Galeria Foto  

View Full Version : substitut pentru AGFA APX 25...???

tanase2
20-02-2003, 09:41
buna!

in 2001,AGFA GEVAERT GmbH a retras de pe piata si a incetat productia AGFA APX 25 asa,dupa parerea mea,cel mai bun film slow speed/grainless.Cine a avut bafta,a putut face un stoc pe care sa il tina refrigerat(ultimul stoc pe piata era valid pina la 02/2005).Uneori mai apare la vinzare pe EBAY sau PHOTONET,insa pretul a ajuns sa fie prohibitiv,chiar si pentru cei din vest(136/35mm=5-6 GBP,sau 17 metri bulk roll=100 GBP).Deoarece acest film era preferatul meu in albnegru,am incercat sa gasesc un substitut;greu,pentru ca singurele slow speed de pe piata se pare ca au ramas ILFORD PAN F+ 50 si KODAK TECHPAN,rate 12-64...Un amic din Germania mi'a trimis citeva role de EFKE KB 25,film ortho-panchromatic slow speed,fabricat in Croatia la Zagreb,sub licenta germana!(Atentie:filmul nu este ORTHOCHROMATIC,are sensitivitate in zona de rosu,dar nu chiar ca filmul panchromatic pur...rosul apare mai inchis,iar verdele mai deschis!Se pare ca acest film are aceeasi emulsie ca si ADOX,celebrele slow speed ale anilor 40-50!Am ramas profund impresionat de tonalitatea si contrastul acestui produs...mai ales cu developant RODINAL SPECIAL,in dilutie de 1+100!Developantul este cam pretentios totusi:cele mai bune rezultate le'am obtinut cu D-79/ID-11(ILFORD).Trimit o fotografie trasa cu KB 25,in Rodinal,pentru a vedea nuanta de diferenta...seamana cu fotografiile anilor 20,cind filmele nu erau complet sensitive la lungimea de rosu in spectru!Pentru cei doritori sa vada preturi,va trimit linkul german:

http://www.fotoimpex.com/

Ce folositi voi acasa in locul AGFA APX 25?Se mai gasesc stocuri ?Ce preturi?Ar fi interesant de vazut ce substitute folosesc membrii de aici pentru ultrafine si ce technici de developare,ce dilutii,etc!
Un raspuns pe aceasta tema ar fi extrem de apreciat...

Respect,