Galeria Foto  

View Full Version : Ce parere aveti?

rosana
20-02-2005, 21:36
Este vorba despre propunerile la fotografia saptamanii.
Incep sa am senzatia ca numele meu apare prea des pe aici pe site. Asa ca m-am gandit ca daca altii au preluat ideea cu votul pentru fotografia saptamanii, am putea prelua si noi o idee de acolo. I-am mai intrebat pe cativa mai demult daca vor sa faca ei propunerile, dar nu s-au inghesuit. In plus am o doza de nemultumire (cred ca se vede :D ) in ceea ce priveste putina implicare a unora, aici pe site. Si in forum si la comentarea fotografiilor.
So...votati, comentati si poate facem schimbarea din saptamana 28 - 6 martie. Poll-ul dureaza 6 zile, adica pana sambata.
Regulamentul vi se pare bun la propunerile pt. fotografia saptamanii?

rosana
20-02-2005, 22:27
Cineva a scris "alfel".
Poate ne da si sugestii.

Murasaki
20-02-2005, 22:41
Am intalnit pe alte siteuri de profil o anumita optiune pusa la fiecare fotografie: un buton, de genul "propune pt. fotografia saptamanii" sau ceva de genul asta. Rezultatele sa ajunga undeva la admini si primele 10 cu cele mai multe propuneri sa intre in concurs.
My oppinion. Daca asta nu se poate face, as fi de parere ca te pricepi foarte bine sa alegi fotografiile care merita. :D

rosana
20-02-2005, 22:51
Am senzatia ca nu se prea pot face modificari pe site. Deci trebuie sa ne descurcam cu ce avem si eventual pe aceasta baza sa organizam altfel, daca e cazul. Nu stiu nici cat timp are admi-ul pentru asa ceva; trebuie intrebat.

allen_g30
20-02-2005, 22:59
rosana, ceea ce faci tu mi se pare remarcabil.

daca adminul nu are timp, nu are chef sau nu poate sa faca modificari la site si tre sa ne descurcam cu ceea ce avem, eu sunt de parere ca poti sa faci in continuare alegerile pt. fotografia saptamanii.

Murasaki
20-02-2005, 23:02
Un thread special in care fiecare sa posteze linkurile/propunerile pt. fotografia saptamanii? Desi asta pare cam aiurea si tu te descurci foarte bine. Variantele astea ar intra in calcul doar daca vrei sa scapi de responsabilitatea asta.

alinn
20-02-2005, 23:27
pentru fotografia saptamanii trebuie sa fie cineva ca si rosana care face propunerile... si tot acea persoana sa propuna "succesorul" care sa faca propunerile pentru saptamana urmatoare. in acest fel au posibilitatea cat mai multi sa se implice. va fi dinamic...

rosana
20-02-2005, 23:43
Eu am propus mai la inceput catorva, dar nu au vrut. D-asta ma gandisem la varianta cu castigatorul din editia anterioara. Nu vreau sa scap de responsabilitate, dar m-am gandit sa nu apara discutii.
Si da, ar fi mai dinamic poate.

marius
21-02-2005, 01:53
Ca castigatorul sa aleaga pt. saptamana viitoare ... este o idee. Dar daca castigatorul mai are o fotografie saptamana viitoare si nu si-o propune din prea multe considerente pt. ceilalti?!?
Parerea mea ... las-o asa cum a fost. Propunerile tale mie personal m-i s-au parut foarte obiective.

rosana
21-02-2005, 06:39
Pasii pe care ii fac in alegerea unei fotografii pe care o propun:
1. Aleg in timpul saptamanii fotografiile care imi atrag atentia/ imi plac.
2. Urmaresc nr. de note peste 9 sau comentariile pozitive primite.
3. Lunea fac trierea. In cazul in care sunt mai mult de 10 fotografii le mai triez odata.
Au mai fost si exceptii, in sensul ca am mai scapat cate una care nu avea cele minim 3 comentarii/ note bune, dar imi placea mie. Sau s-a mai intamplat ca o fotografie buna sa fie postata duminica, asa ca nici nu ar fi avut cum sa primeasca prea multe comentarii pana luni dimineata, cand le triez eu, deci trebuie sa risc. Intr-un caz mi-aduc aminte sigur ca o fotografie care avea initial o singura nota de 10, a devenit fotografia saptamanii. Mai greu e cand fotografia are multi de 10, dar mie nu-mi place, insa imi calc pe inima, ca doar trebuie sa fie democratie, nu? :D
4. Fac propunerea si astept sa ma bombane lumea :D

Cam astia sunt pasii. E greu?

pt. marius: saptamana asta am o fotografie care a primit 3 de 10 si a trecut si prin filtrul personal, adica imi place cum a iesit. Sa vedem daca trece de filtrul final si daca da, pregatiti cosul de rosii/ oua. :D Deci nu vad de ce, acela care a castigat, sa nu-si poata propune o fotografie, daca le-a placut si celorlalti.

kork
21-02-2005, 14:58
Rosana, ca-si face treaba bine, mie mi-e si lene. :D

rosana
21-02-2005, 22:32
Am o mare curiozitate: cine a votat la punctul "Ce ne trebuie fotografia saptamanii?".
Eu am pus acesta optiune ca un test si m-a infuriat nitel ca cineva a votat acolo. Am gandit initial aceste propuneri pentru a atrage atentia asupra fotografiilor mai bune dintr-o saptamana. M-am gandit ca asa se vor stradui mai multi sa ajunga sa aiba o fotografie a saptamanii si nivelul general va creste. O imbunatatire se vede, dar cred ca nu destul. Sunt cate unii care posteaza inca imagini carora le-ar sta mai bine acasa, in albumul de familie. Poll-ul acesta a fost organizat exact in acelasi scop, pentru a stimula anumite persoane si ar fi fost ca un premiu (ca tot nu avem concurs). Propunerile ar fi fost facute de castigatorul din saptamana anterioara, deci de o persoana care dovedeste simt artistic. De asemenea ar fi de dorit ca persoana respectiva sa incerce sa fie impartiala si sa nu se lase influentat de simpatiile/ antipatiile personale.

p.s. cu ocazia asta ma duc sa dau o tura prin galeria personala, sa vad ce ma lasa inima sa mai sterg din balariile de acolo. :D

kork
21-02-2005, 22:39
Pai, cred ca cei care posteaza imagini de famelie & stuff, nu prea cred ca citesc p-aici. De altfel, nu i-am prea vazut pe forum.
Daca nu-i asa, sa ma contrazica...

rosana
21-02-2005, 22:42
Poate le sare in ochi, ca doar apare pe prima pagina. Nu vad de ce ar trebui cineva sa le plateasca, doar ca sa aiba ei spatiu de stocare. :mad:

23-02-2005, 19:25
Lipseste in poll o alta propunere care sigur era votata

Rosana, ptr ca nimeni nu ar face alte propuneri mai bune.

Coane
24-02-2005, 00:15
Rosana, tot timpul m-am candit ca faci o treba foarte buna la fotografia saptamanii, eu unul nu as fi rezistat, cred! :D
Pe de o parte nu am timp sa m-a implic in prea multe discutii si comentarii iar pe de alta parte imi pare bine ca acestea exista...! Asa ca in ultimul timp am cam neglijat sa mai trec prin aceasta parte a forumului. :(

Creiteriul de selectare mi se pare potrivit si obiectiv, nu am ce comenta! Daca nu te-ai saturat ar fi tare frumos din partea ta sa continui, iar daca totusi ai facut treaba asta suficient si vrei sa te opresti, te inteleg...!

Spor la munca tuturor!

florin_constantinescu
24-02-2005, 13:18
Si eu as vrea sa te ocupi in continuare de sectiunea asta. Chiar faci o treaba buna!

Claudiu
24-02-2005, 15:03
Daca timpul iti permite si placerea este la fel de mare ca pana acum ar fi bine sa-ti pastrezi locul...Nu toti pot fi atat de minutiosi in alegerea fotografiilor si ar fi pacat sa preia aceasta sarcina unul care nici macar nu a trecut odata prin toate fotografiile de pe acest site.
Daca se poate ... mergi mai departe si nu te opri aici....
Cu respect
Claudiu

irina
24-02-2005, 18:02
Acum ceva timp, domnul NarcisVirgiliu s-a desprins de galeria foto si cu totii i-am simtit lipsa... ne-ai mai ramas tu de incredere, iar acum vrei sa te indepartezi si tu? adica nu stiu care e motivul pt ca ai vrea sa o faci, dar daca e doar pt ca ar putea aparea discutii permite-mi sa nu fiu de acord. atata timp cat tu iti faci treaba ta fara nici un interes(si o faci si bine) atunci motive nu sunt. in pool ai dat cam putine situatii, dar oricare ar fi fost raman la parerea ca esti pers potrivita. cat ai condus tu a fost totul ok. sunt sigura ca asa va fii si de acum inainte si observ ca sunt multi care sunt de aceeasi parere.
Deci : Daca ai continua tot tu ne.ai face o mare favoare.
despre castigatorul editiei precedente...nu cred... se poate nimeri sa fii postat asa si el o poza iesita intamplator bine, sau sa nu aiba timp sau chef sau mai stiu eu ce.
LA tine probleme de genul nu s-au prezentat niciodata.
imi dau seama ca am folosit prea multe cuvinte pt a-mi exprima ideea care are defapt un singur nume:ROSANA

rosana
24-02-2005, 21:04
Va multumesc mult pentru incredere.
Sa explic putin. In dimineata cand am facut poll-ul m-a lovit brusc ideea ca acaparez cumva sectiunea asta. Pe urma chiar mi s-a parut dragut ca acel care castiga sa faca proupunerile( desi are dreptate si Irina). Apoi m-am gandit ca la votare nu participa foarte multa lume si m-am gandit ca aceia care nu participa , nu sunt de acord cu ceva. Am fost cam rautacioasa cu "lenea" , dar intr-un fel cred ca am avut nitica dreptate. Chiar ma mira cat de putina lume voteaza pentru fotografia saptamanii. Am facut poll-ul pe fuga, sub impulsul momentului (cred ca ma sculasem cu partea din dos, in sus :D ), si nu eram foarte inspirata la optiuni, asa ca am pus in final "altele" ca sa spuna lumea ce are de spus.

Ma pot ocupa in continuare de aceasta sectiune, pentru ca in momentul acesta am timp destul. Si inca mai am entuziasm, deci nu era vorba despre asta.
Sincera sa fiu mi s-a parut destul de palpitant uneori. Controlam sa vad care mai e situatia voturilor, sa vad daca preferata mea e in top, uneori mai interesant decat daca ar fi fost vorba de o fotografie de-a mea. :D

In incheiere, votati, votati, dar nu ma mai laudati, ca mi se suie la cap si devin si mai carcotasa. :D

Claudiu
24-02-2005, 21:18
Multzumim ca ne esti aproape.
Nu cred ca ti se suie nimic la cap ci iti vei face treaba la fel de bine daca nu si mai bine ca pana acum...
Esti cea care isi merita locul la aceasta categorie....
Spor la treaba...
Cu respect
Claudiu

alinn
24-02-2005, 22:26
trebuie sa te ocupi tu... faci treaba foarte buna. si trebuie sa lasi timp unora ca mine sa ajunga sa fie propusi la vot :D promit sa nu dureze prea mult