Galeria Foto  

View Full Version : 6 zile in studio

rosana
05-12-2004, 23:11
Acum cateva saptamani am primit invitatia sa asist la sedintele foto pentru noua colectie a lui Narcis Virgiliu, "Flowers for Joanna, Flowers for all". Nu asistasem niciodata la o sedinta foto si nici nu intrasem intr-un studio profesionist, asa ca am ajuns la prima sedinta foarte stresata. Evident ca am facut toate greselile pe care le poate face un amator, de la a ma impiedica de un stativ care fusese potrivit la milimetru, pana la a declansa blitz-urile in cele mai nepotrivite momente. Citisem inainte sa ajung la studioul “Crescendo Imaging” despre scheme de iluminare, dar la fata locului am realizat ca una-i teoria si alta-i practica. Abia in studio, privind un profesionist la lucru, am realizat cat de important este intr-o compozitie fiecare mic detaliu, cum un singur spot mutat doar cativa centimetri sau cateva grade poate face diferenta dintre o fotografie obisnuita si una de exceptie.

Unei persoane care nu a lucrat vreodata intr-un studio ii va fi greu sa-si imagineze cate ore de munca, atentie pentru detalii si practic kilometri parcursi sunt necesari pentru a obtine o imagine perfecta. Ma gandeam inainte sa ajung in studio ca, in cea mai mare masura, totul este o distractie. A fost si distractie, doarece Narcis a fost foarte prietenos, a glumit si m-a ajutat sa trec peste momentele mai grele in care nu prea stiam cum si ce sa fac.

Imaginile luate de mine la aceste sedinte sunt departe de perfectiune si nu stiu cat de bine vor reusi sa ilustreze atmosfera din studio. Cu atat mai mult, faptul ca Narcis Virgiliu a preferat sa dea o sansa unui amator, mi se pare demn de toata lauda. Realmente a pierdut timp pretios cu mine. Tocmai de aceea, ma gandesc ca, daca si alti profesionisti ar face acest lucru, fotografia romaneasca, fie ea si cea de amatori, ar avea numai de castigat. Pentru mine a fost o mare sansa si cred ca am reusit sa invat in aceste 6 zile mai mult decat as fi studiat de una singura intr-un an.

In incheiere va rog sa priviti cu atentie fiecare fotografie din aceasta colectie si sa incercati sa vedeti entuziasmul, imaginatia si emotia puse de artist in fiecare fotografie . Pe drept cuvant colectia ar putea sa poarte numele “ Sentimente…”

rosana
05-12-2004, 23:12
2.

rosana
05-12-2004, 23:13
3.

rosana
05-12-2004, 23:14
4.

rosana
05-12-2004, 23:14
5.

rosana
05-12-2004, 23:15
6.

rosana
05-12-2004, 23:16
7.

rosana
05-12-2004, 23:16
8.

rosana
05-12-2004, 23:18
9.

rosana
05-12-2004, 23:19
10.

rosana
05-12-2004, 23:19
11.

rosana
05-12-2004, 23:21
12.

rosana
05-12-2004, 23:21
13.

rosana
05-12-2004, 23:22
14.

rosana
05-12-2004, 23:22
15.

rosana
05-12-2004, 23:23
16.

rosana
05-12-2004, 23:24
17.

coolcatdesign
05-12-2004, 23:48
wow. super super interesant. multumim mult rosana pt ca ne-ai impartasit si noua experienta ta si te invidiem ca ai avut sansa asta. pozele tale sunt reusite. chiar ma gandeam ca ai putea sa pui cap-coada un reportaj.

cat despre narcis am numai cuvinte de lauda. cred ca toti sunt in asentimentul meu. a si btw poate ne invita si pe noi narcis in studio :) pe toti. :)

take care!

Mihai.M
06-12-2004, 08:22
Numarul 14 e cea mai buna din serie. Cred ca ar fi ajuns doar fotografia aceea pentru a ilustra totul :)

Felicitari!

Later edit: Desi imi plac fotografiile postate pentru ca reprezinta activitatea din studio, cred ca mi-ar fi placut mai mult daca ar fi fost mai multe imagini cu amplasamentul luminilor. Ca exemplu, mi s-ar fi parea foarte interesant sa vedem cite o imagine cu set-up-ul folosit la fiecare din fotografiile din noua galerie "flowers for Joanna, flowers for all".

coolcatdesign
06-12-2004, 16:06
intrebare pt Narcis: se poate sa aflam mai multe detalii tehnice? de exemplu eu as fi curios sa stiu ce tehnica s-a folosit si daca e posibil macar descrierea pregatirii unei scene. asta evident daca iti face placere si nu e un secret. la ideea de reportaj as fi plecat de la descrierea structurata pe timpi a ceea ce s-a intamplat intr-o zi de lucru. adica de la sosirea in studio, pregatiri, sedinta in sine si plecarea. asta bineinteles daca ceea ce a postat rosana se doreste a fi un reportaj. daca nu cel putin e bine si asa caci am tras si noi cu ochiul de dupa draperii la modul de lucru al unui profesionist.

Mercic anticipat!

Narcis Virgiliu
08-12-2004, 21:31
Ma gandesc sa fac o lista cu sculele folosite la aceasta colectie, daca te intereseaza Coolcat, dar asta imediat ce o sa am ceva timp.....

Cu stima,

Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

Coane
08-12-2004, 23:52
Felicitari voua...
Rosana vad ca ucenicia ti-a prins bine. Ai adus rezultate bune. Daca stau bine sa ma candesc cred ca sunt putin gelos :( dar cum nu pot sa fiu in Bucuresti decat o data la doi ani ma linistesc tare repede...! :p
Am tot stat si m-am gandit si mi-am dat seama ca toata colectia ta ar fi aratat foarte bine deasemenea in alb-negru sau sepia sau ceva de genul asta. Le-ar fi facut o tara mai artistice asa...!
In fine, spor la munca in continuare.

Narcis, jos palaria maestre. Sincer sa fiu nu am decat cuvinte de lauda...
Si eu astept cu nerabdare tetaliile tehnice despre acele sedinte.

Spor la munca in continuare tuturor :)

marius
09-12-2004, 18:05
Mi-a facut placere rosana sa vad fotografiile tale. Din pacate s-au treminat prea repede :( .
Frumos studioul ... e o adevarata placere sa lucrezi in el.
Mult succes in continuare (amandurora)!

rosana
09-12-2004, 18:24
Ma bucur ca v-au placut. A fost foarte interesant. :)
Spor la fotografiat!

Narcis Virgiliu
15-12-2004, 21:50
Pace voua,

intrebare pt Narcis: se poate sa aflam mai multe detalii tehnice? de exemplu eu as fi curios sa stiu ce tehnica s-a folosit si daca e posibil macar descrierea pregatirii unei scene.

Pai sa incepem cu tehnica, este posibil sa imi scape cate ceva dar am sa aduc imbunatatiri listei:

Camera: Hasselblad 503 Cw
Optica : Zeiss Planar CFE2.8/80mm; Zeiss Makro-Planar CFE4/120mm
Camera: Canon D30
Optica: Canon Zoom EF 28-200mm f/3.5-5.6 USM (o mare porcarie nu-l recomand nici dusmanilor, l-am avut la teste doar, si nu m-au multumit deloc)

Transmiter/Receiver Radio: Pocket Wizard Plus

Film: Kodak GX 100

Flashmetru: Gossen

Lumini:
2 surse Hensel contra E 500
1 sursa Hensel contra E 1000
1 sursa Hensel contra spot E1000
1 sursa Hensel EHT 1200
1 generator Hensel Porty 1200 B

Softbox:
2 softbox-uri Photoflex-MultiDome
1 grid

Blenda:Photoflex-Oval LiteDisc

Fundaluri Colorama si Hama Graduated

Am sarit peste accesorii dar daca ma apuc sa scriu si asta nu termin pana maine......

Cat despre pregatirea unei scene pot spune ca este ft. importanta ideea de la care pleci iar apoi cat poti sau cat reusesti sa dezvolti pe parcurs, in primul rand tre' sa incerci mai multe schite de lumina deoarece pe parcursul sedintei foto tot descoperi, si tot descoperi. Iti pot spune ca la unele imagini din colectie am cate doua sau chiar si patru variante iar intr-un viitor apropiat poate am sa pun pe site si variantele fotografiilor lansate....

Cu stima,

Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

Claudiu
16-12-2004, 07:30
Felicitari ""rosana"", pentru ca ai reusit prin fotografiile tale sa ne impartasesti cate ceva din experientza lui Narcis...
Felicitari Narcis pentru meticulozitate,si pentru tot ceea ce pui in fatza noastra, a celor mai putzin cunoscatori si nu numai.

coolcatdesign
17-12-2004, 03:36
Multumesc mult Narcis pt. detaliile tehnice. Sunt chiar folositoare si cred ca o sa iau sculele la purecat una cate una sa vedem ce face fiecare in parte. Marturisesc ca sunt un pic in ceata si ca e ceva de studiat - dar pana la urma ma limpezesc eu.

Mercic inca o data si asteptam cu totii celelalte variante de la fotografii. Daca esti dispus sa le postezi.

Spor la treaba!

Narcis Virgiliu
17-12-2004, 11:53
Pace voua cititorilor,

Ei, tre' sa spun inca ceva, in primul rand tre' sa-i multzumesc si eu Rosanei ptr. rabdarea de care a dat dovada pe tot parcursul sedintelor foto (nu-s usor de suportat), si tre' sa spun dupa ce criterii a fost aleasa Rosanica noastra ca sa participe la shootingurile respective:

1). Este unul dintre "galeristii". ft. activi ai site-ului si 2). este femeie, iar initial am vrut sa fac o serie tot de "nud artistic"... :D

Asa ca intr-un viitor apropiat vreau sa se repete istoria si alti "galeristi" sa poata avea accesul la astfel de sedinte foto, evident am sa tin cont doar de primul criteriu'....am deja in vizor alti doi "galeristi" (nu dau nume inca, ii voi anunta pe personala)....

Cu stima,

Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

rosana
17-12-2004, 14:32
Cu placere, dar nici eu nu am fost tocmai usor de suportat. :D Asa ca iti multumesc la randul meu pt. intelegere.

Pai si de ce iti trebuia un ajutor femeie pt. o sedinta "nud" ?

ocsi
23-12-2004, 19:47
cu mare intirziere te felicit si eu pentru cele faccute in studiou si sint in asentimentul mai multora in privinta invidiei ce-o simtim la gindul ca ai lucrat si vazut cum se lucreaza in studio.Felicitari si lui Narcis pentru initiativa de a impartasi tainele fotografiei aflate de el. Multa stima :) :)

rosana
11-04-2005, 09:31
Cateva imagini de la sedinta foto pentru http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=12167&password=&sort=2&thecat=999.

rosana
11-04-2005, 09:32
...

rosana
11-04-2005, 09:35
....

to3oths
15-04-2005, 21:41
Originally posted by rosana
....
Ti-a iesit foarte bine instantaneul si ai surprins foarte bine atmosfera. :)

florinel
16-04-2005, 09:37
Multumim!!!!

Uite-asa mai "furam" si noi cate ceva din secretele d-lui Narcis Virgiliu....

Este de admirat amabilitatea acestuia (pentru ca a permis postarea acestor instantanee) ....probabil este singurul maestru care se mai gandeste si la noi, cei mai......."necajiti"...

Multumiri si Rosanei ca ne-a facut si postat aceste imagini.

irina
18-04-2005, 10:41

Pai si de ce iti trebuia un ajutor femeie pt. o sedinta "nud" ?

Rosana, nu as vrea sa vorbesc prostii, dar poate nu ii trebuia ajutor femeie pt a face o sedinta de nud, ci chiar femeia in sine (tu in acest caz) ! :)

Felicitari Narcis(desi poaet deja te-ai plictisit de laude si admiratii, intr-adevar satisfactia acum e alta decat laudele-cred- si sa speram ca in curand urmatorul norocos care va avea ocazia sa participe la lucrarile tale va face la fel ca si rosana, impartasindu-ne experienta!

rosana
18-04-2005, 11:53
Originally posted by irina

Rosana, nu as vrea sa vorbesc prostii, dar poate nu ii trebuia ajutor femeie pt a face o sedinta de nud, ci chiar femeia in sine (tu in acest caz) ! :)

Draga mea, la varsta pe care o am nu mai e cazul. :D

irina
18-04-2005, 12:31
Dar el stia ce varsta ai tu?

kork
18-04-2005, 20:37
Da' ce zodie esti ? :D

rosana
18-04-2005, 21:07

Tu ce crezi?

irina
18-04-2005, 21:30
De ce ma luati asa? Am dat si eu cu presupusul si se pare ca am gresit, imi cer si scuze,ok? Eu nu stiu ce varsa ai(nu ca ar fi trebuit)... mie asa-mi suna..asta e...m-am inselat!

tudor_pantelimonescu
19-04-2005, 00:26
:))

BlindGirl
19-04-2005, 17:56

Tu ce crezi?

Si iti pare rau ca stia? :D

Si totusi ce zodie esti? :)

kork
19-04-2005, 22:18
C'mon people. Deviem.
Gluma, gluma, dar sa ramanem in incinta. :)

Irina, sper ca nu te-ai suparat.

hayabusa
27-04-2005, 15:38
Originally posted by BlindGirl

Si iti pare rau ca stia? :D

Si totusi ce zodie esti? :)
Nu stia si a facut o gafa cit egoul lui de mare!

Narcis Virgiliu
27-04-2005, 16:41
Ce-mi place cand unii ma cunosc atat de bine incat isi permit sa faca astfel de afirmatii..... Multumesc frumos !! Inseamna ca am "prieteni" multi !!

p.s. A fost o gluma pe care Rosana stiu sigur ca a gustat-o.....

www.photoartgrup.ro (in constructie)
www.narcisvirgiliu.ro
www.photovirgiliu.ro
www.narcis.as.ro

tudor_pantelimonescu
27-04-2005, 17:26
:D

rosana
27-04-2005, 22:20
Ma distreaza tare mult ce se intampla aici, dar in aceeasi masura a inceput sa ma plictiseasca.
Cred ca ar trebui sa facem un subiect aiuristic si acolo, pe principiul ca of-topic-urile sunt cele mai interesante si cele mai animate, s-ar discuta mai mult despre fotografie. :D

hayabusa
28-04-2005, 12:59
Originally posted by Narcis Virgiliu
Ce-mi place cand unii ma cunosc atat de bine incat isi permit sa faca astfel de afirmatii..... Multumesc frumos !! Inseamna ca am "prieteni" multi !!

p.s. A fost o gluma pe care Rosana stiu sigur ca a gustat-o.....

www.photoartgrup.ro (in constructie)
www.narcisvirgiliu.ro
www.photovirgiliu.ro
www.narcis.as.ro

ok, daca am inteles gresit, imi cer scuze!