Galeria Foto  

View Full Version : Intrebari

florin1961
01-12-2004, 13:28
Risc probabil sa reiau teme mult discutate. Sunt mai nou pe acest site ( nov.2004) si recunosc ca nu am putut parcurge tot ce s-a scris. Din ceea ce am parcurs insa, cred ca ar fi util sa aflam si sa lamurim mai mult:

1) Poate fi considerat un site public drept o galerie de arta foto sau doar un loc in care ,,ne incercam muschii foto" si ne testam propriile creatii ?

2) Passepartou-urile si ramele; daca, cind si unde sunt necesare ?

3) Titlul atasat imaginii: Daca si de ce e sau nu necesar ?

4) Alb-negru si/sau sepia: Desii traim in 2004 intr-o lume a culorii si tehnologiei imaginii, alb-negru si sepia sunt prezente si unele bine cotate De ce ?

Narcis Virgiliu
01-12-2004, 21:56
Pace voua cititorilor

For Florin,

Poate fi considerat un site public drept o galerie de arta foto sau doar un loc in care ,,ne incercam muschii foto" si ne testam propriile creatii ?

Arta este un domeniu subiectiv si atunci este normal sa apara contradictii in opinii si mici certuri, incordari de muschi, dar una peste alta se leaga mai multe prietenii decat certuri iar lucrurile au evoluat tare mult aici pe "galerie".

Passepartou-urile si ramele; daca, cind si unde sunt necesare ?

uitandu-ma in galeria ta am vazut ca ai la fiecare imagine passpartout ceea ce inseamna ca nu esti chiar novice in folosirea acestora, totusi iti pot face o trimitere catre o carte de specialitate: "Framing Photography" scrisa de Allan R. Lamb
- the library of professional picture framing. Este ft. buna cartea !

Titlul atasat imaginii: Daca si de ce e sau nu necesar ?

personal cred ca este necesar doar atunci cand faci o serie de fotografii plecand de la o idee (cand ai un story) sau cand ai titlul deja pregatit si apoi incepi sa tragi cadrele de care ai nevoie....... (dar am spus, personal)

Alb-negru si/sau sepia: Desi traim in 2004 intr-o lume a culorii si tehnologiei imaginii, alb-negru si sepia sunt prezente si unele bine cotate De ce ?

nu cred ca este un regres vizual si nici ca are legatura cu "tehnologia imaginii" faptul ca in anul 2004 inca se poarta sau este iar la moda fotografia alb-negru sau sepia, in alta ordine de idei intr-o imagine alb-negru nu-i usor absolut deloc sa ai o gama cat mai larga de gri-uri .......

Sa fie pace,

Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

rosana
02-12-2004, 09:21
Originally posted by florin1961

1) Poate fi considerat un site public drept o galerie de arta foto sau doar un loc in care ,,ne incercam muschii foto" si ne testam propriile creatii ?

In particular, macar in principiu, ar trebui sa consideram acest site ca pe o galerie de arta foto. Daca toata lumea ar gandi asa, cred ca galeriafoto.com ar deveni un loc mai bun, o placere pentru oricine ar intra aici. Evident ca ne incercam si muschii, doar nu-i nimeni (cu cateva exceptii) aici atat de bun incat sa scoata fotografii excelente pe banda rulanta. Cred ca ar fi benefic pentru toata lumea daca, din cand in cand, am mai da cate o tura prin fotografiile din galeria personala si am sterge tot ce nu trezeste interesul celorlalti. Personal cam asa fac dupa o vreme. Mai am si mici fixatii :D si unele nu ma indur sa le sterg, dar in general ma stradui sa las numai fotografiile care au fost primite pozitiv. Cred ca si fotografiile comentate negativ ar trebui pastrate macar pentru o vreme, astfel incat toti cei interesati de aceasta arta sa vada cum "asa nu se face". Pe urma: "delete"

2) Passepartou-urile si ramele; daca, cind si unde sunt necesare ?

Ei...aici mi-ai cam servit-o la fileu. De ceva vreme ma tot gandeam sa deschid un subiect pe aceasta tema. Parerea mea personala este ca ramele digititale ar trebui evitate. Ramele/ passepartou-urile isi au locul in expozitiile reale, sau daca vrem sa ne atarnam fotografiile pe pereti. S-a intamplat uneori pe aici (si in general pe site-urile romanesti) sa se dea mai multa importanta unei rame, decat fotografiei in sine si nu cred ca acesta e scopul. Am vazut multe comentarii care contin numai observatii asupra ramei si nici un cuvant despre fotografie. Asta mi se pare total gresit. Cred ca ar trebui sa ne concentram mai mult asupra fotografiilor. Daca o persoana nu vrea rame digitale, este optiunea personala si cu asta basta.
Personal cred ca un simplu chenar negru de cativa pixeli (sau chiar fara) este mai mult decat suficient. Cam aceasta este tendinta si pe site-urile externe. Si daca nu ma credeti mergeti de priviti pe National Geographic sau si mai bine pe http://www.magnumphotos.com/c/htm/Exhibition2_MAG.aspx?Stat=Menu_Exhibitions&E=A_29YL53ZNITXH (un loc unde veti gasi numai fotografii de exceptie), sau pe http://www.esto.com/gallstoller.htm (link dat de cineva de aici ). Daca mai vreti exemple cred ca as mai putea aduna destule. :)
p.s. exista o singura fotografie de aici de pe site pe care o vizualizez cu rama digitala. :D

3) Titlul atasat imaginii: Daca si de ce e sau nu necesar ?

Tot pe site-urile de mai sus veti observa ca nu prea exista titluri ci doar note explicative privid locatia, anul, persoana fotografiata etc.
Parere personala: titluri cat mai scurte, care sa nu forteze pe cineva care priveste fotografia sa vada ceva ce nu exista. Personal privesc mai intai fotografiile si de cele mai multe ori nici nu citesc titlul. Fotografiile care imi plac mi le aduc aminte vizual. Nu cred ca am tinut minte vreodata un titlu prea multa vreme. Nici macar titlurile pe care le-am dat fotografiilor mele. :D

4) Alb-negru si/sau sepia: Desii traim in 2004 intr-o lume a culorii si tehnologiei imaginii, alb-negru si sepia sunt prezente si unele bine cotate De ce ? [/B]

In general fotografiile alb-negru, daca sunt bine facute, sunt foarte expresive.
Personal inca sunt la stadiul de color. Desi am facut ceva incercari alb-negru, cred ca sunt inca departe de a reusi sa fac una buna. (valabil si pentru alea color, daca stau sa ma gandesc bine :D ).Asa ca ori evoluez si voi reusi sa ma exprim si alb-negru, ori ma voi multumi sa raman la culoare. :D

florin1961
04-12-2004, 15:23
Originally posted by Narcis Virgiliu
Pace voua cititorilor

For Florin,

Arta este un domeniu subiectiv si atunci este normal sa apara contradictii in opinii si mici certuri, incordari de muschi, dar una peste alta se leaga mai multe prietenii decat certuri iar lucrurile au evoluat tare mult aici pe "galerie".

Apreciez opinia si o aprob, dar intrebarea mea ( s- a vrut din partea mea), referitaoare la felul in care ne prezentam lucrarile ! Si responsabilitatea fiecaruia pt el insusi, pt ceea ce prezentam.

uitandu-ma in galeria ta am vazut ca ai la fiecare imagine passpartout ceea ce inseamna ca nu esti chiar novice in folosirea acestora, totusi iti pot face o trimitere catre o carte de specialitate: "Framing Photography" scrisa de Allan R. Lamb
- the library of professional picture framing. Este ft. buna cartea !

personal cred ca este necesar doar atunci cand faci o serie de fotografii plecand de la o idee (cand ai un story) sau cand ai titlul deja pregatit si apoi incepi sa tragi cadrele de care ai nevoie....... (dar am spus, personal)

nu cred ca este un regres vizual si nici ca are legatura cu "tehnologia imaginii" faptul ca in anul 2004 inca se poarta sau este iar la moda fotografia alb-negru sau sepia, in alta ordine de idei intr-o imagine alb-negru nu-i usor absolut deloc sa ai o gama cat mai larga de gri-uri .......

Sa fie pace,

Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

florin1961
04-12-2004, 15:32
Pt. Narcis
Referirea la cartea mentionata ma intereseaza f. mult. Orice ajutor ref. la unde e, cum se gaseste, cum pot ajunge concret in posesia ei E BINEVENIT. Dupa ce o citesc spun concluziile si eventual completez cu clasici :) MULTZUMESC !

P.S. 1 N-am spus ca sunt un novice in folosirea passepartou-urilor si ramelor, am spus doar ca sunt mai nou pe acest site ;)
P.S. 2 Tare recunoscator daca as putea fi in posesia cartii, macar pt o zi s-o trag la zerox.

florin1961
04-12-2004, 15:49
referirile la adresele mentionate se raporteaza la categoria fotojurnalism. Inteleg ca e o afectiune personala fata de aceasta categorie, dar ce facem cu abstractul, etc...alte categorii ? Referirile pot continua si la aceste categorii...
Sa reducem totul in arta fotografica doar la fotojurnalism ?

rosana
04-12-2004, 18:12
A fost o intamplare ca exemplele sunt din fotojurnalism. Este valabil pt. orice tip de fotografie. De fapt la NG nu gasesti numai fotojurnalism. As zice ca-s mormane de peisaje acolo. Si portrete...
Uite la repezeala si un alt site cu peisaje, as zice eu exceptionale.
http://www.timecatcher.com/index.html
Se foloseste acelasi chenar simplu.
Nu am timp acum, dar daca tii mortis o sa mai pun aici exemple. :D

florin1961
04-12-2004, 19:23
...,, e valabil pt orice tip de fotografie"...

Si totusi...ce facem cu abstaractul...