Galeria Foto  

View Full Version : Pentru Cristid

pkm
16-11-2004, 21:15
Asha cum am promis am modificat fotografia "Amurg Venetian" http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7748&password=&sort=2&thecat=998

pkm
16-11-2004, 21:17
... am schimbat o idee perspectiva in coltzul din stinga, am corectat dominanta roshie shi am facut cerul sa fie cer. Nu shti cit de potrivit a fost ultimul pas poate ca dimpotriva trebuia sa accenutez culorile apusului? Tu shtii ca tu ai fost acolo... ;)

pkm
16-11-2004, 21:18
... sa nu aplic filtrul meu preferat, "imitatzia" de Cokin. ;) Zi-mi care-tzi place?

coolcatdesign
17-11-2004, 04:04
dau si eu cu parerea...se poate?

eu zic ca ultima varianta e mai buna. e mai aproape de atmosfera reala. cealalta parca e prea tare in contraste. parerea mea....

btw - ce sugestii de filtre ne faci si noua ca vad ca te pricepi si cam de unde se pot descarca...

thnks in advance...

rosana
17-11-2004, 06:59
Nu stiu de ce nu prea imi place nuanta movulie a apei. O vad cumva spre verde. Cerul a iesit bine. Daca tot te-ai apucat de munca, ne pui si o varianta mai verzuie?:D

cristid61
17-11-2004, 08:38
Multumesc pt sugestii si ajutor !

Imi place mai mult varianta 2, dar culoarea naturala a apei din laguna este verzuie, asa cum apare in poza mea originala.

Am citeva intrebari:

1. Care au fost pasii (pe scurt) de selectare si modificare a zonei cerului ?

2. Cum e cu filtrele ? Care si cind se recomanda, in ce situatii ? Exista un tutorial pe aceste teme ?

Numai bine,

Cristi

pkm
17-11-2004, 10:13
... o sa fac o versiune shi cu apa verde. Eu ziceam ca daca ai apa verde shi CERUL SE REFLECTA atunci trebuie sa iasa alta culoare decit verde. :o

pkm
17-11-2004, 21:11
... cu cerul albastru nu cred ca se poate face mai mult de atita ca devine nereal.

pkm
17-11-2004, 21:33
Nu shtiu sa explic in cuvinte... uite hai sa-ncerc, va rog sa nu ridetzi! ;)

Era clar inca de la-nceput ca trebuie sa fac cerul mai intunecat spre biserica shi mai luminos spre pata de soare. Prima problema a fost sa generez culoare albastra a cerului.

Initzial am selectat tot cerul cu Magic Wand 35, antialias, contiguous; (Cu riscul de a te jigni: trucul este sa faci click de mai multe ori tzinind insa tasta SHIFT apasata). Apoi am folosit un mod de editare-n PS pe care multa lume-l evita: In toolbar imediat sub "patratele" de ales culorile de fg/bg este icoana de "Quick mask mode". Dupa ce ai selectat cerul cum am zis mai sus respira adinc shi apasa celalalt buton de unde tzi-am spus in toolbar sau apasa q. Imaginea o sa se shimbe shi ai sa vezi roshu-n fatza ochilor; la propriu! ;) Ce vezi cu roshu este zona de imagine care NU este afectata de schimbare. Ce este necolorat este zona care primeshte schimbarea. Ai sa recunoshti ca zona necolorata parca seamana cu ceva... seamana foarte tare cu selectzia ta! Acuma... vrei ca partea cu colratura portocalie a apusului sa NU fie afectata de schimbare. Daca cumva ai intzeles ce am scris mai sus e deja clar: alegi un brush cu margini blur shi destul de mare 100px de exemplu, dai flow ceva mai mic de exemplu 70%, d (adica apeshi tasta d) ca sa alegi culoarea negru pentru fg shi-ncepi sa dai cu pensula in zona cu apusul de soare. O sa se-ntimple ca incepe sa se coloreze vag zona incare dai cu pensula dar nu cu culoarea negru ci cu roshu. Dupa ce ai dat un pic cu pensula apasa iar q. Acum se vede binecunoscuta masca dar ca arata mai ciudat anume portziune buna de unde ai dat cu pensula mai devreme lipseshte. Incepe shi tu cu un simplu CTRL-U. Da de slidereul ala cu Hue de exemplu... vezi ca deshi cea mai mare parte din zona selectata raspunde la slider, zona unde ai dat mai devreme cu pensula nu se modifica chiar atit de tare. Daca ce am scris eu are (cumva...) sens tocma ai folosit pentru prima data o selectzie "partziala" ca sa zis asha.
Folsind procedeul descris mai devreme ai sa faci (din greu) selectzii tot mai accentuate catre "biserica" din poza shi tot mai slabe spre zona de soare la apus.

Cu tipul, in modul de Quick mask ai sa prinzi curaj sa faci selectzii tot mai interesante; hint: Oare ce face dom'le gradient tool in Quick Mask Mode?

Vis-a-vis de "imitatzia" de Cokin, cred ca am scris in alt mesaj cum se face... uite: http://www.galeriafoto.com/forums/showthread.php?threadid=429

rosana
17-11-2004, 23:59
Imi place mai mult ultima varianta.
Cat despre tutorial ce sa spun: ramane sa mai si inteleg/aplic. :D

cristid61
18-11-2004, 08:47
Multumesc inca o data ! E clar ca trebuie alocat timp serios de studiu pt PS, cu multa practica... Imi dau insa seama ca in acest fel se pot modifica dramatic imaginile captate de camera. Eu pina acum am fost "naturist" in sensul ca am incercat sa pastrez cit mai mult din imaginea originala: un pic de USM, un crop, Levels, eventual Contrast si Brightness si cam atit... Asta in conditiile in care ma bazez ca A80 de la Canon e o masinarie destul de fidela in reproducerea corecta a culorilor/contrastului original. Cu aceste prelucrari suplimentare trebuie insa sa recunosc ca se pot realiza imagini deosebite, cu adevarat artistice...