Galeria Foto  

View Full Version : Pentru Anca75

pkm
16-11-2004, 20:35
Am vazut fotografia ta "Leverkusen iarna" http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7928&size=big&password=&sort=1&thecat=
shi m-am gindit ca asha cum este acum nu prea merge. Dat fiind ca e un peisaj de iarna fara prea multe culor eu zic ca se preteaza la a/n.

pkm
16-11-2004, 20:39
In primul rind am taiat ceva din ea. Partea din stinga shi mai ales linia cu mashinile de jos strica tot. In special partea cu mashinile. Asha ca, inainte sa tai am profitat de ocazie ca sa compensez "rotirea" camerei (ai avut mina inghetzata? ;) ).

Dupa ce am taiat am facut-o a/n cu metoda canalelor de culoare, colorize shi hue ca sa-i dau tenta de sepia dupa care am accentual diferentza dintre acoperish shi cer intunecind cerul. Un sharp pe zona cu detalii shi asta e...

amimoto miky
17-11-2004, 03:56
ti-a iesit super,pkm:p

coolcatdesign
17-11-2004, 04:01
aoleu tata, nici voi nu aveti somn------ e mai bine varianta asta. te arunca cu un secol in urma.
bv!

rosana
17-11-2004, 06:57
Sunt de acord cu antevorbitorii: a iesit grozav!!

tano
17-11-2004, 07:52
cred ca anul trecut la marele c este gresit felicitari

Claudiu
11-12-2004, 00:34
Pai apreciem cat de bun este un program de modificat fotografii sau cat de reusita este o fotografie originala,pura obtzinuta prin performantele unui aparat si a experientzei stapanului lor.
Pai asa ne luam toti aparate de pe piatza la cateva sute de mi si prelucram pozele ...Asta nu e arta...Punem o rama ceva la fotografie dar nu atentam la original...
PAREREA MEA...Nu vreau sa supar pe nimeni...

coolcatdesign
11-12-2004, 02:53
eu zic ca nu e corect ceea ce spui. progresul trebuie sa isi faca loc in toate. un dpi-ist de exemplu nu poate face o lucrare de arta? asta vrei sa spui. el se foloseste cel mai mult de tehnologie. eu sunt intru totul de acord cu treaba asta fiindca nu mi se pare corect sa imparti fotografia in clasica, digitala si digital-prelucrata. daca finalul place ochiului ce mai conteaza mijloacele prin care s-a obtinut. sunt curios sa te vad ce o sa faci cand o sa ai de retusat ceva intr-o fotografie... ;)

a si daca imi aduc bine aminte e undeva pe un forum o discutie referitoare la tema asta. cand o gasesc o sa iti dau linkul ca sa vezi si opinia celorlalti.

take care and have fun!