Galeria Foto  

View Full Version : Fotografii cu blitz

Valeriu
15-11-2004, 21:19
Vreau sa fac fotografii cu un aparat Zenit pe care nu l-am mai folosit de 20 ani. Din pacate nu mai stiu sa-l reglez pentru fotografii cu blitz . Ma refer la timp de expunere si diafragma . Folosesc un film Fuji cu sensibilitatea de 24 DIN si un blitz nu foarte performant . Fotografiile o sa le fac intr-o incapere nu foarte puternic luminata . Ma poate sfatui cineva ? Multumesc

Gabi Udrea
09-12-2004, 12:43
La Zenit E , TTL sau altul la fel de vechi , sincronizarea cu blitzul se face la 1/30. Daca faci poza la 200 ISO [24 DIN], diafragma medie ar trebuie sa fie cca. 8 sau 11 intr-o camera nu prea mare.
Depinde aici si de cat de luminos e decorul {pereti albi , sau mobila inchisa la culoare}. :)

pkm
09-12-2004, 18:51
... mai functzioneaza asha ceva? :) Daca dupa 20 de ani dai drumu' la blitzul ala shi nu s-au epuizat condensatorii eletrolitici tot respectu' shi jos palaria pentru "tehnica sovietica"! :D

Gabi Udrea
09-12-2004, 18:56
hehe...blitzul nu cred ca are 20 ani. Si poate ca nu e rusesc.
Desi se poate a fie si rusesc si functional. Posed 3 blitzuri Norma care au tot pe acolo {cam 20 ani], si inca merg perfect. [mai bine ca aparatu'].

marianio
10-12-2004, 16:06
Originally posted by Valeriu
Vreau sa fac fotografii cu un aparat Zenit pe care nu l-am mai folosit de 20 ani. Din pacate nu mai stiu sa-l reglez pentru fotografii cu blitz . Ma refer la timp de expunere si diafragma . Folosesc un film Fuji cu sensibilitatea de 24 DIN si un blitz nu foarte performant . Fotografiile o sa le fac intr-o incapere nu foarte puternic luminata . Ma poate sfatui cineva ? Multumesc

Afla Nr. director (nr. ghid) al blitzului, pozitioneaza-l spre tavan, masoara distanta Blitz - tavan - subiect si cdalculezi restul. Este simplu si scalzi subiectul intr-o lumina placuta. Atentie la culoarea tavanului. Succes!

Silviu TC
08-03-2006, 00:02
Acu' vre-o 15 ani am demontat un aparat vechi de radio rusesc. Condensatorii ? De pe vremea lui Gagarin ! Mi-am zis ca sigur sunt uscati... totusi, hai ii verific. Erau buni ! - niste electrolitici pentru filtraj, la 350v.

Si mai am niste blitz-uri Fil 107.. functioneaza.

Nu sunt filo-sovietic, din contra. Sunt niste constatari.