Galeria Foto  

View Full Version : Vot fotografia saptamanii 8 - 14 noiembrie 2004

rosana
15-11-2004, 09:29
Daca aveti alta propunere va rog sa dati aici titlul si link-ul. Se vor numara si voturile adunate de propunerile facute in thread, nu numai cele adunate de fotografiile din poll. Daca aveti alta propunere nu uitati sa bifati "Alta" in poll.

Adaugati, daca se poate, si un comentariu care sa justifice alegerea facuta.
Votarea se va face pana vineri 19 noiembrie ora 24, iar fotografia saptamanii va fi afisata sambata 20 noiembrie.

Iata fotografiile propuse, in ordinea inversa a postarii pe site:

- :
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7872&password=&sort=2&thecat=999

Veioza:
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7859&password=&sort=2&thecat=999

In siguranta:
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7838&password=&sort=2&thecat=999

Utilajul si El:
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7808&password=&sort=2&thecat=999

Fara titlu :
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7733&password=&sort=2&thecat=999

Pierdut pe drum:
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7698&password=&sort=2&thecat=999

apple:
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7686&password=&sort=2&thecat=999

De toamna:
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7672&password=&sort=2&thecat=999

Sezand la masa:
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7653&password=&sort=2&thecat=999

romina
15-11-2004, 09:52
la intrebarea "eu cu cine votez?", mi-am raspuns: "cu spicu'".

Este foarte inspirata fotografia. A exploatat spicul la maxim, ii sunt indepartate proprietatile prin simpla schimbare a culorii naturale, un abstract aproape perfect. Felicitari!

Veioza m-a pus pe ganduri de asemenea...

mircea netea
15-11-2004, 10:38
Am votat "De toamna"..m-a lasat fara cuvinte..are o cromatica extraordinara...

coolcatdesign
16-11-2004, 10:56
votez "in siguranta". imi place foarte mult atmosfera. btw nu stiam ca se mai fac filme inca la azomures...

rosana
16-11-2004, 11:32
Originally posted by coolcatdesign
votez "in siguranta". imi place foarte mult atmosfera. btw nu stiam ca se mai fac filme inca la azomures...

"in siguranta" nu are inregistrat nici un vot. Cred ca ai uitat sa bifezi in poll si sa apesi "vote"

zzz-2
16-11-2004, 12:21
Mai adaug eu o fotografie care mi-a placut foarte mult :) :

http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7817&password=&sort=2&thecat=500

rosana
16-11-2004, 13:34
Ma bucur ca, in sfarsit, cineva a facut o alta propunere. :)

Ma stradui sa adun in aceste poll-uri fotografiile cele mai bune din saptamana respectiva, cu cele mai multe comentarii si/sau note de 9 si 10. Evident ca nu pot fi intotdeauna obiectiva si imi mai "scapa" cate una care mi-a placut mie in mod special... Exact din aceste motiv i-am rugat pe cei ce nu sunt de acord cu propunerile mele sa-si adauge propunerea in thread.

coolcatdesign
17-11-2004, 00:08
rosana merci pt ca mi-ai atras atentia. chiar uitasem sa bifez...deh oboseala la pian....

deci poate propune oricine fotografia saptamanii...asta nu stiam... cred ca mi-a scapat din comoditate....acum stiu si am sa iau si eu in calcul optiunea asta

mercic din nou

mircea netea
17-11-2004, 00:13
wow...ce lupta stransa..aproape fiecare foto are cate un vot pana acum...ma insel sau e cea mai disputata propunere ?

rosana
17-11-2004, 00:58
Da, e cam cea mai disputata pana acum. Ar fi grozav daca ar vota mai multi...

nikitu
17-11-2004, 13:33
Salut, well, am votat si eu ce mi-a placut mai mult, din ce era in poll, dar mie imi place fotografia lui zzz, cea care are ca subiect cautarea adevarului, pe aceea nu o pot vota?
Si sunt surprinsa ca mi-am gasit o poza nominalizata la fotografia saptamanii, multumesc :)

Ioana

rosana
17-11-2004, 14:47
Se aduna un singur vot de la o persoana.
"Regulamentul" de desfasurare a votului este scris cu litere ingrosate chiar la inceputul thread-ului. L-am scris la fiecare vot. Eu credeam ca este destul de clar. Sau sa inteleg ca nu se citeste? :(

nikitu
17-11-2004, 14:54
aaa, ups, sorry about that, n-am citit decat prima propozitie dar nu din lene ci pt ca fac chestia asta pe ascuns la munca :)))
merci, acuma o sa stiu pt data viitoare.

zzz-2
17-11-2004, 18:13
Apreciez muca pe care o face rosana aici, dar sistemul trebuie sa fie imbunatatit daca se doreste a fi impartial.

Cred ca este mai bine sa se renunte la poll si alegerea sa se faca pe baza propunerilor facute direct in posturi deoarece in sistemul actual votarea unei fotografii necuprinse initial in poll este imposibila.

O alta idee este ca fotografia saptamani sa fie delcarata implicit fotografia care are intrunit un punctaj alcatuit pe baza unor criterii obiective care urmeaza sa fie stabilite, de ex. media notelor primite, numar de vizualizari, numar de comentarii, etc.

rosana
17-11-2004, 21:53
Originally posted by zzz-2
Apreciez muca pe care o face rosana aici, dar sistemul trebuie sa fie imbunatatit daca se doreste a fi impartial.

Cred ca este mai bine sa se renunte la poll si alegerea sa se faca pe baza propunerilor facute direct in posturi deoarece in sistemul actual votarea unei fotografii necuprinse initial in poll este imposibila.

O alta idee este ca fotografia saptamani sa fie delcarata implicit fotografia care are intrunit un punctaj alcatuit pe baza unor criterii obiective care urmeaza sa fie stabilite, de ex. media notelor primite, numar de vizualizari, numar de comentarii, etc.

Eu spun ca sistemul este impartial pt. ca am spus foarte clar:
" Daca aveti alta propunere va rog sa dati aici titlul si link-ul. [B] Se vor numara si voturile adunate de propunerile facute in thread, nu numai cele adunate de fotografiile din poll. [B] Daca aveti alta propunere nu uitati sa bifati "Alta" in poll. "

Deci daca cineva mai face o propunere in interiorul acestui thread eu numar si acel vot si toate voturile pe care le mai primeste fotografia, explicit, in thread. Deci nu are cum sa fie trecuta cu vederea o fotografie foarte buna si nici nu este imposibil ca ea sa fie aleasa fotografia saptamanii. Oamenii trebuie doar sa-si exprime opinia in scris!

Inainte sa propun eu acest tip de alegere prin vot a fotografiei saptamanii , se facea exact ce spui tu: adica teoretic se propuneau fotografii in posturi. Uita-te putin in urma pe forum. Am propus de 2 ori si care a fost rezultatul? Nimeni nu a mai propus altceva si nimeni nu s-a obosit sa aduca contraargumente la propunerea unica. De parca nici nu se scria nimic. Asa ca se pare ca acest tip de vot da mai multe rezultate. Pana sa fac eu cele doua propuneri nu mai aparuse nici o alta de saptamani intregi.

In ceea ce priveste punctajul mare, medie, comentarii, etc:
Pai exact asta fac. Adun fotografiile care au cele mai multe note acordate(cu medie de la 9 in sus), sau cu cele mai multe comentarii pozitive.

De exemplu in ultimele propuneri cea mai mica medie a fost 9, dar fotografia respectiva avea 12 comentarii, cu mult peste media de pe site. Restul de fotografii aveau peste 9.

zzz-2
17-11-2004, 22:16
:)

Da, se vede ca suntem de fapt de acord.

"Fotografia saptamanii" nu capteaza interesul forumistilor. Cele cateva voturi nu reprezinta decat parerea unei infime cote din totalul membrilor activi.

Cei care totusi intra pe aceste topicuri voteaza in poll inainte sa citeasca tot topicul. Este firesc asa.

Relevant pentru acest lucru este ceea ce spune nikitu : "am votat si eu ce mi-a placut mai mult, din ce era in poll, dar mie imi place fotografia lui zzz, cea care are ca subiect cautarea adevarului, pe aceea nu o pot vota?".

Think about it! ;)

zzz-2
17-11-2004, 22:18
Inca ceva: daca sunt mai multe fotografii propuse in topic (fara sa fie cuprinse in poll), se voteaza toate la "Alta"?!?

rosana
17-11-2004, 22:47
Pasul 1: se bifeaza alta, daca fotografia favorita nu se afla in poll.
Pasul 2: se da in thread titlul si link-ul fotografiei favorite
Pasul 3: Pentru cine vrea sa voteze fotografia de la "Pasul 2" : trebuie sa scrie explicit in thread ca voteaza acea fotografie.

Eu nu vad ce e de neinteles in toate astea!:rolleyes:

In plus: nu cred ca se voteaza inainte de a vedea link-urile, pt. ca in poll sunt trecute doar titlurile. Votezi un titlu fara a vedea link-urile doar daca fotografia aceea ti-a retinut atentia ca cea mai buna. Altfel, pun pariu ca 99,99% din forumisti nu-si aduc aminte fotografiile care nu le-au placut in mod special, numai dupa titlu.

In alta ordine de idei: am senzatia zzz ca te nemultumeste foarte tare faptul ca nu ti-am propus fotografia la "fotografia saptamanii" si fac aceasta afirmatie bazandu-ma pe faptul ca pana acum nu ai comentat negativ modul de alcatuire al acestei rubrici si nici nu ai facut propuneri de imbunatatire. Explicatia cred ca va fi suficient de logica: in momentul alcatuirii propunerilor, fotografia ta avea o singura nota de 9 si fusese comentata de o singura persoana. Toate celelalte fotografii propuse stateau mult mai bine la ambele capitole. Situatia nu este schimbata nici in momentul de fata.

La urma-urmei eu consum destul de mult timp ca sa fac aceasta rubrica. Practic dau mura in gura totul. Asa ca nu e vina mea ca nu se voteaza mai mult. :(

rosana
17-11-2004, 22:52
Acum vad ca ai scris la fotografia ta: "Intre timp in viata agitata a acestei fotografii au avut loc doua evenimente: a castigat un concurs pe BOG si nu a fost selectionata in finala pentru fotografia saptamanii pe GaleriaFoto ."

Nu este vina mea ca aceasta fotografie nu a fost vazuta pe acest site, la fel de bine ca pe bog.
Daca ar fi sa judeci asa, atunci de ce fotografia lui E-Xplicit cu Bianca #1 nu a iesit fotografia saptamanii pe galerie? Doar a iesit fotografia lunii pe bog...
Nu toti oamenii au aceleasi gusturi, asta-i tot. Din aceeasi cauza exista atatea tipuri de fotografii. Nu exista pe lumea asta fotografie, sau orice alta opera de arta, care sa fie unanim apreciata de toate cele x miliarde de oameni. Si nu uita ca un juriu este alcatuit din cateva persoane. Acestea sunt mai mult sau mai putin subiective: apreciaza ce le place lor personal. Parerea mea este ca nu exista jurii 100% obiective nici in concursurile mari. Oamenii sunt oameni, nu masini.

zzz-2
17-11-2004, 23:29
Multumesc pentru explicatiile detaliate, desi nu eu eram cel nelamurit... :)

------------------------------
Citat: "Practic dau mura in gura totul."
:)

Pai vezi, tocmai aici e buba! De-aia nu se voteaza, toti s-au cam saturat sa li se dea mura-n-gura, eventual gata-mestecat! E o greseala sa-ti desconsideri colistasii. Poate ca inca mai gandesc... Daca gandesti tu pentru ei, reactia fireasca este cea de retragere.

Think about it! :)

rosana
17-11-2004, 23:39
Nu cred ca ai dreptate si am adus argumentul mai sus. Inainte sa fac acest vot nu se manifesta nimeni in nici un fel, desi rubrica exista de multa vreme. Eu sunt optimista si spun ca e un pas inainte. Poate unii vor scrie numai pentru a ma contrazice pe mine. In final rezultatul tot bun este, pentru ca lumea devine mai activa.

Am obeservat ca in general lumea este mai activa in ultima vreme si se comenteaza mai mult la fotografii. Asa ca, inca odata, nu cred ca ai dreptate. :)

rosana
19-11-2004, 10:24
Spuneam la un moment dat, putin mai sus, ca :" In ceea ce priveste punctajul mare, medie, comentarii, etc:
Pai exact asta fac. Adun fotografiile care au cele mai multe note acordate(cu medie de la 9 in sus), sau cu cele mai multe comentarii pozitive."

Ma intreb de ce nimeni din cei ce au notat cu 10 fotografia urmatoare nu a propus-o la fotografia saptamanii. :(

http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7875 ,

Este o fotografie buna, dar in momentul in care am adunat fotografiile, luni foarte devreme, aceasta avea un singur comentariu si o singura nota. Intre timp a mai capatat note de 10...

floriano
19-11-2004, 20:38
Trebuie sa scriu si eu in topicul asta pentru ca nu imi place ce vad.. Si ma refer aici la autopropuneri.. si nemultumiri cum ca fotografia mea nu a fost selectata sau ba.. Domnule zzz.. eu respect ceea ce faceti.. dar uneori va comportati copilareste. Faceti unele comentarii pline de informatii utile si sfaturi bune pentru incepatori si din cand in cand mai dati cu bata-n-balta pentru o alegere a unei fotografii... Asta nu o inteleg. Inteleg ca acea fotografie are un mesaj foarte puternic pt. dvs... dar totusi! Am observat atitudinea aceasta pe mai multe site-uri unde sunteti activ. In opinia mea, ar trebui sa renuntati la aceasta parte de copil nemultumit din dvs.
Cu respect, Florin Novac!