Galeria Foto  

View Full Version : pt admin - propunere categ. noua

coolcatdesign
11-11-2004, 16:52
ma gandeam ca multi din cei de pe sit nu fac fotografie numai din pasiune ci si pentru bani, nu ar fi potrivita infiintarea unei categorii numita comercial sau asa ceva? ar fi interesant de vazut si lucruri comerciale nu numai artistice. de ex. multe din fotografiile expuse aici au aparut in diverse reviste, pliante brosuri, postere, reclame, etc.

ar interesant de luat in calcul. eu unul sunt.

mercic
bafta!

allen_g30
12-11-2004, 14:23
DA, si eu as dori sa apara o asemenea categorie.
Veti fi surprinsi de ceea ce veti vedea.
As mai propune ca acea imagine sa fie insotita si de un mic text, ceva de genul unde a aparut (revista, pliant, poster, etc).

admin
13-11-2004, 11:04
Interesanta idee. Pana la o noua categorie puteti incerca a deschide un thread in forum si vedem ce se intampla.

floriano
13-11-2004, 21:18
Oricum multi dintre noi cred ca au facut incercari cu diverse care puteau foarte usor sa fie catalogate astfel.. Deci e bine-venita o astfel de galerie.

PS: admin... ti-am trimis un pm.. de vreo doua saptamani deja! Please Check ;)

marianio
04-02-2005, 17:41
:)

albualexandru
07-05-2005, 18:14
Buna idee!

kork
08-05-2005, 15:37
Intrebarea care se pune: are voie autorul, dupa ce a vandut imaginea, sa o mai publice undeva ?

allen_g30
15-05-2005, 08:56
Originally posted by kork
Intrebarea care se pune: are voie autorul, dupa ce a vandut imaginea, sa o mai publice undeva ?

Teoretic DA! Daca publici imagiea in diferite galerii, expozitii etc. fara scop comercial nu este nici o problema.

Hai sa iti dau un exemplu: eu am luat mai maulti ani l-a rand fotografii pentru calendare de la diferiti fotografi consacrati. Acum 2 sau 3 ani in urma, una din fotografii a luat locul 1 la un salon din SUA la categoria "Photo of the Caves" si in acelasi timp acea imagine era cumparata de mine. Contractual, autorul avea voie sa participe cu acele imagini la expozitii, galerii, dar fara scop comercial. Depinde f mult si de cum este contractul facut intre cele 2 parti.
Citeste atent si ceea de a scris Narcis despre drepturile de autor.

kork
15-05-2005, 10:34
Allen, era o intrebare retorica. Fiecare contract are particularitatile lui. Exista multe cazuri - cum e cel in care o anumita fotografie devine imaginea unei marci - in care autorul nu mai poate folosi imaginea nicaieri, tocmai din cauza marcii inregistrate.