Galeria Foto  

View Full Version : Olympus C8080

cry_v
10-11-2004, 00:01
salut
S-a jucat cineva cu un Olympus C8080?...As vrea sa fac un upgrade si m-am gindit la aceasta camera...
Nu sunt un profesionist insa vreau o camera care sa faca poze cit mai bune...
Este olympusul o alegere buna?

Dumitru Drinovan
16-03-2005, 16:05
a trecut mult de cand ai pus post-ul asta si poate ai si facut o decizie.

cele mai bune comentarii despre aparate digitale (ar trebui sa zic singurul site ce l-am gasit a avea comentariile cele mai calificate) se numste dpreview.com
in fapt nimic nu se compara insa cu hands-on experience asa ca la un pret marisor cum e olympusul 8080, trebuie sa testezi inainte sa cumperi.
mergi la magazin cu un memory card personal in buzunar, lasi un id /credit card vanzatorului pentru a putea folosi cateva minute aparatul, faci un pas afara de magazin, faci niste fotografii, mergi acasa, te uiti la ce ai facut si iti faci decizia.

good luck

DD

cry_v
16-03-2005, 16:20
Mersi de raspuns. Asa am facut, am fost la un magazin si l-am luat acasa pt o saptamina(locuiesc in Danemarca), m-am jucat cu el si am facut sute de poze. Ce sa zic; pozele sunt super insa la banii astia poti linistit sa-ti cumperi un 300D care este mult peste Olympus. Cit despre dpreview, am citit si sunt numai cuvinte de lauda la acest aparat. Dupa cum spuneau si ei cred ca e cal mai bun din clasa lui. Eu nu l-am pastrat pt ca string bani pt un d70. Numai bine si inca o data mersi pt raspuns

Dumitru Drinovan
16-03-2005, 16:38
ok. ma bucur ca ti-ai pus un focus in ce vrei sa faci. D70 pare o optiune frumoasa. Si eu m-am gandit la un 8080 si am fost la un click-away.
Depinde foarte mult de nivelul la care te gandesti sa ajungi. Eu pozez exclusiv de placere. Prefer ceva mai compact si usor. Nu exista un singur aparat care sa te multumeasca total. De aceea folosesc un olympus c-740 pentru 10x optical zoom care este exceptional. Folosesc un olympus c-5060 pentru wide angle si rezolutie mai buna. Si un canon a-75 de tinut in masina indiferent vremea, este fenomenal de reliable si tin bateriile la nesfarsit. Apoi fiind toate de valoare relativ redusa daca pierd unul sau se strica, merg si iau altul.
mult noroc,
DD

Dumitru Drinovan
16-03-2005, 16:42
personal nu cred ca 300D este mult peste olympus c-8080
in primul rand ca 300D e 6MP si 8080 este 8MP apoi vazand pozele test la Phil Askey in dpreview, la comparatia 8080 cu 20D desi de 2 ori mai ieftin, 8080 face fata f onorabil. La iso redus sunt comparabile.