Galeria Foto  

View Full Version : pentru toti senior membrii

axl
21-10-2004, 15:34
As aprecia daca toti senior membrii ar comenta(de bine sau nu) pozele pe care le postez pentru ca altfel nu pot invata si nu pot promova la senior membru.
Coane, caruia vreau sa-i multumesc, a comentat mai toate pozele mele(care meritau) si cred ca toti ar trebui sa faca la fel.
Respect

rosana
21-10-2004, 19:55
Cred ca cel mai mult ai putea invata din carti sau de pe net. Eu una imi exprim opinii personale. Nu am pretentia ca ii pot invata pe altii. :)

axl
22-10-2004, 07:48
totusi as fi interesat de opiniile voastre

rosana
26-10-2004, 21:02
M-am tot gandit la ce ai scris aici.
Sa-ti spun ce ma deranjaza. Marea majoritate pun fotografii, asteapta comentarii, dar nu se obosesc sa faca si ei unele. Cred ca toti am avea de castigat daca s-ar scrie mai mult si nu ma refer aici numai la ce ne place , ci mai ales ce nu ne place.
Acum ceva timp cineva mi-a criticat o poza. Initial m-am enervat, pentru ca imi paruse ceva scris la misto, si apoi mi-a parut rau de ce scrisesem acolo. Mai ales ca acea critica mi-a ramas in cap si pe undeva ii dau dreptate, chiar daca atunci nu mi-a placut cum a sunat.
In concluzie nu vad de ce senior members ar trebui sa comenteze/exprime opiniile mai mult decat ceilalti. Notele acordate fara comentarii iar nu prea au valoare, mai ales ca fiecare interpreteaza altfel notarea de aici. Cred ca fiecare ar trebui sa participe mai mult :)

ocsi
26-10-2004, 21:25
tre sa-i dau dreptate rosanei. dar si axl are ceva dreptate, dar ce nu prea inteleg este daca tot se comenteaza o fotografie(indiferent de comentariu, bun-rau-la misto) de ce nu se si noteaza ?

axl
27-10-2004, 07:32
rosana trebuie sa spun ca ai dreptate si atunci voi incerca sa comentez cat mai mult in speranta ca toti vor face la fel.
nu am comentat prea mult pentru ca nu sunt foarte priceput si nu vroiam sa supar pe nimeni, notele fara comentarii le dau atunci cand imi place o poza dar nu stiu de ce.

Respect

rosana
27-10-2004, 09:01
Nici eu nu ma pricep foarte tare la comentarii, dar macar putem sa scriem ce ne place si ce nu. :)

Ca sa imi fie mai usor, de ceva timp, incerc sa calculez mental nota unei fotografii. Mie cel mai usor imi e sa ma gandesc in felul urmator:
- 1p din oficiu :D
- 0,1,2,3 la impresia artistica/ impact emotional
- 0,1,2,3 la compozitie/ tehnica
- 0,1,2,3 la originalitate.
Adunate dau maxim 10 si se incadreaza in notarea de pe site.
Deocamdata nu sunt foarte sigura daca apreciez bine, asa ca prefer sa dau cat mai putine note.

ocsi
27-10-2004, 13:20
Interesanta grila de notare si cred ca poate duce la o cuantificare foarte aproape de valoarea pozei, asta in cazul in care se face notarea. Aaaaaaaaa ...... si eu trebuie sa recunosc ca ma uit mai la toate fotografiile care apar dar de comentat nu prea le comentez, dar daca chiar imi place cite una scriu doua cuvinte de felicitare si o notez. Sint inca la inceput si nu am nici pertinenta si nici competenta sa-i comentez pe alti, sper ca prin notificare sa pot exprima efectele fotografiei asupra mea.Cu multe respect pentru toti.

coolcatdesign
30-10-2004, 01:10
sunt de acord cu tot ce s-a spus mai sus si ma intreb de fapt ce face un senior member sa fie senior member? adica noi astia mai micii chiar nu avem niciun cuvant de spus? si oricum comentariile seniorilor nu trebuie luate intotdeauna ca piatra de hotar. la urma urmei fiecare vede cu ochi diferiti o lucrare. important e sa isi exprime opinia, asta evident si in limita timpului l;iber. ma gandesc daca nu ar fi bine sa fie impus un barem de postari de opinii pt a mai putea ramane membru in aceasta comunitate. nu ar fi corect? eu cred ca da, la urma urmei si asta te face membru activ nu numai simpla postare de lucrari. trebuie sa facem comunitatea asta sa mearga... eu asa zic...si apropo...off the record cand facem si noi un tur fotografic organizat? ca vad ca pe alte situri se poate. eu unul as fi primul interesat.....

coolcatdesign
30-10-2004, 01:12
aaa.. si inca ceva... daca tot asteptam si ne luam dupa comentariile seniorilor cred ca incepem sa urmam un TREND si Doamne cat urasc chestia asta...pierderea originalitatii........:mad:

rosana
30-10-2004, 07:54
Originally posted by coolcatdesign
sunt de acord cu tot ce s-a spus mai sus si ma intreb de fapt ce face un senior member sa fie senior member? adica noi astia mai micii chiar nu avem niciun cuvant de spus?

Uite aici cum se fac promovarile (primul post):
http://www.galeriafoto.com/forums/showthread.php?s=&threadid=421&perpage=15&pagenumber=1

Primii "senior member" au fost Coane, florin_constantinescu, Narcis Virgiliu, pkm, si zzz.

Acum pe lista mai suntem eu si kork. Scuze daca am uitat pe cineva.
La categoria "members" deja sunt destul de multi.

si oricum comentariile seniorilor nu trebuie luate intotdeauna ca piatra de hotar.la urma urmei fiecare vede cu ochi diferiti o lucrare. important e sa isi exprime opinia, asta evident si in limita timpului l;iber.
.... aaa.. si inca ceva... daca tot asteptam si ne luam dupa comentariile seniorilor cred ca incepem sa urmam un TREND si Doamne cat urasc chestia asta...pierderea originalitatii........

Intradevar fiecare poate gresi sau poate vedea o fotografie cu alti ochi. Nu cred totusi ca se poate vorbi de un trend. Daca vei privi galeriile noastre vei vedea ca fotografiile sunt destul de diferite din punctul de vedere al abordarii subiectelor.

Si ca sa dau un exemplu recent din care sa reiasa ca fiecare "senior member" priveste altfel o fotografie, uite aici:
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=7216&password=&sort=2&thecat=996
Sunt singura de aici care am vazut de "10" aceasta fotografie. Nu am dat foarte multe explicatii acolo si poate rau am facut. E genul de fotografie la care reactionez imediat pt. ca "vad" in ea o poveste si pentru mine asta este cel mai important. Nu pot sa dau 10 la o fotografie la care nu reactionez emotional, oricat de perfecta mi s-ar parea dpv tehnic. Nu stiu daca fotografia in cauza este perfecta dpv tehnic, dar este originala, lumina mi se pare foarte bine aleasa si chiar si incadrarea neconventionala imi place foarte mult. M-a atras din prima clipa in care am vazut-o si se pare ca i-a atras si pe altii, deoarece pana la urma a fost fotografia lunii mai pe badorgood. :)

Cu ocazia asta m-am gandit sa schimb modul personal de notare al pozelor si cred ca acel "1" din oficiu il voi da de acum pt. impactul emotional si 0,1,2,3 vor ramane doar pentru impresia artistica. Care va sa zica, discutia mi-a prins bine . :D

...si apropo...off the record cand facem si noi un tur fotografic organizat? ca vad ca pe alte situri se poate. eu unul as fi primul interesat.....

Pt. inceput ar fi bune si niste intalniri locale. La prima intalnire propusa nu au participat decat 4 membri ai forumului. :(
Cei din Bucuresti nu prea au reactionat. :(

coolcatdesign
30-10-2004, 20:55
yeap, inteleg tot ceea ce spui si respect activitatea si implicarea ta pe acest sit. Pot spune ca dintre toti seniorii ai fost cea mai activa in ultima vreme. Cel putin in ceea ce ma priveste. In alta ordine de idei nu stiu daca va dati seama sau nu dar multi juniori sunt influentati de ceea ce spun seniorii. Uneori e bine pentru ca ai ce invata si chiar gresim referitor la anumite aspecte tehnice, dar eu vorbeam de cei carora li s-a spus ca e ceva in neregula intr-o fotografie si ei au luat-o ac atare facand schimbarile conform sugestiilor. Despre asta vorbesc, juniorii ar trebui atentionati ca toate posturile sunt simple comentarii si pareri personale si ca un junior poate uneori depasi un senior. Nu neaparat prin tehnice, ci prin viziune.
Asta este parearea mea.

Referitor la partea cu intalnirile eu as fi interesat in primul rand de o astfel de excursie cu scop fotografic. Chiar nu am participat la una pana acum si ma gandesc ca in grup poate as avea mai multe de invatat. Referitor la intalnirile in Bucuresti - e bine sa fie anuntate si acestea caci cred ca pentru unii dintre noi care locuim in provincie nu ar fi o problema prea mare sa ne intalnim. Ideea e sa fim siguri ca nu venim degeaba. Trebuie gasit un sistem. asta bineinteles daca e interes, cacai daca nu e nu are sens sa discutam in van. In fine ramane da vazut ce cred si ceilalti membri...

La final tin sa multumesc tuturor participantilor de pe acest sit si Admin in special pentru ca e placut sa primesti informatie si sa impartasesti din experientele celorlalti... Spor la treaba All!!!:)

Claudiu
11-12-2004, 00:29
mesajul acordat unei fotografii trebuie sa fie in masura sa ajute cu ceva pe autorul ei.Daca nu apreciati si cred ca e de ajuns...

mircea netea
19-01-2005, 18:09
intalniri de forum ? cand? unde ?

Eu mai sunt membru pe alt forum(topculturism.ro - nu are legatura cu fotografia)...dar pot spune ca intalnirile de forum sunt super !!! este o experienta extraordinara.

cred ca un loc bun de intalniri ar fi vernisajele saloanelor organizate de AAFR. o idee....

coolcatdesign
19-01-2005, 23:56
poi si eu de exemplu cum pot afla daca in ramnicu valcea exista filiala AAFR si de asemenea de unde pot sti cand au loc intalnirile la vernisaje. cel putin pt zona olteniei.

mircea netea
20-01-2005, 00:44
Pai s-ar putea sau cel putin ar trebui sa scrie in PHOTO magazine.
Oricum era doar o idee...desi cred ca intalnirile daca vor exista tot la Bucuresti se vor face.

coolcatdesign
20-01-2005, 00:46
btw. ce se mai aude cu situl photomagazine? vad ca nu e in picioare.