Galeria Foto  

View Full Version : Pentru Calut

pkm
16-10-2004, 11:15
Mi-a placut deosebit de tare fotografia ta intitulata "Copilarie" http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=6889&size=big&password=&sort=1&thecat=

Ma uit shi ma tot uit shi (dincolor de chenarul absolut INFIORATOR ;) ) ma tot intreb daca nu mergea un ND pe coltzul din dreapta?

Varianta originala:

pkm
16-10-2004, 11:16
... "simulat" in PS:

Narcis tu ce zici?

pkm
16-10-2004, 11:22
...

Calut
16-10-2004, 14:26
Da, ai dreptate , e mai bine cu zona aceea mai intunecata, caci apare copilul in evidenta.
Fotografia asta o trecusem cu vederea, si am descoperit-o dupa vreo doua luni. Asa ca am sa ma mai uit odata prin pozele facute.

beatnik
16-10-2004, 20:32
ideea nu este rea,cu coltul din dreapta,dar am impresia ca acum este prea intunecat,in plus lumina este nefireasca,ilogica,in centru fiind mai puternica,in timp ce in parti este mai slaba,in conditiile in care copilul este luminat din partea dreapta.

p's' pkm,faci nishte tutoriale foarte faine pe ps.nu ezita sa ne mai spui din secrete din cand in cand...:)

pkm
16-10-2004, 22:46
Originally posted by beatnik
ideea nu este rea,cu coltul din dreapta,dar am impresia ca acum este prea intunecat,in plus lumina este nefireasca,ilogica,in centru fiind mai puternica,in timp ce in parti este mai slaba,in conditiile in care copilul este luminat din partea dreapta.

Ma tot uit la pozele lui Darrinj shi ma-ntreb ce shi cum. Doua dintre ele http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=305&password=&sort=2&thecat=500 shi http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=430&password=&sort=2&thecat=500 le suspectez ca au fost facute cu ND-uri. Cel putzin de prima sint aproape convins deshi... In fine, in prima dintre ele lumina din fundal este shi mai "stranie" da' asta nu-nseamna ca fotografia nu este extraordinara.

p's' pkm,faci nishte tutoriale foarte faine pe ps.nu ezita sa ne mai spui din secrete din cand in cand...:)
E cumplit sa scrii un tutorial la modu' asta. Daca ash putea sa pun "pagini" HTML cu poze ar fi al'ceva. Da asha, mesaj cu mesaj e infiorator... :(

neofitu'
17-10-2004, 16:31
pkm, daca ai simulat ND altfel decat prin selectare si brightness, te rog sa-mi spui si mie. :D

pkm
17-10-2004, 17:43
Originally posted by neofitu'
pkm, daca ai simulat ND altfel decat prin selectare si brightness, te rog sa-mi spui si mie. :D
Evident ca NU prin selectare shi brightness! Care mai era "jmecheria" atunci? Un filtru ND ishi merita numele daca potzi sa mishti shi sa-l roteshti!

Faci layer nou, D , G dupa care selectezi fill-ul sa fie de la FG la transparent. Dupa care aplici gradientul pe layerul nou; de la margine pina la zona care vrei sa fie neafectata. Dupa asta din layers "reglezi" taria filtrului (intrebare ca io unu nu m-am prins: ce valoare de transparentza itzi da un nd 0.6 de exemplu?). In plus potzi sa-l mishti sus jos. Cu rotirea avem o mica problema ca imediat se vede "coltzul". Sau mareshti canavas-ul shi refaci iar gradientul sau faci un gradient in alta poza mai mare shi-l "tragi" in poza ta...

neofitu'
17-10-2004, 18:14
mii de multumiri, am facut un test, foarte misto smecheria. ai putea sa incepi sa ne ceri bani pe tutorialele astea.;)

coolcatdesign
20-10-2004, 18:38
pkm daca e nevoie pot sa iti pun la dispozitie spatiu pe websitul meu. Si asa sta degeaba si ma tot gandesc ce sa "arunc " pe el. Se poate face foarte rapid si in plus cred ca ar fi de mare ajutor mai ales pt cei ca mine care suntem la inceput. Eu unul vreau sa fac trecerea de la Corel la Adobe si cred ca cel mai bine as invata din astfel de turoriale. Asta si daca ai timp....bineinteles....