Galeria Foto  

View Full Version : for Rosana

Donia
15-10-2004, 13:33
putin taiat din partea de sus... fundalul unsharp...

e pacat ca lasi pozele tale nelucrate... (mai multe din ele)...

http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=6870&password=&sort=2&thecat=543

Coane
15-10-2004, 16:34
Oau...mind blowing sharpness.
Ai incadrat-o foarte bine Donia.

Donia
15-10-2004, 16:47
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=6763&password=&sort=1&thecat=500

sau asta... umbra gardului din spate deranjeaza

pkm
15-10-2004, 17:32
Ai marcat zona care vrei s-o blurezi shi ai facut blur? Eu cred ca asha ai facut... din pacate nu a ieshit ca la aparatul foto! Cum scriam intr-un post mai vechi, trebuie facuta-n etape. Marchezi sona cu mare atentzie da asta deja shtii. Salvezi selectzia. Fai un blur mult mai mic de fapt faci un blur cu o valoare care sa nu "minjeasca" cu cu loare din partea cealalata a granitzei. Apoi "micshorezi" selectzia cu citziva pixeli shi in acelashi timp "Feather" cu 2/3 din numarul de pixeli micshoratzi dupa care ai sa vezi ca potzi sa faci blur mai mare shi tot asha.

Alternativ, dupa primul pas decupezi obiectul care vrei sa-l faci "sharp" shi-l faci un layer nou; il ascunzi temporar dupa care folosind tool-ul ala... smudge, arata ca un deget, intinzi pixelii IN INTERIOR adica pe layerul cu bg-ul spre obiectul care vrei sa fie sharp. In cazul tau dinspre struguri spre interior. Dupa aia cu clone Stamp repari ca sa nu se vada shi faci blur "porcesc". Dupa care faci iar vizibil layerul care l-ai decupat mai devreme. Zi-mi daca ai intzeles ceva din explicatzia asta absurda... :)

De asemenea sa shtii ca blurul gausian nu este cel mai credibil in materie de lipsa DOF. Daca ai sa fii atenta ai sa vezi ca trucajul cel mai bun se face cu cercuri! Cind sint out of focus zonele luminoase devin cercuri luminoase din cauza diafragmei.

Donia
15-10-2004, 17:41
esplicatia ta a fost super....

a trebuit si sa rad la blurul "porcesc"...

eu insa nu am avut rabdare... am facut-o repede... ca idee pt. Rosana, careia nu prea ii place sa lucreze la pozele ei...

binenteles ca nu a iesit ca la aparatul foto...

ma enerveaza enorm sa lucrez cu maus-ul.. cand trebuie sa selectez ceva atat de atent, pt. ca imi fuge tot timpul mana... vreau sa imi cumpar cand am sa pot un tablet cu pix (habar nu am cum se spune in romana) pt. prelucrari grafika.

care era trucajul cu cercuri???

daca ai timp si chef sa pui varinata ta ...

P.S. Tu cu ce lucrezi? PS versiunea?...

mircea netea
15-10-2004, 18:31
La aceste cercuri te refereai ? daca da, se pot face in photoshop ?

ps voi incerca "explicatia absurda".

pkm
16-10-2004, 00:33
... adica strugurii, shi faci layer nou cu ei

pkm
16-10-2004, 00:34
... sa abuzezi de imaginea care a ramas ca bg shi foloseshti "Smudge". Ideea este ca impingi pixelii care la brur dau "coama" colorata SUB zona care te intereseaza.

pkm
16-10-2004, 00:35
... ca-tzi permitzi acum. De remarcat acum ca shi marginea NEAGRA contribuie neplacut! Ar trebui sa "extindem" fotografia in toate directziile sau cel putzin zona care ne intereseaza de asha maniera incit la blur sa nu apara "rotunjirea" barelor verticale. Ochiul e foarte sensibil la detalii... evident ca mi-e lene sa fac asta! ;)

pkm
16-10-2004, 00:36
... layer-ul ala care l-ai facut la-nceput. Mici ajustari cu "Erase" de 5px diametru pe la margine.

pkm
16-10-2004, 00:40
De facut sa fie "out of focus" shi ceva din prim plan! Hai, sa va vad ca atzi intzeles procedeul. :)

Pentru Mircea: asha este, ai intzeles exact ce vroiam sa spun. Cum faci sa faci ca-n poza aia? Trebuie sa fie shi credibil in acelshi timp... la poza cu strugurii suspecta de asha ceva este zona verde din stinga sus. Ai putea incerca sa "mintzi" nu cu o pata circulara ci cu una octogonala ca la "vechile" diafragme de aparat... ;)

pkm
16-10-2004, 01:05
... cu "motion blur" la-nceput dupa care gausian mai ushor shi un pic de "zgomot" monocromatic. Un blur de lentila nu e o chestie ushor de "emulat".

Rosana, nu era mai simplu fata sa dai de "rotitza" sa ai o valoare de F mai mare cind cind ai facut poza? ;)

pkm
16-10-2004, 01:09
... cit de "natural" se termina acum in partea de sus. Cum spuneam, inainte sa fac blur-ul am "extins" zonele care ne interesau de asha maniera incit faptul ca filtrele nu se descurca prea bine la margine nu ne afecteaza! Asta e ideea, sa "mutzi" zonele de margine cumva ca sa nu se vada. Sau sub subiectul in focus sau in afara fotografiei.

rosana
16-10-2004, 02:01
Originally posted by pkm

Rosana, nu era mai simplu fata sa dai de "rotitza" sa ai o valoare de F mai mare cind cind ai facut poza? ;) [/B]

Ba era foarte simplu :D

mircea netea
16-10-2004, 20:27
am incercat sa realizez acele cerculete...la inceput am luat toate filtrele la rand din photoshop, apoi le-am combinat..si nu a iesit cine stie ce...:(...adica ce e mai jos:

mircea netea
16-10-2004, 20:29
apoi am cautat pe net si am downloadat toate plugin-urile..si am gasit la unul..eye candy...un plugin numit "Squint". care face asta: avand coeficient 8.0

mircea netea
16-10-2004, 20:31
si asta avand coeficient 5.0.

Ce zici ? se apropie de realitate ? sau m-am chinuit degeaba 5 ore ?:rolleyes:

pkm
16-10-2004, 22:37
... in primul rind paru' lu' fatuca se vede ca e trucat in stinga. Exact aceeashi problema ca la prelucrarea lui Donia: filtrele nu au cum sa ghiceasca ca acolo e o margine. Trebuie zic eu sa faci layer cu personajul inainte de a aplica filtrul. Sa-tzi spun sincer eu ash mai fi aplicat shi un pic de gausian nu pot sa zic cit ca nu shtiu ce rezolutzie avea poza cu care lucrai da DOAR cu filtrul ala e cam "nenatural".

Eu unu' n-ash folosi procedeul asta DECIT in situatzii extreme. Cred ca NIMIC nu se compara cu blurul facut de obiectiv. Aaa, ai obiectiv de maxim 3.5 shi vrei sa "emulezi" un 2.8? Bine... da' sa nu tzii cont shi pe urma sa-ncerci sa "repari" o imagine facuta cu 8 sau 11 asta n-ash face! :(

mircea netea
16-10-2004, 23:18
Chiar am facut layer inainte de a aplica filtrul...dar chestia e ca nu am stat sa decupez parul...la fir de par..de ! parul nu se decupeaza la fel ca un strugure ! am decupat mai "rapidissimo"...m-am focalizat pe acele cerculete..:)

deci in concluzie...obiectivul bate photoshop-ul !:(