Galeria Foto  

View Full Version : Promovare

admin
12-10-2004, 15:59
Incepand cu data de 12 octombrie puteti solicita promovarea.

De la -Junior Member- la -Member- cel putin 5 imagini apreciate pozitiv, prin comentarii si notari, de catre Members si cel putin 2 Senior Members.

De la -Member- la -Senior Member- cel putin 10 imagini apreciate ca foarte bune de catre ceilalti Senior Members sau o afirmare in presa, web, premii sau expozitii.

Trimite un mesaj administratorului cu linkurile respective!

Junior Members pot posta imagini in toate categoriile exceptand cele incluse la Expo.

Pana la 1 noiembrie toti membrii sunt rugati sa-si transfere imaginile in categoriile noi create.
Vechea galerie Expo se desfinteaza. Imaginile netransferate pana la 1 noiembrie raman numai in galeria personala.

beatnik
12-10-2004, 16:31
care sunt limitele aprecierii pozitive?

admin
12-10-2004, 16:39
Imagine buna, foarte buna, remarcabila.......

Nu draguta, simpatica..............

rosana
12-10-2004, 19:03
Am vrut sa vad ce calitate au cei care au comentat la pozele mele si la una din primele poze am realizat ca nu toti avem o "eticheta". Sub numele meu, al lui beatnik, al lui amimoto miki de exemplu nu scrie nimic. Noi cei fara "eticheta" unde ne incadram?

Donia
12-10-2004, 19:47
1. mi se pare o idee buna ideea lui tano, sa apara scris si membru inactiv...

2. categoria diverse are sa se umple la nesfarsit

3. cum e daca sunt deja in minus la spatiul acordat?

ok.. intrebarea lui rosana.. membrii fara "eticheta"...

:(

rosana
12-10-2004, 20:05
Alta problema: scrie foarte clar ca imaginile trebuie cotate ca "Imagine buna, foarte buna, remarcabila.......", insa pana acum nu s-a pus problema asa si fiecare a scris cum l-a taiat capul.

Cum sa interpretez comentariile de genul urmatoar,obtinute de la senior members (fotografiile nu au si note) ?
-“O compozitie foarte desteapta.”
-“…...da, lasa ca una peste alta fotografia este superba”
-"Fotografia este foarte frumoasa. Dinamica, contrast, cromatica, idee.”;
-“Frumoasa. Compozitie excelenta.”;
- “foarte frumos. din baltoace scoti frumosul.”

admin
12-10-2004, 20:53
Comentariile enumerate de -rosana- sunt cat se pot de convingatoare deci imaginea este una buna sau foarte buna.

kork
12-10-2004, 21:45
Mie mi se pare ca nu v-ati gandit indeajuns.

Concret:

1. ce competente au acei "senior members" si cine le-a acordat ?
2. ce se intampla daca niste imagini remarcabile nu sunt comentate / laudate / apreciate de cei de mai sus ? (pentru ca exista si astfel de cazuri din varii motive )

admin
12-10-2004, 22:12
Senior Members nu au nimic special in afara de ceilalti membrii, doar ca imaginile postate de ei au fost apreciate de foarte multi membrii, au participat si unii chiar castigat unele concursurii.

Pentru a incuraja comentariile am deschis o galerie noua - Comenteaza imaginea -
Toti cei care doresc neaparat parerea celorlalti despre o imagine in mod special pot posta la aceasta categorie.

robilix
12-10-2004, 22:41
se mai pot face propuneri pentru categorii?
parca unele chiar lipsesc

admin
12-10-2004, 23:08
Da, propuneri se mai pot face dar mai bine ceva imagini!

tano
13-10-2004, 07:21
Imagine buna, foarte buna, remarcabila.......

propun ca cele trei obtiuni sa fie sub forma unei bifari ( cum era notarea ) si sa lasam libertate deplina comentariilor.

tano
13-10-2004, 07:25
ce se intampla daca niste imagini remarcabile nu sunt comentate / laudate / apreciate de cei de mai sus ?

daca intalnesti asa ceva propune-o la fotografia saptamanii

neofitu'
13-10-2004, 09:16
cineva venise cu ideea notarii in functie de 2-3 criterii. parca idee, tehnica si estetica. mi s-a parut o idee buna. se va pune in practica?

tano
13-10-2004, 09:21
bifam buna ...
comentam idee, tehnica si estetica

brici
13-10-2004, 09:31
pana la urma... nu-i frumos ce e frumos... :)

admin
13-10-2004, 11:06
cineva venise cu ideea notarii in functie de 2-3 criterii. parca idee, tehnica si estetica. mi s-a parut o idee buna. se va pune in practica?

Inca nu.

Comentati in rubrica existenta!
Cine doreste poate mentiona criteriul.

axl
13-10-2004, 15:02
in legatura cu promovarea de la member la senior member: cele 10 fotografii apreciate ca foarte bune pot fi alese si din ce s-a postat pana acum sau nu?
Multumesc

admin
13-10-2004, 15:43
Da, din toate imaginile postate.

ocsi
13-10-2004, 19:16
nu vreau sa critic dar parca chiar ar mai fi loc de mai multe categorii, cele care sint au o arie tare larga si nu prea stii ce unde si cum sa postezi. cu scuze ....

beatnik
14-10-2004, 15:01
admin, ma gandeam si la o categorie ceva gen "fotografie-concept" ca astfel de fotografii nu prea intra in nici o categorie existenta.

ps.sper ca seniorii inteleg ca usor responsibitatea lor a crescut dupa ultimele modificari,intrucat comentariile lor,intr-un fel sau altul,au castigat un plus de importanta.

Unique
15-10-2004, 21:25
ce facem cu spatiu ca eu desi nu am multe fotografii inscrise si am mai sters vreo 6-7 sa-mi fac loc tot sunt pe - 900k. Inseamna ca nu mai pot posta fotografii sau trebuie sa sterg la greu din cele existente???. Adika se pare ca cine a apucat sa posteze vrute si nevrute a ramas cu 10Mb si altu care a postat cu masura famane la 2-3 Mb??? Sau si spatiu se acorda dupa rank? Probabil solutia adoptata de cei mai multi va fi a-si faca cate 2-3 conturi diferite si sa uploadeze acolo nu?

admin
16-10-2004, 10:06
Spatiul acordat pentru postarea imaginilor este de:
2 MB - Junior
10 MB - Member
15 MB - Senior

Pt juniorii care au depasit aceast spatiu inainte de schimbarea regulamentului este recomandat a revizuii imaginile postate pt incadrarea in cei 2 MB.
O imagine care nu are nici un comentariu pozitiv sau notare, poate nici nu merita a fi pastrata in galerie.
Prin prezentrea de imagini noi cresc si sansele de notare.

In cazul in care un Junior Member deschide un cont nou, pentra a posta alti 2MB, acesta e penalizat prin inchiderea tuturor conturilor create!

Coane
16-10-2004, 18:49
Ma gandeam ca poate ar fi folositor de deschis o gategorie numita "Strada" sau ceva asemanator. Unele poze ar intra foarte bine in aceasta categorie...!

dorin anon
18-10-2004, 15:00
Ar mai fi necesare categoriile Abstract si Arhitectura

duke
20-10-2004, 13:03
ar fi nevoie de mai multe categorii:
arhitectura
abstract
peisaj
macro

admin
20-10-2004, 13:39
Toate aceste categorii sunt in Expo

florin1961
01-12-2004, 14:03
EXPO e EXPO !
Acolo trebuie sa apara doar imaginile care au cistigat un concurs (al siteului sau altele) si nu trbuie sa poata posta oricine vrea, doar ca ...,,i s-a pus lui pata" sa posteze in EXPO. Pt ca altfel, nu mai e EXPO !!!
Imaginile de la EXPO trebuie sa fie incluse acolo doar de admin, pe baza unor criterii clar definite si cunoscute ( transmise dinainte) membrilor si prin setul de reguli.

florinel
10-05-2005, 15:55
Apropo de promovare....nu sunt niste criterii prin care s-ar mai putea aloca unor membri ceva mai mult spatiu decat 2mb?..
Ca la mine s-a cam umplut....

[edit] Am citit mai sus despre marimea spatiului pentru fiecare categorie si s-a mai nascut o intrebare...cum treci de la junior la membru? In baza numarului de comentarii?In baza numarului de fotografii notate cu note mari?...etc...

Eu am destul de multe fotografii notate...bine , pot cere promovarea? Si cum procedez?

BlindGirl
13-05-2005, 23:15
"De la -Junior Member- la -Member- cel putin 5 imagini apreciate pozitiv, prin comentarii si notari, de catre Members si cel putin 2 Senior Members.

De la -Member- la -Senior Member- cel putin 10 imagini apreciate ca foarte bune de catre ceilalti Senior Members sau o afirmare in presa, web, premii sau expozitii.

Trimite un mesaj administratorului cu linkurile respective!"

zicea adminul pe prima pagina.
si eu am cam ajuns la limita cu spatiu... dar nu-mi place sa cer... si sa deranjez...
+ ca discutia e veche si vreau sa stiu daca au ramas aceleasi criterii.

narcisa
15-05-2005, 10:27
Eu am trimis mailul si am rezolvat. Curaj, deci

aegis
20-07-2005, 16:28
la mine nu prea intra nimeni sa vada pozele, darmite senior members :P

ginutza
22-12-2005, 20:39
:(

mermelique
24-12-2005, 01:10
Originally posted by aegis
la mine nu prea intra nimeni sa vada pozele, darmite senior members :P

Acum cateva luni aveam si eu aceeasi problema cu spatiul limita si neputinta indeplinirii conditiilor de promovare din cauza cerintei legata de seniorii care nu prea mai activau in galerie.
In atare conditii am scris adminului si l-am rugat sa analizeze aspectul acesta, trimitandu-i si link-ul catre galeria mea ca sa-si faca singur o idee.
Nu am primit un raspuns in perioada imediat urmatoare insa acum putina vreme am fost avansata fara sa mai fi deschis subiectul acesta. Presupun deci ca adminul a tinut minte acel mesaj si in timp si-a format o parere.
Poate n-ar strica sa faci acelasi lucru si asa te lamuresti daca trebuie sa mai muncesti ori ai ajuns la un stadiu care-ti permite avansarea.
Succes :)

tete
29-12-2005, 14:50
Si ptr admin ce trebuie in +?

mirceavintila
31-01-2006, 10:09
Am gasit si eu topicul acesta, bine, mi l-a aratat rosana, care mi-a spus ca imaginile mele au potential, as dorii si eu sa trec la members, sa pot posta mai multe fotografii :) . Multumesc.

marius
31-01-2006, 11:10
Mircea, se pare ca nu ai citit primul post, al administratorului:
"De la -Junior Member- la -Member- cel putin 5 imagini apreciate pozitiv, prin comentarii si notari, de catre Members si cel putin 2 Senior Members.

Trimite un mesaj administratorului cu linkurile respective!"

Deci trebuie sa trimiti un mesaj cu linkurile resp. administratorului iar el va face promovarea.

rosana
31-01-2006, 11:43
Problema este ca nu prea se mai pot aplica aceste reguli de promovare.
Foarte putini senior members se mai obosesc sa scrie ceva, la cineva. Adica a se intelege ca ei nu scriu nimic, niciodata. Se marginesc la a-si posta pozele si cam atat.
Eu de exemplu nu mai spun de multisor la o fotografie ca e "foarte buna". Scriu ca imi place. De fapt cele doua exprimari sunt echivalente in capul meu. Dar exista o nuanta. Daca as zice "foarte buna" ar suna ca un verdict. Ori eu nu sunt critic, asa ca ma marginesc sa spun ce imi place.
Si atunci ce facem? Sa-i tragem de maneca pe cei care ar trebui sa-si dea cu parerea?
Fotografiile lui mirceavintila imi plac si eu cred ca ar merita sa avanseze la member. Sa-i trimita link adminului la galeria sa si sa hotarasca el.
Gata, am pasat responsabilitatea. :D

freestate
19-04-2006, 16:00
eu am postat cate ceva, la unii le-au placut fotografiile. Inca nu a zis nimeni ca sunt nasole.. dar pana acum nu am atras atentia la nici un "senior". Sper sa o pot face si sa avansez (daca merit). Nu mai am spatiu deloc!
sper ca nu m-am bagat aiurea in discutzie..

kLn
17-05-2006, 23:46
multumesc mult adminului pentru promovare si in acelasi timp multumesc rosanei pentru indrumare.

anda
01-06-2006, 20:08
Afirmare in presa poate insemna, spre exemplu, publicarea unei fotografii participante la sectiunea de concurs a revistei "Photo Magazin" ? Nu castigatoare, dar in primele 20 din cateva mii ... :-)

horhhe
12-07-2006, 17:02
La ce a spus Rosana imi permit cu tot respectul sa o contrazic. Suntem multi seniori membri care "spunem" des si multe lucruri utile celorlalti de pe galerie, in special membrilor si junior-membrilor. Eu personal nu ma multumesc numai cu postarile si gata.
Stima.
Horhhe

mermelique
12-07-2006, 21:17
31-01-2006 12:43 - astea-s data si ora la care Rosana a postat cele de mai sus. Atunci erau valabile afirmatiile ei iar faptul ca lucrurile s-au schimbat intre timp e doar de bine. ;)
Spor :)

rosana
13-07-2006, 06:49
Multam mermelique, este exact cum spui tu. La acea data singurii "senior member" care mai scriau cate ceva eram eu, marius si Dumitru Drinovan.

yariss
17-07-2006, 18:11
pentru admin
www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=35995&password=&sort=2&thecat=500
www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=35480&password=&sort=2&thecat=500
www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=34566&password=&sort=2&thecat=500
/www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=34536&password=&sort=2&thecat=500
www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=34309&password=&sort=2&thecat=500
www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=34246&password=&sort=2&thecat=500
www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=33439&password=&sort=2&thecat=500
www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=33046&password=&sort=2&thecat=500
www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=32963&password=&sort=2&thecat=500

Sau daca nu, cum as putea sterge din fotografiile necomentate sau cu putine <vizite> pentru a pune altele? E totusi frustrant, ne virusati cu <<GALERIA>>, Tca mai apoi..... :)... LIMITARE :( .......

Toate cele bune !
Minunata ideea GALERIEI!!!pentru admin

rudi
17-07-2006, 20:41
Nu e nici o problema daca vrei sa stergi. Intri pe propria galerie, pe fotografia respectiva si sub ea undeva este o casuta cu intrebarea"delete photo?", o bifezi si apoi "submit" care e in dreapta, si gata.

yariss
17-07-2006, 21:10
Problema e ca am sters deja dar spatiu........nu!!!! Oare de ce?

rudi
18-07-2006, 05:53
Pai, flacau, hai sa facem o comparatie: tu ai postate 20 de fotografii, consumand un spatiu de 1845 k., iar eu am 49 de postari cu un consum de doar 2668 k. Ce deduci de aici? Ca fisierele tale sunt prea mari. Poti la fel de bine sa postezi fisiere de cca. 50-60 k., nu e nevoie sa te chinui sa le aduci la 100 k. si, in felul acesta, in 2 M. poti pune cam 35 de poze. E o socoteala simpla.

yariss
18-07-2006, 07:22
Da, le faceam exact sau aproape de 150, acum am inteles algoritmul. Multumesc pentru relatii !!! Asta nu intelegeam, de ce unii au mai multe fotografii <crezand ca toti postau pe aceleasi coordonate ca si mine>. In fine, acum stiu ce am de facut.
Inca o data, MULTUMESC, si numai cadre frumoase tuturor!!!!!