Galeria Foto  

View Full Version : Pentru Ocsi

pkm
07-10-2004, 22:54
... am incercat sa "salvez" (din punctul meu de vedere ;) ) fotografia ta: http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=6706&size=big&password=&sort=1&thecat=

Coane
08-10-2004, 01:20
Daca tot suntem la schimbari de site poate includem si aceasta activitate, drept un topic.

Mai invatam ceva. Un detaliu tehnic, o idee artistica, practic cam cum ar putea arata acea fotografie artistica? Propunem, discutam, si asa mai departe...! :rolleyes:

Daca fotografia mi-ar fi apartinut as prelucra-o astfel. Si in acelasi timp respect pentru fotograf ;)

Am umblat la;
-apply image-, dupa care un -unsharp mask-, pentru o claritate putin mai adanca, apoi, -image-, adjustments-, -hue/saturation-, -colorise- si am ales doar o tonalitate dupa cust...!
Dupa care am facut un chenar dupa varianta lui pkm, care mi s-a parut foarte potrivita, si.... voila!

Sa fie pace!
Coane

kork
08-10-2004, 15:15
Parerea mea e ca atuul acestei imagini este cromatica; prin urmare, nu maincanta varianta sepia.

ocsi
08-10-2004, 15:26
va multumesc pentru timpul acordat si imi plac ambele sugestii, poate chiar mai mult cea in sepia ....... si chiar mai am multe de invatat

rosana
08-10-2004, 19:50
Imi place varianta lui pkm.
Si imi place rama. O face sa nu mai para "neterminata"; asa nu mai am senzatia ca e prea mult cer.
Si varianta lui Coane e buna. Este estetica, dar cumva imi creeaza sentimentul de tristetete.

Cred ca subforumul special pentru discutii a fost deja creeat. Eu am pus in discutie niste fotografii de ale mele si admin a facut o sectiune separata ("discutii pe marginea unor fotografii"). Nu m-ar deranja daca mi-ati propune si mie niste prelucrari, ba din contra. :)

iris
09-10-2004, 00:36
mi-a placut imaginea si nu m-am putut abtine sa nu incerc si eu o varianta de prelucrare

ocsi
11-10-2004, 16:43
rama asta mai groasa chiar ca schimba mult din sentimentul privitorului si chiar in bine. ii dau dreptate rosanei, cu rama chiar mai groasa nu mai apre neterminata. multu,esc tuturor pentru intelegere si sugestii.

Donia
11-10-2004, 16:56
eu optez pt. varianta lui pkm. Rama e f. potrivita dupa parerea mea.

Nici a lui Coane nu imi displace, insa din pacate e prea mica ... asa ca nu pot spune mai mult.

Ultima varianta... rama subtire gri nu se prea potriveste...