Galeria Foto  

View Full Version : Nedumerire....

ileana_bt
06-07-2009, 22:47
Nedumerire sau curiozitate....cat timp se poate propune orice pt FS....de ce oare nu se voteaza? N-as da vina pe vara si pe perioada de concedii avand in vedere numarul de vizualizari de la fiecare thread FS....
Saptamana 8-14 iunie e pe cale sa se incheie cu numai...8 voturi! Din cei 386 care s-au uitat...

Cu toata sinceritatea, v-as ruga sa scrieti aici motivele pentru care sunteti asa de suparati pe FS
Daca este vina mea, si am deranjat cu ceva...imediat ce va fi altcineva disponibil ma voi retrage....acum cand mai este extrem de putin si se ajunge la zi...mie imi pare sincer foarte rau daca toata munca de pana acum a fost in zadar...pt GF ....pt userii care au dorit sa reinceapa acest FS, si pt mine...pt ca am vrut sa fie bine....cum am putut si cum m-am priceput

Orice va fi in continuare...singura mea rugaminte este sa va rapiti 2 secunde si sa scrieti un rand aici...

Multumesc!

Mara S
06-07-2009, 23:24
In primul rand, eu una nu consider ca e vina ta. Ai facut o treaba foarte buna, si stiu cat de mult ai muncit, iar acum ai senzatia ca aceasta munca a fost in zadar.

Nu stiu de ce, de la 100 de voturi cate au fost la inceput, entuziasmul a disparut aproape brusc. Pot doar sa banuiesc, datorita discutiilor ulterioare, dar nu vreau sa dau glas acestor banuieli.

Pot sa spun de ce nu mai votez eu. E drept ca intru odata la cateva zile, mai mult cand am poze de pus, si la inceput mai uitam de FS, fiindca intru mai des pe galerie si mai rar pe forum. Dar de vreo trei ture am hotarat sa nu mai votez deloc, in momentul in care am vazut ca unii isi voteaza sau isi propun propriile fotografii, iar acest lucru nu mi-a placut. De cate ori am avut fotografii propuse, nici prin cap nu mi-a trecut sa le votez, mi s-a parut de bun simt sa aleg dintre celelalte poze care mi-au placut. Asta ar fi motivul meu, dar e posibil sa ma razgandesc in viitor, in functie de cum vor evolua lucrurile, si mai ales din respect pentru munca Ilenei.
Sunt curioasa si eu sa aud motivele celorlalti, cu conditia, desigur, sa fie sinceri.

apopida
06-07-2009, 23:32
Ileana, s-ar putea sa te superi pe mine, asta in cazul in care nu esti deja! FS in stadiul in care e in opinia mea e aiurea facuta!

Crede-ma apreciez munca pe care tu o faci dar nu pot aprecia formatul acestei competii (concurs) pentru ca nu mi se pare obiectiv!

Stiu ca fiecare poate vota orice dar atunci ce rost mai au selectiile celor 2 membri saptamanali? si nici nu pot alege 3 dintre imaginile alese de cei 2 pentru ca nu ma regasesc ca preferinte printre ele, si probabil ca multi ca mine nu o fac!

mai mult decat atat mi se pare lipsit de obiectivitate, etica si alte principii morale ca cei doi membri care au selectat in saptamana respectiva sa si voteze. E ca si cum ar spune: "Uitati aveti de ales dintre astea 10 imagini care mi-au placut mie, dar stati, dintre astea 10 vi le sugerez pe urmatoarele 3..." Mie, unul, imi pare aiurea si ma face sa ignor in totalitate propunerile respective!

N-as vrea sa fiu inteles gresit, fotografia saptamanii e un lucru bun pentru site-ul asta, poate si fotografia lunii si tot felul de dezbateri si competitii care ar putea scoate pagina din monotonia cu care, eu unul, cred ca se confrunta, dar nu facut asa!

sunt destule site-uri care au astfel de teme si dupa care cred ca cei care vor sa se ocupe s-ar putea inspira.

nu vreau sa ma dau maret si sa spun ca am eu o solutie viabila pentru astfel de tema, dar stiu ca asa cum e acum nu-i pe gustul meu!

cam atat am avut sa zic!

ileana_bt
06-07-2009, 23:44
Multumesc pentru sinceritate!

Nu m-am gandit niciodata ca faptul ca votez ar deraja....in general am votat fie pentru a ridica topicul sa-l mai vada si altii, fie pentru a inmulti numarul de voturi...tin minte ca si Rosana vota la fiecare thread si nu s-a pus niciodata problema asta...dar e ok...pot f bine sa nu votez...
Cat despre modul in care este FS facuta...credeam ca e de la sine inteles ca nu stiu si nu pot schimba nimic...o schimbare majora s-ar putea produce in momentul in care s-ar gasi solutii mult mai bune, iar pt aceasta schimbare trebuie vorbit cu admin.

Propuneri au mai fost, dar sunt greu de pus in practica....unele imposibil

Mara S
06-07-2009, 23:54
Cand a mai existat fotografia saptamanii acum doi ani, eram noua pe forum, nici nu stiu daca am apucat sa votez o data sau de doua ori. Dar ce tin foarte bine minte este ca nu au existat niciodata absolut nici un fel de discutii, iar propunerile erau facute de o singura persoana, mereu aceeasi. Toata lumea vota si nu existau nemultumiri si contestatii.
Ce s-a intamplat in acesti doi ani? E foarte simplu: orgoliile au crescut iar noi am devenit cu totii mari fotografi...

Vlad.Ceockhan
07-07-2009, 00:00
degeaba ceri o astfel de parere in public,... din nou fiecare isi va exprima propria parare, de cele mai multe ori contradictorie cu cea postata inainte si dupa, si binenteles ca nu se va ajunge la nici o concluzie.
pentru ca fotografia saptamanii sa devina un "succes", metodele sunt putine, simple si intotdeauna eficiente, dar noi suntem "ambitiosi" vrem sa inventam ceva nou.
daca arunci un ochi pe cateva siteuri care beneficiaza de "succesul" acestei rubrici, o sa iti dai seama cat de fragila este politica de aici.

cateva reguli simple sunt, nimeni nu apare cu doua fotografii propuse in aceeasi saptamana.
propune intotdeauna o singura persoana, aceea fiind administratorul siteului sau un moderator dedicat.
iar voturile se fac pe baza de poll, fiecare avand dreptul la un singur vot.
voturile trebuie sa ramana anonime, pentru a nu aparea nici cel mai mic strop de invidie, grupulete, bisericute, simpatii, antipatii. s.a.

si daca esti nelamurita de ce la inceput votau 100 si acum abia 8, e simplu.
toti au privit asta cu entuziasm, dar era evident ca ulterior sa ramana dezamagiti.

apopida
07-07-2009, 00:12
nu inteleg Mara ce vrei sa sugerezi prin "am devenit cu totii mari fotografi..."? de fapt, am inteles exact... mi se pare dragut ca te-ai inclus si pe tine in categoria asta!

Ce s-a intamplat in acesti doi ani? pot foarte lesne banui eu... formatul acela al FS s-a dovedit ineficient si ca orice lucru care nu e bine facut se duce usor de rapa!

Cat despre orgolii (dar, sigur, ca te referi aici la caractere puternice).... eu zic ca e firesc ca ele sa creasca pentru ca doar asa poate acest sit sa se dezvolte!

Vlad.Ceockhan
07-07-2009, 00:19
am uitat sa precizez, in momentul in care cel care propune fotografiile isi include una din creatiile sale in lista de propuneri, jumatate din potentialii participanti la vot s-au dus pe apa sambetei.

lusio
07-07-2009, 00:28
Prieteni, cititi cu atentie ce a scris Vlad, acolo se afla cheia. Revin cu o banuiala, pasivitatea adminului naste monstrii!

Mara S
07-07-2009, 00:29
apopida, din pacate sinceritatea excesiva este unul din marile mele defecte. Nu-mi place sa ma ascund dupa deget si spun lucrurilor pe nume. Ceea ce am spus mai sus este doar parerea mea, si mi se pare normal ca unii sa nu fie de acord. Ce e sigur e faptul ca nu vreau sa-mi fac dusmani pe acest site, e primul loc unde am inceput sa-mi pun pozele si m-am simtit intotdeauna bine alaturi de voi. Din partea mea, doar pace si fericire :)

Eu una sunt de acord cu propunerile lui Vlad.Ceockhan, mai ales ca sunt realizabile.

ileana_bt
07-07-2009, 01:12
Lusio, sa nu vorbim de pasivitatea adminului (decat daca esti convins ca ai dreptate)!

marian_radu
07-07-2009, 07:59
Eu nu votez din lipsa de timp. Nici pe galerie nu prea mai postez din acelasi motiv

decebal
07-07-2009, 08:30
Ia, uitati-va aici:

http://www.galeriafoto.com/forums/showthread.php?t=3699&highlight=propuneri

44 de doritori de FS ar fi trebuit sa-si sustina votul de la acest poll prin participarea regulata la F.S.... Noroc, ca votul a fost secret :)

Daca aveti timp, uitati-va, cu atentie si aici:

http://www.galeriafoto.com/forums/showthread.php?t=3736&highlight=propuneri

Si vedeti cati din cei care au zis DA, sus si tare, voteaza regulat la F.S.... :)

Departe de mine gandul de a-i acuza de ipocrizie, cauzele pot fi multe...

Desi nu am sustinut reluarea FS intr-o formula "reconditionata", am mai participat la vot. Nu o data, selectia m-a dezamagit, in sensul ca nu s-a potrivit cu viziunea mea, motiv pentru care am punctat si imagini din afara selectiei "oficiale". Nu m-asteptam sa fie votate, dar asta era modul "constitutional" in care puteam sa-mi exprim punctul de vedere... :)

Am fost invitat sa particip la selectie, dar am refuzat, deoarece nu cunosc suficienta fotografie incat sa pot fi un "judecator" si sunt sigur ca as fi nedreptatit lucrari foarte bune.

Eu cred ca aici este o problema: cine si cum face selectia... Sunt constient ca nu putem gasi o somitate care mananca fotografie pe paine si care e dispusa sa cearna tot ce se posteaza pe GF... Asa ca nu ne ramane decat sa ne jucam aici, in curtea noastra, asa cum putem noi mai bine... :)

ilacatus
07-07-2009, 19:35
Am participat si eu la o selectie si va asigur ca am considerat asta ca pe o datorie nu ca pe un privilegiu. Din nefericire nu vad cum s-ar putea face altfel. Avem doua posibile metode:
1. automata (gen notare de vreun fel si o contarizare automata) ..dar asta presupune niste modificari de soft care nu depind de noi.
2. selectia manuala de catre un membru/admin/membrii etc. Cine gandeste ca se-nhama cineva la asa ceva la modul permanent trebuie sa fie pensionar cred si cu foarte multa rabdare...nu numai ca trebuie sa vezi mai multe poze decat iti doresti dar trebuie s-o faci in mod continuu. E ca o slujba ... Si pe deasupra te mai alegi si cu critici ca n-ai facut aia sau ailalta (sau tocmai ca ai facut).
Cineva spunea ca pe vremea rosanei nu erau discutii. Nu-i adevarat! Au fost si-atunci destule.
Pe scurt, cine are propuneri sa fie pregatit sa le si aplice. El/ea personal cu pierderea de timp aferenta ..."or forever be silent" cum se spune la americani. Am mai spus-o si altadata participarea nu, repet NU este obligatorie.

covasna522
07-07-2009, 19:39
cuvantul vot trebuie schimbat deoarece te duce cu gandul la parlamentari,guvernanti,consilieri samd.si aici se pastreaza acelasi procent de la alegeri 20% unde merg neamurile candidatilor,tiganii si cei platiti cu bani sau functii.
sper ca nu am jignit si cer scuze!

ileana_bt
08-07-2009, 01:37
Am 2 intrebari:

Daca se va schimba forma actuala, cat timp va dura pana voturile vor scadea din nou de la 100 la 8?

Va fi vreodata selectia pe gustul tuturor? (indiferent cine ar face-o)

nashul
08-07-2009, 09:53
o sa votez cind o sa am ce vota..simplu..nu ?

axl
08-07-2009, 22:34
eu sunt unul din cei care cred ca FS e benefica. nu spun ca e perfecta, nu spun ca avem intodeauna ce vota dar cred ca o competitie nu strica nimanui. nu in sensul "care-i mai bun" ci "care a fost mai inspirat saptamana asta"...poate niste schimbari ar fi binevenite...de exemplu FS ar putea deveni fotografia lunii si asa s-ar aduna mai multe imagini bune, sau s-ar putea transforma in concurs cu tema diferita in fiecare luna/saptamana....sau poate s-ar putea forma un juriu care sa faca alegerile....

Stee Van Brightone
09-07-2009, 08:08
Cat de vizibil e ca suntem niste oameni slabi... Noi toti de-aici care vrem sa ne facem auziti.
Toti se vad lideri... toti se vad cei mai buni la orice...
De ce sa nu fie o competitie FS? De ce sa nu se stabileasca cel mai bun? Doar pt ca unora le place sa ocupe spatiul de pe server degeaba si argumenteaza ca "nu au fost inspirati"? Dar bineinteles ca intotdeauna cred ca merita sa fie prezenti.
Nashul zice bine :''o sa votez cand o sa am ce"..
Eu vin si zic altceva: O sa votez cand o sa am din ce alege. Nu am nimic cu cei care aleg... au respectele mele, dar se vede ca ei aleg pentru ei, nu pentru toata lumea. Uite de-aia lumea, in orice confruntare, are parte de un juriu (format din mai multi oameni). Nici juriul nu este perfect, dar macar sunt constienti ca ei sunt subiectivi, nu incearca sa fie altfel, si atunci e nevoie de mai multi.

Daca e greu de inteles ce am spus, faceti rabat... Daca nu... ganditi-va ca asta nu e o treaba inginereasca unde 1+1=2.

Pana data viitoare,
Va salut cu cel mai mare respect!

Mircea Marinescu
09-07-2009, 09:05
Stee, pe nashu sa nu-l bagam in discutii, ca el e cel mai subiectiv pe aici. Sper sa nu ma insele memoria dar din ce mi-aduc aminte, o data a votat si a fost cand a participat Mihaela Cojocariu, stiu ca votase o singura poza nu 3 cate trebuiau si doar a ei a fost. Nu am nimic personal cu ea, imi place mult ce face, insa unii merg pe vorba aia , "asta seara votam in familie" :)
Lucrari bune snt, nu multe insa exista iar selectiile de pana acum au fost bune in opinia mea, iar pe langa asta, se pot vota si fotografii care nu au fost selectate initial, nimeni nu te impiedica sa te uiti in spate.
Numai bine !

axl
09-07-2009, 10:01
stee ai vorbit ca sa nu taci sau sa nu adormi...daca asta ai priceput tu din ce-am spus atunci fie cum zici tu...m-am plictisit sa ma lupt cu morile de vant...

ileana_bt
09-07-2009, 16:31
Din ianuarie pana acum au participat la selectii urmatorii useri: Pufi, Jordache.l, M.Cojocariu, Sithmaster, M Marinescu, Rudi, DD, Mara S, Oana B, Axl, Stefan foto, Mihailo, shinna, A Solomon , M Radu, Nicuh, Sunset, Hawkeye, nffanurie, Romymary, ilacatus, Alin P, Asterix24t....si lista ar urma sa continue cu alti useri

Puteti sa-i acuzati pe toti ca au ales pentru ei? Cand selectiile au fost facute de o singura persoana a fost bine, acum ca sunt doua, nu mai e bine....ma intreb cum s-ar putea face selectia de catre un grup, in conditiile in care nu avem acelasi program, nu locuim in acelasi loc sa ne putem intalni sa discutam si nu toata lumea are timp si chef de FS saptamanal sau de mai multe ori pe saptamana cum a fost pana acum....

ilacatus
09-07-2009, 20:33
Eu propun ca selectia sa fie facuta de un comitet format din trei orbi obligatoriu surzi.
Daca aceasta prima propunere nu este pe placul dumneavoastra am una alternativa: In mod automat cine are ceva de criticat se ocupa de selectia urmatoare. Ce ziceti ?

Ildicam
10-07-2009, 08:02
Citind ce s-a scris pina acum, incercam sa-mi imaginez GF ca pe o colectivitate in care tuturor le place acelasi lucru = foto/autor, toti sint de aceeasi parere (exprimind asta simultan, cu aceeasi intensitate, cu aceleasi cuvinte), in care toti sintem lafel (ca valoare, ca aspiratii, ca dorinte, ca percepere a realitatii). Greu de spus cita armonie ar fi atunci, cita viata ar avea...e prea complicat (pentru mine) sa explic cum ar arata totul (iar daca toate site-urile de foto ar fi asemanatoare doar, lucrurile s-ar complica si mai mult...simplificindu-se).
Un lucru e sigur: mi-am dat seama ca sint de acord cu ilacatus (in concluziile sale)!

P.S. Imi plac, nespus, discutiile (chiar si sau, poate, mai ales cele in contradictoriu) menite sa aduca un plus oricarei activitati...le consider vitale, asa cum vital este (intr-o colectivitate) respectul de sine si, implicit, pentru cei pe care mi i-am ales "tovarasi de aventura".
Va multumesc!