Galeria Foto  

View Full Version : ...pune poza neamule ca e la liber...

florin_constantinescu
27-09-2004, 14:13
Imi pare nespus de bine ca in ultima vreme s-au postat pixeli aiurea, pardon fotografii, pe site. Asta ca sa nu mai zicem ca nu exista activitate. Am avut la ce ma uita. Sunt absolut siderat. Si putin perplex... Nu stiu daca nu sunt eu prea al dracu', da' sincer, consider ca ce s-a postat numai fotografie nu se numeste. Astept reactii, inclusiv din partea adminului. Cam atat, ca nu mai am ce zice.

beatnik
27-09-2004, 15:10
daca eu ca amator ma simt jenat si revoltat cand vad ce fotografii sunt puse pe site...ma intreb ce reactie ar trebui sa aveti voi....nu stiu...

rosana
27-09-2004, 15:11
Originally posted by florin_constantinescu
... Nu stiu daca nu sunt eu prea al dracu', da' sincer, consider ca ce s-a postat numai fotografie nu se numeste. ..

Eh...sa nu exageram. 5-6 ar putea ramane, dupa umila mea parere. =))

Coane
27-09-2004, 16:45
Ideea este ca nimeni nu obliga pe postatori sa posteze fotografii mai artistice sau cel putin cu o oarecare dezvoltare tehnica.

"Galeriafoto.com, a community of photography enthusiasts". O spune chiar motto-ul la inscriere.

Acest motto nu are nimic de a face cu "atristic photography" sau "dezvoltare artistica", de exemplu :( Este doar o galerie unde fiecare isi poate intrebuinta spatiul dupa cum doreste, fara obligatiunea artistica. Cel putin asa cred eu, iar daca gresesc dati-mi la cap. Nu imi pare ca ideea fotografiei artistice este promovata suficient. Si cum s-ar face acest lucru imi e cam strain deocamdata. Poate ca Admin are mai multe idei :)

Iar daca toti membrii au inteles ca acest site nu este doar un spatiu pentru postare fara acea obligatiune artistica, din pacate rezultatele sunt tot slabe. Ceea ce este trist, nu?

Ceva imi spune ca lipsa mai multor fotografi profesionisti activi pe site este o cauza in activitate... Prin profesionisti inteleg cei ce au studiat fotografia sau cel putin cei ce scot un ban in urma acestei activitati.

Pace.

sorinfell
27-09-2004, 20:24
Nu stiu daca sunt cel mai indreptatit sa intervun in aceste discutii, dar postul lui Florin Constantinescu, ma lasa la randu-mi "putin perplex"- cred ca este un pic prea radical, si prin pozitia sa cred ca da in toti. Si eu am constat ca sunt unii membrii care tin musai sa ne arate pe unde au fost ei pe afara sau care poate posteaza doar sa ii vada gagica de peste ocean. Dar printre acestia au mai fost si fotografii. Hai sa le vedem pe cele de astazi 27.09.04. - nu sunt toate doar ingramadeli de pixeli. "Gresala" seniorilor consacrati ai acestui site este ca nu au curajul sa isi asume un comentariu de genul "x nu ai ce cauta aici- nota 1". Constat ca treneaza o oarecare letargie in postarea unor comentarii sau acordare de note. Zau ca nu stiu ce sa mai cred. Deocamdata asta sunt regulile dupa care jucam.

rosana
27-09-2004, 20:34
Hm ...si eu as vrea sa vad mai multe comentarii aici, pe galeriafoto. Fie ele pozitive sau negative. Cam mare apatia.
Cred ca unii dintre voi au observat ca m-am straduit la capitolul asta in ultimele zile. Atat cat m-am priceput eu. :)

beatnik
27-09-2004, 20:40
florin a exagerat putin,intr-adevar,dar este clar ca foarte multe fotografii nu au ce cauta aici.o minima comparatie intre acest site si fotodigital ar scoate in evidentza si diferenta de consecventza calitativa. exista si o doferentza de mesaj,fotodigital fiind numai pentru fotografii artistice.asta nu ma impiedica sa doresc acest lucru si pt acest site.nu neaparat sa devina la fel de restrictiv,dar sa existe acea consecventa calitativa.si ce comentarii contructive poti sa faci la ruy,de ex?ar fi un exces de zel,cred.si critica merge pana la un punct,atunci cand este vorba de superficialitate,nu amatorism.termenii nu se confunde mereu.

Coane
27-09-2004, 22:39
Prin concluzie avem aceleasi ganduri, Beatnik!

zzz
28-09-2004, 03:24
Periodic apar astfel de luari de pozitie, eu am "pacatuit" in acest sens acum cateva luni si m-am ales cu note de 1 (sunt de altfel singurul cu aceste minunate note si tot nu m-am retras :D ).

E greu sa impui un nivel daca nu este un regulament in care sa se specifice clar asta.

Chiar si cu regulament e greu, stiu din proprie experienta de pe FOTOdigital.ro (desi acolo avem si FOTOcamera.ro, un site liber, nemoderat, pe care se poate pune orice poza).

Sunt multe orgolii, daca cineva si-a cumparat un aparat foto si poate apasa pe declansator, automat considera ca pozele lui trebuie sa stea alaturi de fotografiile lui X si Y, fotografi recunoscuti.

rosana
28-09-2004, 10:14
Domnule zzz nu cred ca sunteti persoana cea mai in masura sa discute despre orgolii.
Eu am “pacatuit” acum cateva luni, mai intai cu o nota acordata domniei voastre si apoi cu o luare de pozitie in privat si m-am ales cu conturi sterse, fara a incalca regulamentele publice. Incercasem doar sa fiu exigenta, asa cum primisem recomandarea.

florin_constantinescu
28-09-2004, 10:37
M-am gandit sa trebuie sa fiu putin radical, ca poate se prinde ceva.
Notarea cu 1...hmm. Nu e nici o sfaraiala dupa parerea mea. Eventual se dau nastere la discutii de genul "daca mi-ai dat un 1 iti dau si eu... pai de ce...pai stai asa si pe dincolo... etc
Ne intereseaza sa ridicam calitatea site-ului? In momentul de fata nu cred...Am propus mai demult limitarea dreptului la postare. Nimic. Ideea ca este un site in care oricine poate posta chiar orice nu imi da vreo speranta in ce priveste ridicarea calitatii.

tano
28-09-2004, 11:54
Ne intereseaza sa ridicam calitatea site-ului? In momentul de fata nu cred...
Pe unii ii intereseaza, dar decizia de a pune in practica un astfel de proiect ii apartine Admin-ului.

admin
28-09-2004, 12:54
Da, trebuie gandit ceva.
Pana la eventuale modificari ale site-ului, comentariile aduse de cei cu experienta sigur vor ajuta.

Narcis Virgiliu
28-09-2004, 17:40
Inventam o galerie nu conteaza in clipa asta titlul si mutam acolo tot ce-i "de familie", cum facem asta ? hotaram prin vot...... 3 voturi date de senior membri zboara fotografia in galeria respectiva...........

Ce ziceti mergem la vot ?

Donia
28-09-2004, 18:19
discutii de genul asta au mai fost si nu au dus la nimic.

Si propunerea cu cei 3 membrii seniori .....Narcis... sa fim seriosi...
Daca Ruy comenteaza harnic in continuare... ajunge si el membru senior curand...

comentariile celor cu experienta ar putea ajuta in unele cazuri... daca "pamantul" ar prinde... daca nu... ramane samanta la suprafata.

Indignarea o inteleg... insa in felul asta.. prin replici taioase cred ca nu reusim sa miscam nimic. Starnim doar dorinta de razbunare din partea cealalta...

Hai sa facem o rubrica fotografii personale... familie.. prieteni... pisica sau catelul meu

Donia
28-09-2004, 18:22
in afara de asta prea putini au cunostinte fundate de fotografie...

sunt convinsa ca multi din cei ce posteaza "pixeli" nici nu au vazut si partea cu forumsau rubrica lui narcis "stiati ca?".... sunt convinsa ca pe multi nici nu ii intereseaza...

ce ar fi sa se mute rubrica asta pe pagina cu galeria... sa sara in ochi...

sorinfell
28-09-2004, 19:41
Si Narcis si Donia au idei bune. Mai am si eu una. Cum ar fi daca o fotografie ar fi rejectata automat daca incaseza un numar (sa zicem 6) de note sub 4 ? Exista rsicul razbunarii? Adevarat, dar sa vad daca Narcis, Florin sau PKM s-ar ataca pentu ca au fost notati de Ruy.

zzz
28-09-2004, 20:20
Originally posted by Donia
Hai sa facem o rubrica fotografii personale... familie.. prieteni... pisica sau catelul meu

Asta mi se pare cea mai buna idee de pana acum: incadrarea obligatorie la postare a imaginilor in categorii, corelata cu existenta unor categorii speciale (pe langa categoriile firesti):

- poze de familie
- pisici, catei, purcei
- poze de vacanta
- telefonul meu mobil
- privelistea de la fereastra blocului meu
- petrecerea de majorat
- ...

Daca userul incadreaza gresit, adminii/moderatorii/userii cu puteri speciale pot sa le puna la locul potrivit.

Vizualizarea in paginile principale sa se faca doar cu fotografii din categoriile obisnuite (cele din EXPO).

pkm
28-09-2004, 21:17
Originally posted by Donia
discutii de genul asta au mai fost si nu au dus la nimic.

Asa este!

Te-nvirtzi in jurul cozii! :) Problema nu este cum anume separi (le shtergi sau le mutzi intr-o galerie separata) ci cum DECIZI/IMPUI separarea! Tzi-e clar sper ca nimeni din cei "vinovatzi" n-o sa puna pozele la categoria "pentru catzel/pisica"! Ori in momentul ala trebuie sa inventezi un proces prin care sa decizi care poze se muta la categoria respecitva? Pai daca potzi sa stabileshti procedeul de ce te mai complici cu rubrica respectiva, nu?

pkm
28-09-2004, 21:20
Altzii care mai bîntuitzi shi prin alte galerii, acolo cum se procedeaza?? Nu? Hai sa vedem ce-au facut shi altzii, Ciprian (adminu') ne spune ce se poate face... poate iese ceva.

admin
28-09-2004, 21:37
Inteleg si respect dorinta voastra de a schimba structura la galeriafoto. Am nevoie de ceva timp pt a organiza aceste schimbari. Sper ca pana duminica 3 octombrie sa am o solutie. Inca putina rabdare!

Coane
28-09-2004, 23:49
1. Creare unui nou regulament in care este precizat clar directia artistica a sit-ului.

2. Limitarea posturilor la maximum 5 fotografii pe zi. Evident putem discuta procentajul. Cei ce chiar au nevoie de mai multe postari sa o faca sub denumirea de expozitei si sa ne atraga cu munca depusa pentru creare, astfel promovam adancirea si intelegerea fotografiei.

3. Socaterea sau adaptare notarii. Nu cred ca este ajutator dezvoltarii sa dai doar o nota generala. Pe site-urile cele mai dezvoltate sunt prezente; estetica, tehnica, originalitate, drept criterii de notare.

4. Creare acelei categorii in care "pozele de familie" vor fi mutate.

5. Cei mai in masura sa decida aceste mutari sa fie desemnati de admin prin selectare, in urma activitatii, postarilor, comentariilor lor in forumuri.

6. Deschiderea de mult mai multe topicuri si invitarea membrilor pe forum la discutii, lucru facut de admin, prin e-mail-uri personale, sau alte variante.

7. Unul topic care ar ajuta un membru sa inteleaga diferenta dintre pozele lui, "de familie", si ce ar trebui sa indeplineasca o fotografie pentru a fi considerata si acceptata.

Cam asa vad eu galeriafoto in viitor.
Ce ziceti?
Pace

rosana
29-09-2004, 06:24
"2. Limitarea posturilor la maximum 5 fotografii pe zi. Evident putem discuta procentajul. Cei ce chiar au nevoie de mai multe postari sa o faca sub denumirea de expozitei si sa ne atraga cu munca depusa pentru creare, astfel promovam adancirea si intelegerea fotografiei. "

As vrea sa comentez punctul acesta. Mie si 5 fotografii pe zi mi se par prea multe. Asta ar insemna 35 de fotografii intr-o saptamana. Aratati-mi mie un singur om in stare sa faca 35 de fotografii bune intr-o saptamana... :D
Colectiile, cum sunt cele ale lui Narcis Virgiliu, oricum se pun separat. Daca cineva doreste sa puna asa ceva intr-o singura zi ar putea cere ajutorul admin-ului si nu cred ca ar fi prea greu sa ii fie upload-ate toate odata. Cazurile de felul asta sunt oricum foarte rare. ;)

Narcis Virgiliu
29-09-2004, 08:30
Suntem pe un drum bun, va spun eu, insasi faptul ca vorbim atat si ne intereseaza ce se-ntampla inseamna ceva........Multumesc tuturor !!!

Cu stima,
Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

tano
29-09-2004, 08:39
Am si eu un fix vizavi de " fotografiile de familie ". Gasiti un alt termen pentru fotografiile de proasta calitate. Chiar si o fotografie in care apare un bunic tinand pe picior un nepot poate fi o fotografie reusita si este totusi o fotografie de familie.

Vizavi de limitarea postarii de fotografii proaste eu propun limitarea spatiului disponibil in functie de mai multe criterii pe care le stabilim de comun acord. Ai fotografii proaste, poti sa postezi cel mult doua. Ai fotografii bune, poti sa postezi cate doresti ... O.K.?

Constantin
29-09-2004, 09:49
In primul rand as vrea sa-l intreb pe ZZZ daca el chiar crede ca toate pozele de pe fotodigital au valoare? Este absolut sa fie convins de asat din moment ce respinge unele fotografii cu replica "ne pare rau dar fotografiile dvs nu au o valoare artistica deosebita" , deci acolo intra doar pozele cu valoare artistica deosebita, ha ha ha ha. In al doilea rand as dori ca notarile sa fie insotite de comentarii si sa vina din parte unora care stiu ce scriu. De exemplu pe mine ma lasa rece daca iau un 10 de Ruy sau de la ZZZ (doamne fereste). Mai bine un 5 de la PKM sau Narcis dar sa fie cu motivatii, neaparat. Macar sunt impacat cu ideea ca n-am pus poze de familie.

pkm
29-09-2004, 10:20
Originally posted by tano
Am si eu un fix vizavi de " fotografiile de familie ". Gasiti un alt termen pentru fotografiile de proasta calitate. Chiar si o fotografie in care apare un bunic tinand pe picior un nepot poate fi o fotografie reusita si este totusi o fotografie de familie.
O fotografie ca-n exemplul tau de mai sus NU este fotografie de familie. Daca eshti un pic atent... fotografie de familie inseamna de fapt o atitudine vis-a-vis de fotografia pe care o faci. Intram imediat pe un teren extrem de alunecos, cuvintele n-au fost facute sa exprime ceea ce-ncercam noi sa delimitam. Cel care face o fotografie de familie apasa pe declanshator in cu totul alte conditzii decit Narcis cind face o fotografie de colectzie. Unul din ei (Narcis sau "familistul"?) este preocupat la singe de ceea ce va rezulta. Ishi pune in permanentza intrebari despre ce vede prin vizor. Este oare lumina suficienta in dreapta? Oare in spate nu se vede pre "tare"... la naiba, cred ca culoarea de jos este prea contrastanta... ia sa mai mishc reflectorul un pic... tot nu e bine... nu? Ori familistul are o atitudine "detashata": "hai noroc neamule, ce mai faci mamica?"... cred ca dimpotriva, notziunea de fotografie de familie descrie exact problema: Lipsa oricarei urme de preocupare fundamental "hartistica" in ceea ce priveshte actul savirshit; Diferentza daca vrei dintre "functional/ultilitar" shi "frumos". O fotografie "de familie" poate prin multa munca shi efort (sau prin talent absolut genial) sa devina fotografie artistica. Am spus poate! Doar ca, dupa o shedintza de 2h in care i-ai zapacit pe subiectzi in diverse pozitzii shi atitudini, au transpirat in fatza reflectoarelor etc. am indoieli ca se mai poate vorbi de "fotografie de familie".

... la naiba, e ca shi cum nu ai face deosebirea intre datul cu pensula ca sa vopseshti gardul shi datul cu pensula ca sa faci o pictura... shi mi-ai pretinde "hai sa nu mai folosim expresia 'datul cu pensula' ca shi un card frumos vopsit poate sa fie o opera artistica... shi Tano, daca ai sa-mi spui ca tu vopseshti gardul cu la fel de multa... aaa... "daruire" shi "preocupare" ca la o pictura deshi eshti conshtient ca te-ai apucat sa vopseshti gardul nu sa pictezi, eu unu' cre' ca nu mai am nimic de spus! :D

pkm
29-09-2004, 10:40
Originally posted by Constantin Mai bine un 5 de la PKM sau Narcis dar sa fie cu motivatii, neaparat. Macar sunt impacat cu ideea ca n-am pus poze de familie.

... nu shtiu cum or fi altzii (shi Narcis...) da' io cind ma vad in postura de bau-bau nu shtiu daca sa rid sau sa m-apuce disperarea. :) Constat ca am ajuns un fel de sperietoare "Daca nu eshti cuminte shi nu faci fotografii cum trebuie o sa te spun lu' PKM shi o sa-tzi dea note mici!"

... in alt post Coane scria, citez din memorie (absolut shubreda...) "... fotograf care sau studiaza fotografia sau traieshte din fotografie."; la naiba! Nu fac nici una nici alta! :D Sper in consecintza din toata inima sa n-ajung in "consiliul director", "comisia de cenzori", "comiterul de analiza" sau cum vetzi decide (daca... ) sa numitzi instantza care are cutzitul shi piinea aici in galerie.

Ca o ultima (shi disperata) incercare de a termina un post absolut dezlinat, ideea ar fi sa facem ce sugera Coane, un regulament, cred ca am scris shi eu asta intr-un post... un regulament care sa puna accentul destul de tare pe ideea de "hartistic" insa cu nishte definitzii luate "din carte" adica din cartea de critica shi hai sa vedem ce iese. Cred ca cumva bagatzi in aceeashi oala 2 atitudini:
1. Atitudinea de tip "Pai ce are fotografia mea?" adica omu' nu este conshtient de problema
2. "Nuuu fraaate, leas' ca' shtiu shi io sa apas pe boton nu numa' tu"

Adica sa nu facem comisie de cenzori shi "mitititca" pentru pozele desemnate nashpa, din prima; poate ca regulamentul e suficient, ce zicetzi?

axl
29-09-2004, 13:51
iertati-ma ca ma bag desi nu sunt un senior dar am si eu o idee:
numai membrii seniori au voie sa noteze iar pozele care nu intrunesc un anumit punctaj sa fie sterse sau mutate intr-o categorie anume
sper ca nu am deranjat

rosana
29-09-2004, 14:24
axl, oricine are dreptul sa-si dea cu parerea si sa propuna schimbari, nu numai senior members. Eu asa am inteles. :)

pkm
29-09-2004, 17:03
Originally posted by axl
iertati-ma ca ma bag desi nu sunt un senior dar am si eu o idee:
numai membrii seniori au voie sa noteze iar pozele care nu intrunesc un anumit punctaj sa fie sterse sau mutate intr-o categorie anume
sper ca nu am deranjat
Functzioneaza DOAR daca se schimba sistemul de "avansare". Al'fel "familishtii" (salut Tano! ;) ) vor pune poze/mesaje in forum pina cind devin "senior members" dupa care-shi noteaza singuri pozele... nu? Pina acum calitatea de senior member tzine de numarul de fotografii sau post-uri in forum. La naiba, potzi sa devii "senior member" la un site de fotografie avind postata doar o poza shi restu' mesaje in forum! :D

Donia
29-09-2004, 17:15
ii dau dreptate lui pkm ... si eu m-am uitat ciudat cand am primit statutul de senior... se da prea usor.... trebuie schimbat... si din partea mea puteti sa il schimbati si pe al meu pt. ca nu ma consider senior... sunt uncenic... am mai spus-o

zzz
29-09-2004, 17:48
Originally posted by Constantin
In primul rand as vrea sa-l intreb pe ZZZ daca el chiar crede ca toate pozele de pe fotodigital au valoare? Este absolut sa fie convins de asat din moment ce respinge unele fotografii cu replica "ne pare rau dar fotografiile dvs nu au o valoare artistica deosebita" , deci acolo intra doar pozele cu valoare artistica deosebita, ha ha ha ha. In al doilea rand as dori ca notarile sa fie insotite de comentarii si sa vina din parte unora care stiu ce scriu. De exemplu pe mine ma lasa rece daca iau un 10 de Ruy sau de la ZZZ (doamne fereste). Mai bine un 5 de la PKM sau Narcis dar sa fie cu motivatii, neaparat. Macar sunt impacat cu ideea ca n-am pus poze de familie.
Desi tonul tau este unul ironic si superior, iti raspund totusi pentru ca asa-i politicos.

Nu, nu toate imaginile de pe FOTOdigital.ro sunt de o valoare artistica deosebita. Mai sunt si unele slabute, dar ele sunt lasate tocmai pentru a primi comentarii de la ceilalti membri, de a se face "scoala", de a mari gradul de autocenzurare. In orice caz acolo nu se gasesc poze de familie. Citatul pe care-l dai este insa luat din emailul de ne-validare a contului. Odata ce un user a fost validat pe baza unor fotografii bune, el poate pune ulterior si fotografii mai slabe, fotografii care insa sunt sanctionate prompt prin comentariile celorlalti.

Dar sa-ti pun si eu o intrebare: daca ai fi Admin. pe un site si ar trebui sa sortezi (poze bune/poze slabe), esti sigur ca valoarea judecatilor tale ar fi infailibila?

Intrebarea este oarecum retorica. Eu unul as raspunde nu si asta-i convingerea mea, nimeni nu se poate erija in judecatorul de arta absolut, chintesenta gustului estetic desavarsit.

Tare as vrea sa schimbi locul (macar temporar) cu un membru al unui juriu de fotografie sau un Admin. al unui site foto. Te asigur ca nu-i asa simplu pe cat pare.

Donia
29-09-2004, 17:53
am asa o senzatie de djvü.....

nu, nici un djvü.... aceleasi discutii de alta data

beatnik
29-09-2004, 18:01
mah,da' ce va mai simititi ofensati....foarte mari orgoliile vad eu.
una peste alta,merg pe regulamentul lui coane si nu cred in eficientza unei instantze supreme de apreciere a calitatii artistice.primul pas cred ca ar trebui sa fie realizarea unei mai bune stratificari a site-ului.incepem cu asta?

duke
29-09-2004, 22:16
un lucru e clar, ceva trebuie sa se schimbe. discutia asta s-a mai tinut o data si nu s-a ajuns la nimic concret. haideti sa ne hotaram asupra unui lucru, chiar daca acesta nu e perfect, iar daca nu merge il vom schimba. (bineinteles daca ne ajuta si admin-ul). s-au propus o multime de lucruri care necesita schimbare, nu cred ca trebuie schimbat totul dintr-o data. incet, incet incercam, testam si adaptam. oricum nu se va obtine dintr-un foc o solutie care sa multumeasca pe toata lumea.

sa incepem de exemplu cu realizarea sectiunii diverse.

o propunere pentru curatirea galeriei ar fi stergerea contului si fotografiilor unui user care nu are activitate o anumita perioada.

numai bine

rosana
29-09-2004, 22:25
"o propunere pentru curatirea galeriei ar fi stergerea contului si fotografiilor unui user care nu are activitate o anumita perioada"

cu propunerea asta nu sunt de acord. ca sa dau un singur exemplu: fotografiile lui darinj. mi-ar place sa le revad din cand in cand.

kork
29-09-2004, 23:50
Darrin James, parca ...

florin_constantinescu
30-09-2004, 08:40
Cred ca sunt vreo 20 si ceva de posturi si nimic concret. Ce naiba nu suntem in stare decat sa ne luam la harta? Mai facem o rubrica de abureli unde oricine se poate lua de oricine. Haideti sa ne concentram asupra problemei. Dupa aia puteti sa va dati in cap cat vreti. Am deschis topicul cu un scop.

Constantin
30-09-2004, 09:10
Ba ceva concret este. S-au propus aici niste regulamente care ar fi bine sa se aplice cumva. Problema e alta; daca se va crea acel consiliu al "greilor" acestia ar trebui sa fie activi si aiba chef sa faca treaba asta. PKM deja si-a exprimat dorinta de a nu face parte, problema lui, eu consider ca merita sa intre in consiliul asta. Ar mai fi o problema, nu stiu de ce ati intrat voi pe site-ul asta dar despre mine stiu ca am intrat sa mai invat cate ceva. Am vrut ca cei care stiu ce-i aia declansator sa-mi spuna ce-i bine si ce nu cu pozele mele. din pacate fotografia nu e unicul meu scop in viata ca la Narcis de exemplu si nu am timpul necesar sa citesc tot ce ar trebui citit despre fotografie. Cred ca nu sunt singurul in situatia asta si de aceea revin la o idee mai veche ca cei vor avea dreptul sa noteze sa fie obligati sa spuna si de ce au dat nota respectiva si eventual si ceva sfaturi la obiect, adica legate direct de poza respectiva. Eu consider ca asa ar putea invata mai multe cei care sunt la nivel mai coborat asa ca mine. Aici e problema, "greii" au disponibilitatea de a face acest lucru?

beatnik
30-09-2004, 09:20
fara nici o suparare,dar am impresia ca multi membri sunt usor loviti de caducitate in stil.eu personal apreciez foarte mult fotografia mai nonconformista,nu peisaje fructe flori sau mai stiu eu ce alte cele.in primul rand fotografia respectiva trebuie sa aiba un concept in spate,ca altfel este snapshot si atat.si eventual multa tehnica (care,intr-adevar,nu este putin,dar pentru mine nu este suficient).sunt mult prea multi traditionalisti pe acest site care nu stiu in ce masura ar putea sa aprecieze genul de fotografie contemporana,de ex.ca doar vorbim de fotografie artistica.asha ca,zic eu,este foarte riscanta instaurarea unui anumit consiliu de notare.

ALDo
30-09-2004, 09:51
Personal, cred ca modificarea regulamentului in sensul spus de Coane, ar fi benefica. Mi se pare foarte importanta limitarea numarului de fotografii pe zi/saptamana. Personal am facut-o. Formula dupa care fotografiile proaste se muta in acea/acele categorii speciala poate fi si una automata. Calculul poate sa elimine automat cea mai mica si cea mai mare nota, eventual sa pondereze restul cu statutul membrilor (care ar trebui sa se acorde pe nishte criterii mai stricte), si eventual cu activitatea respectivului membru. Corelatia ar reusi probabil sa surprinda cam tot ceea ce s-a discutat in topicul asta. Ar elimina riscul cercului inchis care-si noteaza singuri notele pentru ca nota unui senior ar conta mult mai mult. De asemenea prin limitarea numarului de fotografii seniorii ar avea timp sa noteze probabil mai mult decat juniorii, iar juniorii ar avea timp sa citeasca ceea ce scriu seniorii.

florin_constantinescu
30-09-2004, 09:55
Ce inseamna in opinia ta traditionalism? Si ce inseamna fotografie contemporana? A nu mai respecta nimic? A trage poze la intamplare, fara nici o logica, fara urma de tehnica, fara compozitie, fara nimic, dupa care sa venim sa laudam ca ai facut o poza extraordinara, esti contemporan, esti bun. Atunci inseamna ca pretenul nostru "ruy" este mai tare ca cinspe Dinu Lazar la un loc...(ca si Dinu are o gramada pe peisaje, flori etc). Da' de, e si asta caduc...
Daca privesti fotografia contemporana, aia cu concept despre care vorbesti, vei observa ca indivizii aia respecta mai mult ca oricand regulile de compozitie. Doar abordarea este netraditionalista. Asa ca sa nu confundam lucrurile. Orice bou poate apasa cu copita pe declansator. Compozitia ramane compozitie indiferent de secol. Frumosul, esteticul este acelasi indiferent de epoca in care traim. Fotografii identice compozitional cu ale lui Ansel Adams se fac cu miile. Difera doar abordarea. Diferenta intre un bou si un fotograf este ca boul apasa aiurea pe declansator dupa care intra in extaz minunandu-se cat de bine a putut sa-si bata joc de un subiect, iar fotograful, dupa ce apasa pe declansator, arunca fotografia la gunoi, rusinat de felul in care si-a putut bate joc de subiect...

Fiecare fotograf este specializat in ceva. A fotografia flori, fructe etc nu inseamna caducitate. O sa ajungem peste cativa ani sa fotografiem prin WC-uri, ca asa e modern si contemporan si nonconformist....hai sa fim seriosi.
Parcurge site-urile greilor din fotografia mondiala si o sa observi cat de caduci sunt unii ca Glen Alison, Bill Atkinson, Donald Cohen etc. etc. cu florile, copacii, pasaricile si peisajele lor.
Sunt subiecte si subiecte...Fiecare iubeste altceva. Fiecare vede altceva. Subiectele nu sunt caduce. Difera abordarile, unele sunt cu cap altele fara.

ALDo
30-09-2004, 10:14
Originally posted by florin_constantinescu

Fiecare fotograf este specializat in ceva. A fotografia flori, fructe etc nu inseamna caducitate. O sa ajungem peste cativa ani sa fotografiem prin WC-uri, ca asa e modern si contemporan si nonconformist....hai sa fim seriosi.
Sunt subiecte si subiecte...Fiecare iubeste altceva. Fiecare vede altceva. Subiectele nu sunt caduce. Difera abordarile, unele sunt cu cap altele fara.

Cata dreptate aveti domnule constantinescu!. Toata lumea se plange de fotografii proaste, de poze de familie, prea multe macro-uri cu flori, prea multe poze cu copii, bebelusi. Si totusi aceste subiecte au un potential teribil in opinia mea. Totul e sa gasesti clipa, lumina, unghiul si mai ales mesajul. Din pacate cei care cauta subiecte iesite din comun, repede si facil au tendinta sa spuna: acest subiect este banal asa ca il evit. Pacat. Probabil ca vom vedea tot mai multe fotografii abstracte reusite si tot mai putine crampeie de viata surprinse.

beatnik
30-09-2004, 10:33
ok,draga florin,in primul rand tin sa mentionez ca tonul tau este unul mult prea agresiv.si discursul unul mult prea minimalist.in fine, este alegerea ta.
in al doilea rand,o abordare nonconformista sau netraditionalista,cum vrei sa-i spui tu, dupa parerea mea, cam lipseste pe acest site.intr-adevar,abordare si nu compozitie.personal cred ca a fotografia flori si fructe este caduc nu numai ca abordare,dar in sine ca tematica.dc nu este adus ceva cu totul nou,oarecum conform spiritului vremii(si aici vine ideea de fotografie contemporana), atunci vorbim in continuare de fotografie artistica dar care mie nu-mi spune absolut nimic.
categoria de fotografie artistica nu poate fi scoasa din contextul vremii.chiar depinde de el.daca eu scriu acum un roman exact in stilul lui balzac,te asigur nu numai ca va primi critici proaste,dar ca de fapt va fi ignorat.asta pentru ca in orice domeniu exista un dinamism continuu si absolut necesar care pe mine acum de exemplu m-ar impiedica sa fac o fotografie in genul lui ansel adams,chiar si filtrata de propria-mi sensibilitate (acea alta abordare) si sa mai si pretind ca e o mare fotografie.
fotografia contemporana inseamna in primul rand concept,compozitie intr-adevar dar in nici un caz snapshot.asta este parerea mea,parerea unui amator, insa care a umblat prin cateva muzee internationale si a avut un contact cu tienerii artisti ca sa zic asha.fotografia asta cu familia,cu florile,cu fructele poate sa fie intr-adevar marcata de acuratete si de un anumit talent dar,in contextul a ceea ce se numeste fotogarfie artistica acum in plan international (si ma refer si la un anumit cadru academic) este CADUCA.repet,asta este parerea mea.poti foarte bine sa o ignori.
sa stii ca fotografierea wc-urillor s-a facut deja. este un cadru foarte bun pentru o serie de fotografii netraditionaliste.
nu este suficient ca abordarea unui fotograf sa fie subiectiva si atat, prin asta facand-o deosebita.mai exista si abordarea vremii care vine ca un al doilea filtru.
vezi tu,eu sunt destul de relaxat.sunt clar un amator si prin urmare nu sunt atat de orgolios.imi spun doar parerea,care si de pe aceasta pozitie poate fi una inversunata,dar nu agresiva.repet,am (si eu) un contact teoretic cu ceea ce inseamna arta contemporana,nu,ca doar aici vrem sa ne incadram,sau nu?
poate gresesc eu
vorba lui coane.pace

florin_constantinescu
30-09-2004, 11:56
offff.....o dam din nou de gard off topic...

Draga beatnik, nu sunt absolut deloc agresiv (uite ce ton bland, batranesc chiar, am). Scuze daca m-am rastit, dar am presimtirea ca din discutiile astea, iarasi nu va iesi nimic si chestia e nasoala.
scuze....Nu mai am chef sa scriu...poate mai tarziu...

rosana
30-09-2004, 12:03
hm...incepeti sa va indepartati de subiect. Discutia este foarte interesanta si poate ar fi bine sa deschideti un subiect nou.
Cat despre propuneri: s-au facut mai multe . Mie nu-mi este foarte clar ce se poate face si ce nu. Din cauza asta nu pot sa propun un optim din punctul meu de vedere.

Cred ca solutia cu o singura fotografie pe zi ar fi buna pentru inceput, pt. ca ar trebui sa fii prea tenace sa intri in fiecare zi, timp de mai multe luni, doar ca sa-ti incarci pozele personale.
Mie imi place foarte mult www.fotocommunity.de. Acolo daca esti membru platitor poti pune o poza pe zi, iar ca neplatitor una pe saptamana. Sunt galerii specifice, dar mult mai multe ca aici. Iar ce-mi place cel mai mult este un loc numit "galerie" unde sunt adunate cele mai bune 350 de poze. Exista un juriu care voteaza, la fiecare poza propusa. In general am vazut cam 100-120 de votanti. ( e drept ca sunt mii de persoane inscrise acolo si au avut de unde alege). Automat privind acea galerie, te gandesti de 2 ori ce poza pui pe site, pt. ca , mai mult sau mai putin constient, iti doresti sa ajungi acolo. Numarul de 350 fotografii este constant. Se adauga cele noi la inceput, iar cele mai vechi ies din galerie. Asta mi se pare o chestie foarte isteata, pt. ca motiveaza.

Narcis Virgiliu
30-09-2004, 14:13
for Constantin,

din pacate fotografia nu e unicul meu scop in viata ca la Narcis de exemplu

Am si alte scopuri in viata........

Cu stima,
Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

Narcis Virgiliu
30-09-2004, 14:17
for toata lumea,

Parerea mea, centralizam propunerile si supunem la vot ca si data trecuta apoi in limita posibilitatilor adminu' face modificarile de rigoare.....Dar hai s-o facem ca se-ncing spiritele si mai rau ne dezbinam......

Cu stima,
Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

zavalita
30-09-2004, 15:05
o zi buna tuturor! este prima oara cand intru in vreo discutie pe site desi am cont de ceva vreme si cateva fotografii postate. exista un mediu destul de familiarizat pe aici care la un moment dat s'ar putea sa ma depaseasca. si totusi...
am obsevat discutii forte aprinse pe diverse teme atat de amestecate la un moment dat ca imi este foarte greu sa mai inteleg ceva.
cu privire la instituirea a tot felul de arbitrii si comisii si instante si foruri care sa decida ce este calitate si ce nu, eu personal sunt destul de sceptic. asa cum bine remarca si coane la inceput, este un site deschis tuturor iar daca un personaj nu imi place il ignor pur si simplu. eu am vazut in site'ul asta o opurtunitate de a imi expune fotografiile unor oameni care sa le critice fara a fi atinsi de subiectivitate. de aceea toata discutia despre note si sistemele de notare mi se pare puerila si viciata de orgolii. daca in momentul in care m'am inscris pe site m'am inscris intr'un concurs sa ma anunte si pe mine cineva. nu pentru note imi pun fotografiile aici ci pentru comentarii. oricine este liber sa isi exprime opinia in legatura cu o fotografie (de orice natura ar fi ea - opinia) la fel cum eu sunt liber sa ii iau in seama parerea sau nu. pe mine nu m'ar deranja deloc daca deja celebrul ruy ar veni si mi'ar da numai note de 1 pentru ca nu parerea lui conteaza pentru mine. arta este prin esenta ei subiectiva (daca despre arta vorbim). ce este caduc si ce nu? ce e traditionalist sau demodat si ce e nonvaloare? nu conteaza. intri, privesti, apreciezi (pozitiv sau negativ) si iesi. poti sa notezi sau nu.
asta cu privire la ce este pe site si daca ar trebui cumva controlata cantitatea, calitatea etc
cat despre discutia cu ce e vechi si ce nu , ce are valoare si ce nu....
"A trage poze la intamplare, fara nici o logica, fara urma de tehnica, fara compozitie, fara nimic"
nu aspectele de forma conteaza ci motivatia. fotografia nu inseamna in opinia mea numai declansare si incadrare ci si selectia de dupa. haosul de care vorbesti a fost kiar o miscare importanta in fotografie (vezi robert frank cel mai celebru cu albumul sau "the americans" dar si gary winograd sau lee friedlander) acele fotografii cu incadrarile lor intamplatoare, multe dintre ele neclare, cu granulatie mare erau un statement si au impus o anumita estetica.
de asemenea banalitatea poate constiutui un domeniu foarte fertil pentru fotografia artistica si nu o sa ma refer decat la unul dintre cei mai in voga artisti contemporani si o sa iintelegeti ce vreau sa zic: wolgang tillmans.
ceea ce vreau sa spun fara sa o lungesc prea mult este ca orice estetica are dreptul la exprimare si se poate impune la un moment dat sau nu. asa ca pana si ruy :D are dreptul sa isi expuna fotografiile si sa comenteze. sunt liber sa il ignor si daca nu am nici un kef sa ma uit la niste fotografii aberante nu ma uit.
orice fotografie trebuie sa aiba un sens intr'un context (curent artistic, cultural, rev sociala, industriala etc). pictorialismul a avut perioada lui de glorie si sensul lui, fotoreportajul la fel, sa vii astazi si sa faci solarizari si sa fii mandru mi se pare putin amuzant pt ca oricine poate face asta. de ce tehnica nu mai este atat de importanta? pentru ca este atat de usorde folosit si atat de accesibila incat nu mai constituie un criteriu. odata cu statulul de arta ducare a alergat atat de mult, fotografia a trebuit sa renunte la mai pretui atat de mult tehnica si de a luan in considerare mai mult conceptul. tillmans isi scotea fotografiile la minilab'uri. nu are nici un fel de importanta. nu mai este vorba de maiestria fotografului jumatate artist jumatate tehnician care sta in laboratur si face cele mai trasnite efecte care necestita pricepere. astazi tot ce ai nevoie e un calc si un program bun si toti suntem man ray. e una sa lucrezi pe o fotografie si sa o reconstruiesti conceptual ca si cum ai unmple o panza si una e sa iei o fotografie si sa o cosmetizezi in photushop intr\atat incat si cea mai banala dintre imagini poate arata bine.
o sa ma opresc aici pentru ca deja mesajul meu e foarte lung si rasc sa ma pierd in cuvinte daca nu am facut'o deja.
ma bucur totusi ca exista astfel de dezbateri si ele, in opinia mea sunt mult mai importante decat notele sau decat comisiile seniorilor sau tot felul de kestii administrative.
cu prietenie si respect va salut tovaraseste! ;)

beatnik
30-09-2004, 15:41
da mah zavalita,tu ai o anumita dreptate.dar stii foarte bine,ca am mai discutat,asta nu ma impiedica pe mine sa vreau sa mai mult.ce ne facem atunci cand mai multi membri doresc ceva mai mult?si nu-mi spune tu mie ca nu te-ar incanta daca ai identifica mai multe fotografii cu un anumit concept in spate.ar fi o interactiune mai mare si automat un castig mai mare(tocmai in directia in care amandoi ne-am inscris in acest site ca sa invatam).gandim la fel in ceea ce priveste problema tehnicii si importantza conceptului.cred ca de fapt facem un fel de apel general catre o mai mare diversitate tematica si o mai vizibila imaginatie creativa care sigur ar duce si la ridicarea nivelului acestui site.
cred ca problema este urmatoarea:daca se mentine statutul de site dedicat amatorilor,atunci nu stiu daca ar mai avea sens vreo restrictie,de orice natura.daca nu se mentine acest statut,atunci site-ul ve deveni unul usor elitist, nu insa neaparat exclusivist in sensul radical al cuvantului.
dragi prieteni, va rog frumos,exprimati-va parerea.

ocsi
30-09-2004, 16:41
cu mult respect pentru toata lumea as vrea sa zic si eu ceva. pentru a putea face diferenta intre fotografii tre sa fie posturi de tot felul( pentru cei cu mai multa experienta este plictisitor sa vezi pixeli la gramada)dar cei novici si cei care inca nu au reusit sa-si exprime gindurile mai bine prin fotografie le este necesara aceasta comparatie ( raul necesar care poate contribui mai tirziu la progresul lor si implicit la nivelul sitului).ideea cu diferentierile prin vot si apelul la bunul simt al fiecaruia nu prea e o solutie dar nici nu poate aduce o evolutie pozitiva mai nimaniu. parerea mea e ca lucrurile care trebuie sa se schimbe ar fi doar optica fiecariua fata de cei care incearca sa si invete ceva( lucru care nu se poate face fara a posta gramezi de pixeli), lucru care implica poate mai multa munca si pierdere de timp din partea tuturora si mia ales pin partea seniorilor care ar trebui sa comenteze si sa noteze poate cel mai mult.cred ca printr-o notificare constructiva se poate ajunge mult mai aproape de elitismul acestui sit dar nu prin excluderea unora ci doar prin ridicarea calitatii fiecaruia.poate in acest fel de abordare al lucrarilor si lucrurilor cei care nu au nimic de spus in acest sit se vor retrage de bunavoie si totul ar fi OK. poate nu am facut bine sa ma bag dar cred ca doar asa se poate evolua spre ceva mai bun ....:)

Narcis Virgiliu
30-09-2004, 16:49
Pace voua cititorilor,

Ideea de baza era si sper sa ramana, nu sa stergem: fotografiile de familie, florile din balcon, cainele, pisica, blocu' meu, vecinii mei ci sa le mutam intr-o galerie speciala in urma unui vot la liber sau sa gasim alte modalitati de a face acest lucru'......

Sa fie pace,

Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

sorinfell
30-09-2004, 21:24
Atat s-a discutat incat cred ca mai rau l-am bulversat pe Admin. Pina la urma nici noi nu stim ce mai vrem. Se doresc propuneri concrete.
Daca se formeaza o sectiune separata pentru "poze de familie" ma tem ca in scurt timp galeria noastra va deveni un apendice al acestui site, drept pentu care sunt primul adversar al acestei solutiii.
Deschid un nou topic in care rog sa se voteze doar cu DA si NU pentru crearea unei astfel de sectiuni.
Pentu imbunatatirea calitatii site-ului propun limitarea numarului de postari zilnice si excluderea ingramadelilor de pixeli pe criteriu de rating.

.....si inca ceva, acest topic a relevat care sunt oamenii inimosi de pe acest site !

tano
01-10-2004, 07:29
notziunea de fotografie de familie descrie exact problema: Lipsa oricarei urme de preocupare fundamental "hartistica" in ceea ce priveshte actul savirshit

in acest caz, voi incerca sa-mi revizuiesc acest fix. in conceptia mea fotografia de familie nu era sinonim cu ... fotografia proasta. multam' pentru raspuns

Constantin
01-10-2004, 10:06
Poate m-am exprimat gresit cand am zis ca fotografia e unicul tau scop in viata. Oricum cred ca este principalul. Sper ca nu te-am jignit cu ceva, ar fi pacat pentru ca-mi plac fotografiile tale.

Narcis Virgiliu
01-10-2004, 17:24
For Constantin,

Nu m-am suparat stai linistit, am inteles exact ceea ce ai vrut sa spui am facut specificatia ca sa nu se-nteleaga in general gresit.....

Sa fie pace,

Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro
www.photovirgiliu.ro

rosana
02-10-2004, 08:25
Am avut ceva timp liber si am facut un experiment.
Am mers pe ideea de a alege fotografiile care imi plac foarte mult de pe tot site-ul.
Am facut in felul urmator:
-Am asezat cate 30 de thumbnail-uri pe pagina, rezultand 149 de pagini: rezulta 149 click-uri
-Avand in vedere ca stiam pozele puse pe site si zic eu, am o memorie vizuala buna, nu a fost nevoie decat sa intru la fiecare poza care mi-a placut si sa o adaug la favorite. Am selectat 157 de fotografii. Dupa adaugarea la favorite, doua click-uri "back" rapide pt. a reveni la pagina cu thumbnail-uri. Rezulta 157*4=628 clik-uri.
-Am cablu de la astral si in medie paginile s-au incarcat cu 20kBs.
Aceasta operatiune a durat circa 6 ore, timp in care nu am facut altceva.

Avand in vedere aceste rezultate incep sa am indoieli ca vor exista prea multi membri dispusi sa intre la fiecare fotografie expusa aici ca sa dea o nota in vederea trierii. Ca sa mai scrii si un comentariu explicativ la fiecare nota, cred ca ar lua saptamani in sir. Drept care habar nu am cum s-ar putea proceda.

Coane
03-10-2004, 17:12
1. Creare unui nou regulament in care este precizat clar directia artistica a sit-ului.

2. Limitarea posturilor la maximum 5 fotografii pe zi. Evident putem discuta procentajul. Cei ce chiar au nevoie de mai multe postari sa o faca sub denumirea de expozitei si sa ne atraga cu munca depusa pentru creare, astfel promovam adancirea si intelegerea fotografiei.

3. Socaterea sau adaptare notarii. Nu cred ca este ajutator dezvoltarii sa dai doar o nota generala. Pe site-urile cele mai dezvoltate sunt prezente; estetica, tehnica, originalitate, drept criterii de notare.

4. Deschiderea de mult mai multe topicuri si invitarea membrilor pe forum la discutii, lucru facut de admin, prin e-mail-uri personale, sau alte variante.

5. Un topic care ar ajuta un membru sa inteleaga diferenta dintre pozele lui, "de familie", si ce ar trebui sa indeplineasca o fotografie pentru a fi considerata si acceptata.

Din cat vad doar cativa membri au fost deacord cu schimbare pe care am propus-o.
Voi creea un topic separat in care putem vota, comenta si adauga la punctele facuta de mine.
Va rog fiti activi.

Mai mult, am eliminat doua puncte din regulament. Am tot stat si m-am gandit si am ajuns la concluzia ca crearea unei categorii unde sa punem pozele de familie este prea agresiva! Dupa cum spune Beatnik;

"primul pas cred ca ar trebui sa fie realizarea unei mai bune stratificari a site-ului.incepem cu asta?"

Sunt total de acord cu asta, iar daca membrii nu vor intelege si postarea pozelor de familie va continua in cele din urma o v-om creea. In acelasi timp, daca se respecta regulile si activitatea de promovare a directiei site-ului este bine controlata atunci cred ca rezultatele nu vor intarzia.

Al doilea punct eliminat este infiintarea acelei comisii de membri care vor decide plecarea pozelor. Nu stiu daca va dati seama ca defapt nu multi dintre noi au facut frumosul gest de a explica cuiva ca fotografia postata nu isi are locul pe site sau ca este practic altceva. Lucru care mi se pare necesar inaintea infiintarii comisiei. Daca ne deranjeaza ceva atunci trebuie explicat, cu intelegere intr-o maniera politicoasa si fara orgolii sau un limbaj agresiv.

Sa fie pace!