Galeria Foto  

View Full Version : retusul fotografului roman

tano
07-09-2004, 07:34
Intr-o discutie pe acest forum sa mentionat intr-un post faptul ca arta fotografica este un talent, iar toate lucrarile de critica / tehnica fotografica nu fac altceva decat sa retuseze acest talent. Oricine poate sa face o poza de familie incadrata corect, dar putini sunt cei care, de exemplu, opresc masina brusc si imortalizeaza un rasarit de soare. Oricine poate apasa pe declansator, dar putini sunt cei care studiaza poate si ani intregi o anumita pozitie cautand cele mai bune valori ale parametrilor luati in calcul ( a se vedea anumite poze cu piramidele din America de Sud ). Orice posesor al unui aparat foto se poate considera un fotograf, dar multi sunt cei care nu stiu cu cat se poate modifica calitatea rezultatului obtinut daca se mai fac doi pasi spre dreapta, de exemplu, sau se mai asteapta cateva sec. pana iese din cadru umarul unui alt turist.
Avand in vedere cele de mai sus, adresez rugamintea tuturor membrilor activi ai acestui site sa mentioneze, cel putin, care este ultima lucrare de acest gen studiata. Mentionez ca aceasta discutie nu se doreste a deveni un spatiu publicitar, ci doar o lista cu adrese care poate fi folosita de toti cei care intentioneaza sa-si retuseze talentul fotografic.
Apropo: fotografia este un talent?

rosana
07-09-2004, 14:16
Pana una-alta as vrea sa studiez fotografiile cu piramide de care amintesti. Poti da un link?
Si o intrebare personala: tu fotografiezi? Am vrut sa-ti vad galeria si nu exista.

Pt. incepatori as recomanda:
http://www.acdsystems.com/English/Community/ColumnsArticles/PhotoTips/archives

Si ar mai fi cateva articole de aici:
http://www.acdsystems.com/English/Community/ColumnsArticles/TechTips/archives

Mi se par foarte bune pentru inceput, mai ales ca sunt insotite si de exemple.

tano
07-09-2004, 14:42
Si o intrebare personala: tu fotografiezi? Am vrut sa-ti vad galeria si nu exista.

Nu sunt un fotograf profesionist, dar mai fac si eu fotografii.
Imi plac fotografiile de familie si peisajele in care fotograful este in locul si momentul potrivit.
Nu comentez motivul pentru care galeria mea din acest site este goala.

Narcis Virgiliu
07-09-2004, 20:34
Mai precis ne intrebi care este ultima carte citita din domeniul fotografic.....???

rosana
08-09-2004, 06:48
Da, cred ca ar trebui o clarificare din partea lui tano. Nici eu nu am inteles clar ce ne intreaba (in afara de intrebarea cu talentul fotografic, la care ma voi gandi). Am dat link-urile de mai sus, pt. ca sunt de parere ca multi ar trebui sa inceapa cu ele. Evident ar fi grozave si alte resurse, de preferat online, pt. ca am vazut carti de fotografie, dar pentru un amator mi s-au parut cam scumpe.
Si tano, nu uita un link la celebrele fotografii cu piramidele despre care ai amintit.

tano
08-09-2004, 07:41
1) fotografia este un talent care poate fi retusat prin studiu ?
2) care este ultima lucrare de critica / tehnica fotografica studiata ( nu citita ) ?

P.S. nu am uitat de link

Narcis Virgiliu
10-09-2004, 07:54
For Tano,

tehnica fotografica studiata ( nu citita ) ?

Cum adica, studiata nu citita....???

Intru in studio ma apuc sa studiez tehnica dar nu citesc nimic inainte......

Poate e o chestie de interpretare si n-am inteles ce ai vrut sa spui.......

Cu stima,
Narcis V.

florin_constantinescu
10-09-2004, 08:11
FRATII JDERI

tano
10-09-2004, 08:43
Eu consider ca cititul este o etapa premergatoare studiului. Pot sa citesc o lucrare ( o carte / o pagina de pe net / niste notite etc. ) fara sa ii aloc o prea mare atentie, dar pot sa o si studiez luand fiecare paragraf in parte pana inteleg ce a vrut de fapt autorul sa transmita, respectiv pana cand sunt in masura sa-mi exprim o parare vizavi de subiectul tratat.
Lucrarile aflate in discutie nu pot fi doar citite. Nu sunt povestiri nemuritoare.

Cu stima,
Tano

P.S. in FRATII JDERI nu am gasit nimic de fotografie

Narcis Virgiliu
17-09-2004, 14:43
For Tano,

Lucrarile aflate in discutie nu pot fi doar citite. Nu sunt povestiri nemuritoare.

Corect, ai mare dreptate dar care fotograf citeste o carte de specialitate fara sa si puna in practica ceea ce a citit cu alte cuvinte fara sa faca studiu....???

Eu unul ma indoiesc ca exista asemenea specimene care sa citeasca carti de specialitate doar ptr. o simpla lectura, de fapt nici nu vreau sa cred ca exista........

tano
17-09-2004, 14:59
Intr-adevar, cititul unei carti de specialitate implica automat si un studiu, mai mult sau mai putin amanuntit, din partea celui care ii aloca un timp.
Cu parere de rau, constat ca nu multi au fost cei care au binevoit sa raspunda la intrebarea adresata. Tind sa cred ca in acest site predomina cei care invata dupa ureche ce este si cum se face o fotografie.

Narcis Virgiliu
17-09-2004, 17:05
For Tano,

Asta chiar refuz sa cred, mai degraba intrebarea a fost una dificila si intortocheata, eu recomand alt post cu titlul "ultima sau ultimele carti despre fotografie citita sau citite"......iar listhasii sa enumere 1, 2 sau mai multe carti citite in ultima perioada.......daca esti de acord atunci poti lansa si intrebarea........

Coane
18-09-2004, 00:16
Pai, de vreo jumate de an citesc "Practical Photography" (publicatie engleza), si cartea "Photography" de Ian Jeffrey.

florin_constantinescu
18-09-2004, 07:51
Pe bune ca citesc FRATII JDERI. Ultima in domeniu foto, acum fro' 4 luni, "APERTURE AT 50", o antologie superba despre fotografie si fotografi. Credeam ca pui intrebarea la misto...

florin_constantinescu
18-09-2004, 08:01
Apropo' de piramide si alte chestii, auncati o privire la pamantul nostru de aici (valabil numai pt. aia cu capul in nori!!!):D

Narcis Virgiliu
19-09-2004, 06:19
Cam atat in ultimele 6 luni dar destul de stufoase.....

"Corrective lighting and posing" - Jeff Smith
"Basic studio lighting" - Tony L. Corbell
"Lighting for Glamour Photography" - Duncan Evans & David Kimber

tano
20-09-2004, 07:25
poate ca prima formulare a intrebarii a fost mai intortocheata, dar a doua a fost destul de explicita :

1) fotografia este un talent care poate fi retusat prin studiu ?
2) care este ultima lucrare de critica / tehnica fotografica studiata ( nu citita ) ? ( completare : studiata / citita ~ conteaza daca ramai cu ceva dupa ce ai terminat-o )

Multumesc celor care au raspuns la cea de a doua intrebare si le adresez rugamintea de a raspunde din nou in noul post.