Galeria Foto  

View Full Version : pt Marian Iorga

arpipap
29-08-2004, 17:24
Am incercat sa fac ceva dintr-o imagine.Nu stiu daca am reusit ceea ce mi-am propus,dar totusi cred ca e u n punct de plecare.Milioane de variabile.

Narcis Virgiliu
30-08-2004, 16:48
E cumplit ce s-a intamplat cu albul si cu neutralul......Este mult prea dura modificarea puteai incerca mai soft......

arpipap
30-08-2004, 17:31
Nimeni nu ma plateste pt timpul pierdut pe imagine si mi-am atins scopul oricum.
D-nu Iorga mi-a raspuns si a inteles in conceptia dansului ceea ce am vrut sa stimulez.
Si ma repet ca am incercat sa fac ceva.Imaginea de 100K ce o are ,si contrastul nu prea lasa munca usoara in urma ei.

Narcis Virgiliu
30-08-2004, 20:28
Care e treaba cu "nimeni nu ma plateste ptr. timpu' pierdut pe imagine" ....???
Pai cine te-a pus bre'...??
Nu te-ai oferit singur, sau acu' vrei si o remuneratie sau poate vrei sa exclamam plini de admiratie wwaaaauuu ce a facut baiatu' asta in photoshop...!!! Pai asta se realiza in 20 sec. chiar in timpul sedintei foto cu o lampa spot (fagure) ......!!!

p.s. este posibil sa pocim alta limba asa ca te rog nu-mi raspunde ca poate inteleg altceva asa cum ai facut si matale cu postul anterior....!!!

arpipap
31-08-2004, 01:26
Probabil ca vrei sa sai ultimul cuvant.N-as vrea sa iti las placerea asta.N-as vrea nici sa imi pierd timpul cu inca o postare pe argumentele noastre nule.
Probabil oi fii eu ungur(la nume),si probabil ca pocim alta limba,dar un singur lucru e clar.Nu esti singurul fotograf bun pe lume.Si era vorba despre un mod mai plastic si mai inedit de exprimare in loc de niste lucruri rigide.
Imi zici mie de spot light si de alea 20 de sec de parca eu as fii avut lucrarea.
Mi-am dat cu parerea "bre" si am incercat sa o materializez in aptitudinea mea fotografica si plastica.Nu cred ca are rost mai multa munca pierduta pe o imagine de genul asta.Si ma repet ca popa ca imaginea ,asa cum e,si-a atins scopul deja.

Si da,ar fii trebuit sa apreciezi faptul ca din cat stiu(nu mult)incerc sa impart si cu altii.Eu zic sa incheiem discutia aici ca poate intr-adevar pocim limba.
Hai sa facem poze.Si poze bune!

Narcis Virgiliu
31-08-2004, 05:26
Probabil ca vrei sa sai ultimul cuvant.N-as vrea sa iti las placerea asta.N-as vrea nici sa imi pierd timpul cu inca o postare pe argumentele noastre nule.

Sa ma scuzi nene dar putin imi pasa daca ai tu sau nu ultimul cuvant si putin imi pasa de cuvantul, cuvintele si aberatiile tale (iti raspund ptr. ca am o fereastra si ptr. ca ai deviat rau)

Probabil oi fii eu ungur(la nume),si probabil ca pocim alta limba,dar un singur lucru e clar.Nu esti singurul fotograf bun pe lume.

Bre' ai toate lampile in functiune sau citesti cumva de la dreapta la stanga.....???? Pai am facut eu vreo afirmatie in sensul asta, cum ca sunt singurul fotograf bun pe lume, ia citeste matale iar posturile anterioare sau pune un prieten care stie mai bine limba romana ca sa-ti traduca ....

Si era vorba despre un mod mai plastic si mai inedit de exprimare in loc de niste lucruri rigide.

Daca asta numesti tu nene mod plastic si inedit mai ales inedit pai chestia aia se face de cand s-a inventat fotografia, asa ca poti da lectii in alta parte si poate te vor aprecia altii......Este posibil ca in Somalia sa nu se stie astfel de lucruri, ai incercat....??

Imi zici mie de spot light si de alea 20 de sec de parca eu as fii avut lucrarea.

Sigur ca tie ti-am spus bre' ptr. ca tu ai intervenit asupra imaginii si asa cum pocesti si limba asa ai pocit si imaginea bietului om care era mai buna pana sa-ti bagi nasu'......

Si da,ar fii trebuit sa apreciezi faptul ca din cat stiu(nu mult)incerc sa impart si cu altii.

Pai da asa cum spui chiar tu "nu stii mult" asa ca nu prea ai ce sa imparti si tocmai de aceea a iesit ce a iesit asa ca TE ROG poti sa dai lectii atunci cand vei stii nu doar putin ci mult mai mult si desigur vei fi mai in masura.....

Hai sa facem poze.Si poze bune!

Sfaturi ptr. amatori !!!

arpipap
31-08-2004, 07:13
Tot ceea ce dai dovada e imaturitate.Pacat.Pana acum ma uitam la tine de jos in sus aspirand oarecum.Acum te vad jos de tot.

rosana
31-08-2004, 08:06
Hai ca ma bag si eu ca musca-n lapte :D
Nu vreau sa pun paie pe foc, pt. ca si asa discutia a deviat puternic. Nu va cunosc pe niciunul dintre voi, asa ca nu cred ca se va putea zice ca tin parte vreunuia. Ma limitez la opinii personale : nu imi place nici fotografia initiala (are un iz "ieftin" ) si nici prelucrarea ulterioara. Decat ceva facut pe fuga, mai bine deloc. Daca te uiti la fatza bietei fete zici ca are hepatita, iar corpul zici ca e tras intr-un ciorap de dama. Parerea mea e ca arata ingrozitor. Eu nu-s prea priceputa la PS, dar daca tot s-a deschis subiectul, poate mai propune cineva o prelucrare a acestei fotografii, desi nu mi se pare subiectul ideal.

ovi bobu
31-08-2004, 09:02
:D Narcis, uite ce ziceai tu de o discutie dintre mine si BlaK:
Doamne ce copii sunteti.....!!!!
Stii ceva? Chiar aveai dreptate :) !

Narcis Virgiliu
31-08-2004, 15:59
Deoarece sunt minoritate pe acest site unde m-am cam saturat de orgolii amatoricesti reluati citirea posturilor......nu am spus decat ca:
"E cumplit ce s-a intamplat cu albul si cu neutralul......Este mult prea dura modificarea puteai incerca mai soft......"

dupa care d-nu' Arpipap care oricum nu era sigur ca a facut bine ceea ce a facut si pe care imi permit sa-l citez "Nu stiu daca am reusit ceea ce mi-am propus" s-a pus cu gura pe mine......"Nimeni nu ma plateste pt. timpul pierdut pe imagine si mi-am atins scopul oricum." ,,,,,,,"Nu esti singurul fotograf bun pe lume.",,,,,,,"Acum te vad jos de tot." e.t.c.

Asa ca lasa-ma nene Arpipap draku' in pace ca nu-mi pasa unde ma vezi tu si ai grija mai bine de puseurile tale artistice si creative.......

florin_constantinescu
04-09-2004, 15:06
De ce esti frate Narcis minoritate pe site?

Narcis Virgiliu
04-09-2004, 17:38
For Florin,

Si eu si domnul Arpipap am inchis subiectu' asa ca hai sa-l lasam asa.....

Cu stima,
Narcis Virgiliu

tano
06-09-2004, 07:51
De ce esti frate Narcis minoritate pe site?

Daca imi permiteti, va raspund eu la aceasta intrebare.
Dintre toti fotografii profesionisti ( prin fotograf profesionist inteleg persoanele care isi platesc facturile din banii incasati de pe urma comercializarii fotografiilor realizate ) care s-au perindat pe aici, NARCIS este singurul care a ramas activ si care inca mai spera ca va reusi sa ridice nivelul fotografiilor postate in acest site.
In situatia in care veti continua sa postati aici fotografii doar pentru a primi o nota de 10, sau mai rau pentru a obtine o renumeratie pentru efortul depus, acest site va disparea mai repede decat ma asteptam. Doriti ca notele primite sa reflecte calitatea fotografiilor postate, ducetiva la alte site-uri specifice dar cu circuit inchis tocmai pentru a se feri de nonfotografi. Doriti sa obtineti renumeratie pentru efortul depus, ducetiva la alte site-uri specializate pe e-commerce care va poate garanta ca va veti primi banii in cazul unei tranzactionari.
Aici este un site free ( se inscrie oricine si poate posta foto orice membru ), dar, cu regret, constat ca acest site are tendinta de a se transforma intr-un loc unde se aduna toti cei care au fost refuzati de site-urile cu circuit inchis. Si mai rau decat atat, in loc sa demonstreze ca totusi fotografia nu le este straina, dau nastere la niste discutii de maidan.

Narcis nu este in minoritate, dar incercati sa intelegeti ce s-ar intampla daca am reveni toti cei care dorim sa mentinem pe net acest site ...

Narcis Virgiliu
06-09-2004, 15:05
For Tano,

Da Tano asa este, ai spus-o mai bine decat daca as fi facut-o eu, ideea de baza este ca am vrut si inca vreau sa ridic nivelul siteului si tocmai de aceea am initiat si concursu', sincer gaseam ce sa fac cu banii......
Ca sunt minoritate sunt si unii stiu ft. bine ce am vrut sa spun cu asta, este valabil mai ales ptr. cei ce au grija sa-mi raspunda in cele mai politicoase moduri: "nu esti singurul fotograf bun" (nici nu am spus asta), "nu dau doi bani pe tine", "acum te vad jos de tot", e.t.c.
Pai sa definim un lucru, este diferenta mare domnii mei sa tragi cateva cadre in week-end si sa lucrezi zilnic, este diferenta mare intre, a lucra ptr. tine si a lucra ptr. client (sa vezi atunci obstacole), este diferenta mare sa ai un studio improvizat prin cine stie ce dormitor si sa ai unu' cum vezi in imaginea din attach, unde doar cheltuielile sunt de vreo cateva mii....
Profit de aceasta ocazie si va spun domnilor ca nu ma intereseaza cat dati voi pe mine si nici unde ma vedeti ptr. ca-mi cunosc nivelul si ptr. ca dau altii cateva mii de $ pe o colectie semnata N.V. sau pe un shooting de 2 ore 1800 $.....asa ca scutiti-ma.....

For Florin,

Sunt absolut sigur ca Tano nu a facut referire la tine Florin, asa ca "nu te supara frate...!!"

Cu multi nervi dar cu aceeasi stima,
Narcis Virgiliu