Galeria Foto  

View Full Version : ref. sat

sorinfell
27-07-2004, 07:35
Neo, adevarul este pe undeva pe la mijloc. In plus, ce te face sa crezi ca in Spania lucrurile stau asa cum le vezi la Tv sau in poze ?

neofitu'
27-07-2004, 09:13
sincer, habar nu am cum stau lucrurile in Spania, stiu doar ca taranii din fostele tari comuniste traiesc de ani buni o adevarata drama si nu cred ca ignorarea ei este un lucru bun. nu spun ca nu exista si lucruri bune. insa eu cred ca trebuie tinut cont de realitatea din mediul nostru rural. cu bune, dar si cu rele. m-am inversunat putin, pentru ca aveam in mintea acea reclama facuta nu stiu de cine, in care mediul rural era prezentat ca fiind ceva de vis la noi. era o mare minciuna. du-te sa vezi ce e in Calan, am fost de curand acolo, du-te sa vezi ce e in Tohani, sa vezi cum au suportat desfiintarea fabricii de tancuri(nu ca o fabrica de genul asta ar fi un lucru bun), sau sa vezi cum au ajuns fermele din Teleorman si lista poate continua. pacat ca nu i-am facut o poza lui nea Vasile in '95, cand si-a vandut vaca pentru a juca la bingo. sper ca satul romanesc sa redevina ceea ce era, macar asa cum il stiu eu de cand eram mic. sper, pentru ca mie imi place la nebunie la tara. problema e ca noi, orasenii, nu stim cum sa fugim mai repede la tara, iar taranii nu stiu cum sa fuga mai repede la oras. singurii tarani adevarati pe care ii mai stiu, au peste 70 de ani. nici nu stii cat de rau imi pare de situatia actuala.