Galeria Foto  

View Full Version : comentarii foto

tano
20-05-2004, 07:49
Eram aseara cu niste prieteni la o teresa si, dupa cateva pahare de gin, am inceput sa discutam si despre calitatea comentariilor la fotografiile postate in acest site, moment in care mi sa adresat urmatoarea intrebare : " Crezi ca cei care stiu ce sa urmareasca atunci cand fac o fotografie sunt dispusi sa faca niste comentarii care sa le tradeze aceste cunostinte ? Totusi, cei mai multi dintre ei sunt fotografi profesionisti si au concurenta ? "
Nu am stiut ce sa raspund. Am mai comandat un rand si am schimbat subiectul cu prima ocazie.

icetea
20-05-2004, 10:42
hmm..nu cred ca e valida intrebarea pentru galeriafoto. pe forumul asta, in afara de narcis virgiliu, nu e nimeni profesionist in ale fotografiei (dintre cei care sunt activi in postarea de comentarii).

tano
20-05-2004, 11:05
si Narcis critica ...

florin_constantinescu
20-05-2004, 16:31
Scuze. Ce e ala un "fotograf profesionist" si ce e ala un "fotograf amator"?
Ca in partea cealalta se stie clar da' nu sunt sigur in Romania.

tano
20-05-2004, 16:44
in cadrul discutiei respective, " fotograf profesionist" era folosit cu sensul de persoana care scoate bani de pe urma fotografiilor pe care le face ( persoana care are un atelier foto , o afacere foto)

te rog, fii mai explicit vizavi de : "Ca in partea cealalta se stie clar da' nu sunt sigur in Romania " nu am inteles susta

florin_constantinescu
24-05-2004, 09:00
Am intalnit in multe medii "fotograficesti" elevate, ideea cum ca un profesionist este un fotograf adevarat, iar amtorii sunt niste agarici. Am intalnit aceeasi idee si pe alte site-uri destul de important pentru fotografia romaneasca. D'aia am intrebat. Si d'aia era vorba de Romania. Ca pe dincolo nu am intalnit diferente de genul asta

Narcis Virgiliu
25-05-2004, 05:57
For Florin,

Cum naiba sa nu existe diferente, adica pe dincolo Andreas H. Bitesnich, Martin Sigrist, Matthias Stolt si altii se compara cu orice fotograf amator.....???? Ha, ha,ha,ha da-mi voie sa ma asez ca ma prabusesc de ras, pe dincolo fotografii profesionisti au o aura aparte in jurul lor sunt considerati V.I.P-uri si sunt la fel de respectati ca orice vedeta......

Ideea este ft. simpla si aici si afara si pe alte siteuri: un fotograf profesionist este acela care reuseste sa transforme pasiunea ptr. fotografie intr-o afacere, deci este considerat fotograf profesionist cel care traieste din fotografie si care tine in spate o astfel de afacere, cel care-si plateste facturile la sfarsit de luna din incasarile realizate pe shootinguri.

tano
26-05-2004, 10:54
http://www.dreamdivision.com/europhoto/

florin_constantinescu
27-05-2004, 08:30
aha....