Galeria Foto  

View Full Version : am nevoie de ajutor

andrei_ioachim
20-06-2007, 22:49
am observat ca majoritatea magazinelor foto din romania care se ocupa cu aducerea de obiective din afara pretind niste preturi deplasate,uneori duble fata de pretul real al obiectivelor (de exemplu un canon ef 28-105 f/3.5-4.5 II usm poate fi gasit si la aproximativ1080 ron sau 432 usd la rata actuala de schimb,dar nu cred ca sunt singurul care si-a dat seama de aceste lucruri)
as dori sa cumpar unul din urmatoarele obiective canonla sfarsitul verii (sunt elev,am terminat clasa a 11-a si am un summer job...) :
- ef 28-135 f/3,5-5,6 IS USM
- ef 50 f/1.4 USM
daca cineva se ocupa se ocupa cu aducerea de obiective canon in tara la preturi mai apropiate de cele reale si ma poate ajuta,as fi recunoscator.
va multumesc,
serban
ps. as fi interesat si de aceste obiective la mana a doua in stare buna[sa nu aibe lentilele zgarieturi sau praf inauntru,ca in rest o zgarietura pe ringul de focus sau pe corpul obiectiului nu sunt atat de grave... :) ]

sarpe_rom
20-06-2007, 23:16
Pot sa iti dau un exemplu de pe alt forum:

Tocmai am primit, ieri, comanda de la b&h. Taxe vamale: aparat digital = 0; obiective = 6,5%; Pret total = (pret marfa+pret transport+taxe vamale) x 1,19 (adica 19% tva).
De exemplu (si pentru ca cineva, aici, intreba cu insistenta!) pentru un Canon 400D kit (cu 18-55):
Pret B&H = 729,95$; pret transport prin UPS (recomand) = 114,40$ (exista si optiunea International Express Mail = 74$, dar nu stiu daca functioneaza in Romania) => total 1 = 844,35$
Pentru ca obiectivul e de kit, nu platesti vama, deci Total final = 844 x 1,19 = 1005$.
Unii spun ca s-ar putea "rezolva" si fara tva dar, sincer, pe mine nu m-a interesat (pentru ca mi-am facut cumparaturile pe firma).

Fa singur socotelile. Intri la B&H pe pagina, iti alegi ce vrei, dai comanda si gata ;)
Spor la cumparaturi!

sarpe_rom
20-06-2007, 23:19
Vroiam sa zic ca poti sa iti cumperi ceva nou (din SUA) cu tot cu taxe (adica 100% legal) si iesi mai ieftin ca orice magazin de la noi.
Numai bine!

andrei_ioachim
20-06-2007, 23:31
merci sarpe_Rom,o sa mai incerc la b&h dar chestia e ca le-am trimis un mail in care ii intrebam cum sa procedez ca sa imi trimita in romania un obiectiv si nu mi-au raspuns...

sarpe_rom
21-06-2007, 00:10
Mai incearca odata, nu stiu ce sa iti zic. Poate mail-ul tau a ajuns in spam-ul lor. Cine stie de ce nu ti-au raspuns, poate nu o fi vina lor. Pana la urma nu te costa nimic sa il mai trimiti inca odata.
Numai bine si spor la cumparaturi!

rudi
21-06-2007, 12:15
Pai, daca "sarpe rom" are dreptate cu toata socoteala de mai sus, respectiv $1005 pentru un Canon 400 cu obiectivul de kit, ceea ce ar face 2512 lei la un curs de schimb de 2,5 lei/dolar, nu inteleg de ce ar trebui sa te zbati sa-l iei prin ebay, atata timp cat la noi, la "f64" te costa 2596!?. Nu cred ca diferenta de cateva zeci de lei merita osteneala (mailuri, asteptare, vama etc). A, alta-i socoteala daca il aduce cineva de la mama lui, fara toate taxele.., poate doar o bere..,functie de relatia cu persoana respectiva.:)

roby
21-06-2007, 12:41
Am avut si eu aceeasi problema acum un an. (Am avut noroc cu o cunostinta care lucreaza in State). preturile din Romania sunt aproape duble. Pe atunci Kitul Canon 350 XT era aprox. 36 milioane in Romania, mi sa adus de peste mari si tari cu doar 19 milioane. Acum astept un 50mm, f1.8 si un Canon 28-135mm USM IS -daca am calculat bine pe la vreo 450 USD.

Iti doresc sa ai acelasi noroc, sau o cunostinta.;)

Ps. daca sunt bine informat VAMA nu se mai plateste

cipanu
21-06-2007, 13:18
daca iti comanzi ceva de la BH si aduci prin UPS, vine repede (3 zile) dar nu poti "fenta" TVA-ul.
Daca ti-l comanzi prin USPS (international express mail sau priority express mail si vine in 7-14zile) iti vine la oficiul postal de care apartii si poate acolo la vama gasesti pe cineva ingaduitor sa treaca cu vederea ca ai factura in pachet si te vamuiese la preturile lor de catalog (o lentila de 200mm e cam vreo 50EUR, taxa 6.5% si TVA - deci ai avea de platit vreo 15 EUR taxa la lentila respectiva - ceea ce e mai mult decat rezonabil :D).

BH-ul sigur trimite in romania (comandat personal de cateva ori), asa ca nu te mai chinui cu mail-uri, fa-ti cont si comanda direct. Spor!