Galeria Foto  

View Full Version : Initiere reguli concurs.....

Narcis Virgiliu
19-03-2004, 20:20
Reguli ptr. concurs.....

Deoarece am promis ca sponsorizez acest concurs propun sa initiem regulile......
Concursul incepe la 2 aprilie, se desfasoara pe o perioada de sase luni si-si propune o abordare a urmatoarelor teme:

prima luna: Macro
a doua luna: Peisaj
a treia luna: Portret
a patra luna: Abstract
a cincea luna: Fashion-------aici cred ca este mai bine sa schimbam cu un alt gen si anume "Alb&Negru" ptr. ca fotografii de moda nu prea am vazut in site....
a sasea luna: Reportaj

Conditii de participare:

-La concurs poate participa orice fotograf amator sau profesionist....
-Dimensiunile fotografiilor....????
-Data limita de expediere a lucrarilor.....????
-Va exista sau nu un juriu.....???? Sau se va vota on-line de catre toti membrii site-ului.....????
-La ce data se vor anunta castigatorii....????

Ce ziceti ii dam bataie.....Haideti cu propuneri.....!!!! Haideti cu idei...!!!!

duke
19-03-2004, 23:09
excelenta ideea concursului
ar mai fi o kestie: nr de fotografii care pot fi trimise de un participant

DjVu
20-03-2004, 16:46
-Dimensiunile fotografiilor....????
daca vrei sa fie pe hirtie minim 16x20
daca vrei digital minim 1500X1500 pixeli
-Data limita de expediere a lucrarilor.....????
pai daca vrei sa inceapa la 2 Aprilie si sa dureze o luna, sa fi pina la 30 martie (data postei daca e pe hirtie)
-La ce data se vor anunta castigatorii....????
2 Mai, cind incepe urmatorul
-Va exista sau nu un juriu.....???? Sau se va vota on-line de catre toti membrii site-ului.....????
ahmmm, no idea :).
juriu - discutii cine sa fie, cum, ce :)
votat pe site, e messy (dar poate ma inshel)
success.
ar mai fi o kestie: nr de fotografii care pot fi trimise de un participant
maxim 3

aha si putem pune si arhitectura.

duke
21-03-2004, 21:58
pt digitale rezolutia de 1500x1500 e cam aiurea
mai indicat ar fi ca latura mare a fotografiei sa aiba minim 1500

DjVu
22-03-2004, 08:18
Ai dreptate :D, 1500 lungime minima?
Despre fotografiile manipulate in PS? Se admit, nu se admit montaje ?
Ce se intimpla cu fotografiile trimise?

tano
22-03-2004, 13:59
propunerile mele :
- pot participa atat fotografi profesionisti, cat si amatori, cu conditia sa se specifice statutul acestora;
- fiecare concurent sa poata participa doar cu o singura fotografie pentru fiecare sectiune de concurs;
- fotografiile sa fie doar in format digital ( organizatorul este o galerie foto 3w );
- juriul sa fie alcatuit doar din fotografi profesionisti care sa comenteze la sange fiecare fotografie in parte, ceilalti membri ai site-ului avand doar posibilitatea de a face propriile comentarii dupa finalizarea concursului;
- juriul sa detalieze fiecare tema, specificand care vor fi criteriile urmarite, pentru a elimina orice confuzie ulterioara;
- in ceea ce priveste data de incepere a concursului, aceasta trebuie sa fie la un interval de cel putin o luna de la finalizarea regulamentului de participare.
- toate fotografiile participante si comentariile aferente vor ramane pe site intr-o sectiune inchisa.

duke
22-03-2004, 21:27
si eu zic ca 2 aprilie e cam devreme, mai ales ca inca nu s-au clarificat detaliile referitoare la concurs.

intrucat concursul se va desfasura prin intermediul acestui site, cred ca sunt mai indicate fotografiile digitale.

tano
23-03-2004, 07:07
in ceea ce priveste fotografiile prelucrate ( in PS sau in ... ), recomand sa se accepte cu conditia sa fie atasat si originalul

Narcis Virgiliu
23-03-2004, 13:49
Haideti sa tragem concluziile la sfarsitul asta de saptamana ca altfel iese un talmes-balmes.........Sambata si duminica concluzionam, ce ziceti....????

DjVu
23-03-2004, 14:00
Pai fa o propunere de regulament si hai sa-l discutam.

tano
23-03-2004, 14:35
Narcis, fa un regulament. Cine a dorit sa isi exprime parerea a avut timp pana acum. fa-l si acceptam varianta care ramane luni seara, dupa ce trece si ultimul termen.

Narcis Virgiliu
23-03-2004, 19:43
Un rol ft. important il are si administratorul asa ca asteptam pareri si chiar reguli din partea admin.

Parerea mea este ca pana acu' toti au spus cate ceva iar rezumatul trebuie facut de admin.

Cu maxim respect,
Narcis Virgiliu

admin
24-03-2004, 00:21
Am asteptat si nu am intervenit din dorinta de a primii cit mai multe pareri.

Acum si acele reguli mult asteptate:

concurs aprilie 2004 (http://www.galeriafoto.com/forums/showthread.php?threadid=210)

tano
24-03-2004, 10:57
in sfarsit avem un concurs

tano
30-03-2004, 08:08
daca se mai incepe o noua discutie in forum, singurul loc unde apare o prezentare vizibila a concursului aflat in desfasurare va dispare.
altii au facut astfel http://www.fotomagazin.ro/flash/pcmagazine.htm , dar au ramasa asa si in 2004

tano
31-03-2004, 16:22
fara comentarii