Galeria Foto  

View Full Version : Observatie......!!!

Narcis Virgiliu
01-03-2004, 16:18
S-a lansat o noua rubrica si anume "fotografia saptamanii" cu indemnul "comenteaza fotografia saptamanii !" pai ce este asa greu de inteles ???

Ne dam mari harfisti fotografi dar cand este sa punem neuronul la munca si sa comentam putin o mica fotografie ca doar noi suntem mari si avem si cultura pe deasupra si nu de oricare ci estetica nu facem decat sa dam note....note si iar note..... dar dupa ce criterii dam note.....fara comentarii notele nu fac doi bani !!!!

Deci haideti domnilor sa comentam putin si sa-nsufletim putin site-ul asta sa vedem putina miscare de neuroni.....

DjVu
01-03-2004, 16:29
Galeria Foto - A community of photography enthusiasts :D

Narcis Virgiliu
01-03-2004, 16:49
Iar pocesc alta limba DjVu....????

Eu cred ca ai tradus gresit deviza " A community of photography enthusiasts"

Pai exact despre entuziasm incerc sa-ti vorbesc, despre inflacarare si despre avant....Unde este entuziasmul cand unii nu scot nici un cuvant, dar in schimb dau note, pai un fotograf fara entuziasm este mort frate, mort, M O R T (uite-l pe silabe) sau poate ca unii se entuziasmeaza doar la propriile fotografii.....Nasol !!!

Eu stiu ca atunci cand vezi o fotografie marfa si ii mai dai si nota zece, trebuie sa spui ceva: uaaauu ce mishto e , sau ce lumina ai folosit, sau unde dracului ai facut-o si cum de ti-a venit ideea asta marfa, ce timp de expunere ai folosit, eventual pui mai multe intrebari despre diverse detalii, e.t.c. ....DAR CA LA NOI LA ROMANICA nu este nicaieri......

DjVu
01-03-2004, 20:58
Nu, doar n-ai sesizt ironia :D. Iti dau dreptate.

Narcis Virgiliu
02-03-2004, 05:15
e atat de trist adevarul DjVu......... sincer nu stiu unde o sa ajungem in felul asta......

DjVu
02-03-2004, 08:35
Daca ne uitam pe site vedem ca sunt vreo 120 de membri care au fotografii, vreo 30 au postat ceva anul asta. Sincer nici eu nu stiu unde se ajunge.

PKM are dreptate. Putem schimba un pic idea de 'fotografia saptaminii'. Ar trebui aleasa din cele postate in ultimele 14 zile, poate in felul asta autorul participa si el. Ar fi util ca fiecare propunere sa fie cit de cit argumentata.... si sa speram ca se mai misca ceva.

tano
02-03-2004, 10:33
Iti inteleg starea de nervozitate datorata lipsei de interes din partea unor membri vizavi de acest site, dar nu pot trece cu vederea peste folosirea unor expresii ( ... dracului ) care ii pot deranja pe unii dintre noi.
Ma bucur ca ai reinceput sa accesezi acest site de mai multe ori pe zi.

Narcis Virgiliu
02-03-2004, 11:31
Scuze de rigoare, m-am ambalat ce-i drept, dar in contextul in care am folosit cuvantul nu faceam referire la nici un membru.......

Scuze, scuze si iar scuze !!!!

neofitu'
30-05-2004, 07:43
sunt de acord cu Narcis in privinta comentarii fotografiilor. eu sunt un incepator si am pus 4 fotografii. recunosc ca nu e cine stie ce de capul lor, spre sa mai invat si eu cate una alta. as prefera ca toate fotografiile sa primeasca note si comentarii. eu nu am primit nici note nici comentarii. as prefera sa primesc chiar si note de 3 si 4 sustinute de un comentariu scurt, doar de o fraza. macar sa stiu si eu ce parere au cei care le vad. comentariile, mai ales daca sunt constructive si daca vin din partea celor cu mai multa experienta, pot contribui la cizelarea multor fotografi amatori de pe site.

pkm
30-05-2004, 10:20
Sa nu uitam Narcis ca s-au scris 3 sau 4 pagini de comentarii despre LIMITAREA dreptului la nota/comentarii. Chiar shi eu am votat "DA". In atmosfera asta ce vrei de la noi de fapt? Pe de o parte sa fim de acord cu tine cind scrii ca:
"Totusi dupa ce ti-a sticat media un fistecine care n-a facut in viata lui fotografii decat la petreceri degeaba incepi sa aduci argumente ptr. ca oricum nu le va pricepe..... parerea mea este ca-i nasoala treaba si te doare sufletul sa vina unu' si sa-ti dea nota 3 ca probabil si-a infintat de curand o societate a cheltuit o poala de bani si are boala pe cladirea camerei de comert..."

sau, tot tu:

"E o chestie de bun simt, cum ai putea sa-l critici pe Mozard atata vreme cat tu nu ai tinut in viata ta un clavecin in mana dar sa mai si canti la el.....

Doar pe astfel de siteuri liberatea de exprimare este la indemana oricui dar cati se pricep si cati merita datorita culturii lor estetice sa faca acest lucru..... Tocmai asta incercam sa stopam....."

Cred c-ash mai putea sa aduc citate din ce ai scris tu shi-n care argumentezi clar (din punctul meu de vedere) in favoarea LIMITARII comentariilor/notelor la nivelul celor care au aaa... nu-i asha, competentza s-o faca. Eu nu ca n-am tzinut in viatza mea un clavecin in mina, cel mai aproape am fost de un Mamiya la 2m asha ca de ce ash critica/pune note? D'asta am shi votat "DA" la sondaj: Poate noi "ceilaltzi" scapam; nu sintem competentzi nu punem note, am rezolvat problema, nu? :)
Io zic ca tre' sa te cam "'otarashti" ce shi cum. Adica punetzi bobor note la fotografia sapatminii da' numa daca nu se cere competentza sau cum?! Daca se cere competentza atunci vezi tano shi al lui "criticmembru". Am vorbit cu individu' (membrul) shi a zis ca nu vrea sa fie critic ca sh-asha are destule pe cap... Zi clar "La fotografia saptaminii pot comenta shi pune note totzi incompetentzii neprofesionishti" ca sa shtim shi noi o chestie, nuu?

Mult mai interesanta mi s-ar pare "obligativitatea" din partea autorului de a da detalii despre cum shi ce a facut in fotografia aia. Mai toate rubricile sint goale. Nu tu film, nu tu obiectiv nu tu nimic. Cind eram io mai tinar puneam shi timp shi distantza focala shi tot ca nu ma durea mina sa le citesc din meta de la fishier. Da' p-orma am vazut ca numa' io fac asta... nu? De ce te legi doar de noi? ;)

Narcis Virgiliu
30-05-2004, 14:52
Ai inviat mortii......

Mesajul asta era vechi de cand a aparut "fotografia saptamanii"
asa ca topicul asta era cam ingropat l-a descoperit cineva a lansat un post si l-a inviat iar acu' ai aparut tu si te iei de mine....

Nu am nimic cu nimeni pacat ca asta crezi ....... daca erai mai atent ai fi observat ca mesajele mele au scazut in intensitate si ca in ultima vreme v-am lasat sa faceti ce vreti tocmai ca sa nu se intrepreteze ca as avea ceva cu cineva, asa ca te rog nu ma provoca, FACETI CE VRETI NENE .....!!!!!

Ideea este ca exact in clipa asta a aparut pe site o avalansa de fotografii de familie, nimeni nu a comentat si nimeni nu a dat note astfel incat omu' probabil o sa se creada mare artist, ASTA VRETI, ASTA O SA AVETI....fotografii de doi lei site marfa dar care o sa ajunga tot de doi lei....

Deci sa auzim numai de bine eu plec la un workshop, si sper sa revin in 10 zile....

tano
30-05-2004, 15:12
uitati-va la nr celor care mai discuta in ultima perioada vizavi de necesitatea introducerii unui sistem de limitare a dreptului de notare si vedeti unde a dus ceea ce se intampla aici

neofitu'
30-05-2004, 15:54
draceeee, se pare ca eu am "inviat" topicul asta si uite ce iesit. cred ca ar trebui simplificate lucrurile. chestii de genul "vai, mi-a bulit media" nu au ce cauta. imi aduce aminte de tocilarii din liceu care se dau de ceasul mortii cand primeau un 9 de la un profesor mai al dracu'. daca ar fi un mare concurs international, as mai zice, dar asa.... si nu cred ca au loc nici orgoliile de genul "eu profesionistul, iar acolo jos, voi....muritorii de rand". daca este cineva pe acest site care a iesit din uterul mamei lui cu un aparat foto si i-a facut o poza ginecologului, dupa ce in prealabil a focusat bine sa-mi zica si mie ca sa stiu la cine sa ma inchin. dupa umila mea parere de semiafon notarea si comentariile isi au un rost atata timp cat ele ajuta pe cel ce a facut fotografia. daca ele sunt date aiurea si fara justificare sau cu o justificare in 2 peri, atunci poate ca ar trebui limitate drepturile acelui user, nu ale tuturor. bine, acel user isi poate crea un nou cont, e adevarat. acum ce sa zic? padure fara uscaturi, nu se poate . asta e internetul, controlul asupra userilor e cum e. important este sa facem poze, din ce in ce mai bune. daca vine unul care are probleme personale si isi varsa nervii pe bietii fotografi dandu-le note proaste eu nu cred ca merita cheltuita atata energie si atatia nervi pentru ceea ce face el. ar trebui ignorat. cei care se pricep si sunt bine intentionati stiu sa recunoasca o fotografie buna, chiar daca are catava note de 3 date cu rea intentie.
si...la urma urmei, e frumos ce-mi place mie nu ce-ti place tie, asa ca ori vom avea o gama larga de note, ori nu vom avea deloc. eu zic ca nu merita limitat nici un drept de notare ca doar suntem baieti mari si primim cu seninatate loviturile grele ale vietii...nu? hai sa chelutim energia asta pe facut fotografii nu pe certuri si batalii.

neofitu'
30-05-2004, 16:05
am o idee:

sa se creeze o sectiune speciala unde nu au dreptul sa posteze fotografii decat unii mai "tari in obiectiv" alesi de cei ce au facut acest site. si la aceasta sectiune nu au dreptul sa puna note si sa comenteze decat cei ce fac parte din acest mic cerc de superfotografi. iar cei ca mine, care deabia invata pe unde se baga bateriile in camera sa posteze ca pana acum. si noua, amatorilor, nu ne ramane decat sa vrem sa prograsam, ca intr-o buna zi sa avem si noi acces, daca ne tine, la acest mic cerc al celor care chiar stiu sa faca fotografii.

pkm
30-05-2004, 18:19
Originally posted by Narcis Virgiliu
Ai inviat mortii......

Mesajul asta era vechi de cand a aparut "fotografia saptamanii"
asa ca topicul asta era cam ingropat l-a descoperit cineva a lansat un post si l-a inviat iar acu' ai aparut tu si te iei de mine....

Imi pare sincer rau ca asta ai intzeles; Eu unul sper ca am contrazis ideile tale... nimic din ceea ce am scris nu poate fi considerat atac la persoana. Da' revin, poate ca greshesc. :)

Nu am nimic cu nimeni pacat ca asta crezi ....... daca erai mai atent ai fi observat ca mesajele mele au scazut in intensitate si ca in ultima vreme v-am lasat sa faceti ce vreti tocmai ca sa nu se intrepreteze ca as avea ceva cu cineva, asa ca te rog nu ma provoca, FACETI CE VRETI NENE .....!!!!!

Ma scuzi dar o scadere a intensitatzii mesajelor nu are o fortza de argumentatzia sha de mare ca ceea ce ai scris vis-a-vis de propunerea lui zzz de a se limita abilitatea de notare. Daca e sa ma iau dupa ce ai scris in partea aia a site-ului n-ar fi trebuit sa notez nici o "poza"!

Ideea este ca exact in clipa asta a aparut pe site o avalansa de fotografii de familie, nimeni nu a comentat si nimeni nu a dat note astfel incat omu' probabil o sa se creada mare artist,

... sau mare dobitoc. De ce crezi ca toata lumea care nu este contrasiza presupune ca are dreptate? :o Respectivul poate la fel de bine sa creada ca e un epsilon atit a aproape de zero ca nici nu ne obosim, nu?

ASTA VRETI, ASTA O SA AVETI....fotografii de doi lei site marfa dar care o sa ajunga tot de doi lei....

Deci sa auzim numai de bine eu plec la un workshop, si sper sa revin in 10 zile....

Degeaba te superi itzi iei jucariile shi pleci. Al'fel spus, imi pare rau ca vorbeshti in felul asta. In primul rind cita vreme eshti aaa... "sponsorul emisiunii" cred caca litatea asta aduce shi niscai responsabilitatzi, nu crezi? :) Ai scris ceva in forum shi unii au argumentat altzii doar au citit. Daca Ciprian sau destinul hdd-ului IDE nu te "ajuta", scripta manent. Incerc sa-tzi atrag atentzia supra unei contradictzii in ceea ce scrii. Daca nu suportzi nici genul asta de critica atunci poate ca ar fi bine sa spui zic io... shi eu unul n-am sa mai scriu reply-uri la posturile tale (tot asha cum nu voi mai nota fotografiile lui zzz)... e chiar simplu. Daca nu, atunci cred ca va trebui sa-mi argumentezi ca nu, nu este nici o contradictzie intre atitudinea de tip "Baa, daca nu shtitzi lasatzi-o mai moale cu comentariile shi notele" shi atitudinea de tip "Hai punetzi mina shi notatzi fotografia saptaminii ca raminem in urma cu planu'". Nu shtiu daca heirupismul produce calitate insa cu certitudine produce mult zgomot de fond.

Cit despre numarul de lei de pe eticheta site-ului in principiu sint din tabara care NU ar vrea un site de 2 lei. Da' daca am de ales intre un site de 2 lei shi unul pentru "elite" atunci la naiba aleg site-ul de 2 lei! La o adica modelul meu in materie de site=uri este Deviant Art (www.deviantart.com/) :)

Narcis Virgiliu
30-05-2004, 18:51
Degeaba te superi itzi iei jucariile shi pleci. Al'fel spus, imi pare rau ca vorbeshti in felul asta. In primul rind cita vreme eshti aaa... "sponsorul emisiunii" cred caca litatea asta aduce shi niscai responsabilitatzi, nu crezi?

Nu-mi iau jucariile si plec ci doar plek la un workshop, imi pare mai antrenat si mai educativ decat discutzia cu tine , atata tot........

Kalitatea de sponsor nu-mi aduce nici o alta responsabilitate cel putzin nu am discutat cu admin. despre asa ceva , era vorba despre konkurs in propozitzie shi nu mi-am dat io seama sau sunt de reglat nishte chestii mai vechi...????

Incerc sa-tzi atrag atentzia supra unei contradictzii in ceea ce scrii

Itzi multumesc si-tzi raman vesnic rekunoskator, nu este nici o kontradiktie kand indemn listashii sa komenteze fotografia saptamanii ideea era ka trebuia sa justifice notele cu komentarii, komentarii argumentate nicidecum nu era vorba despre un plan la komentarii, deoarece prefer kateva si bune dekat o mie si.....

Aku' te rog imi dai voie sa plek ???? Multzumesk anticipat !!!

tano
30-05-2004, 18:56
orgoliu, orgoliu, orgoliu
traiasca orgoliul

Narcis Virgiliu
30-05-2004, 19:03
Nu este orgoliu Tano ci doar dialog dar daca crezi ca era mai bine sa nu raspund atunci n-o sa mai raspund.......

Bafta...!!!!

pkm
31-05-2004, 00:45
Originally posted by Narcis Virgiliu

... shi nu mi-am dat io seama sau sunt de reglat nishte chestii mai vechi...????

Ma confunzi cu al'cineva. :) Nu te cunosc, n-am absolut nimic cu tinem shi cu certitudine nu meritzi efortul de a regla nishte chestii indiferent cit de vechi presupui tu ca sint acele chestii!

Narcis Virgiliu
31-05-2004, 05:37
Multumesc frumos ptr. jignirile mascate ...!!!

In clipa in care am initiat concursul am crezut ca merita efortul si am crezut si-n voi, inca mai cred ca va merita efortul, vedem peste 6 luni............

Bye !!!!

p.s. e ultimul la care-ti raspund asa ca nu mai depune eforturi......

tano
31-05-2004, 07:27
Narcis, nu ma intelege gresit. De aceasta data, chiar am fost de acord cu influenta orgoliului, motiv si pentru care am atasat un anumit icon. Rabdare, rabdare si iar rabdare.

Din greseli am invatat sa raspund provocarilor ( verbal si nu fizic ) si sa apreciez persoanele care dispun de capacitatea de a purta o discutie in contradictoriu fara sa-si jigneasca interlocutorul. Daca simti nevoia sa spui ceva, spune - este dreptul tau. Este dreptul tau ca membru si nu ca ... singurul fotograf profesionist ( isi plateste facturile din c-valoarea fotografiilor facute ) dintre noi sau ca unicul sponsor al primului concurs de pe site.

Bafta !!!!:D

florin_constantinescu
01-06-2004, 09:45
Daca se scria atat de mult la fotografia saptamanii era super...

arpipap
28-07-2004, 17:43
"Multa vorba,Saracia Omului"-Vorbe,argumente,citari,re-citari si treaba merge in jos.Eu sunt nou in site-ul acesta si singurul motiv pt care postez e sa invat ceva nou.
Am invatat sa fac rame si sa imi las semnatura.

Hai sa facem comentarii daca avem ceva de spus,sa dam o nota daca avem ceva de adaugat sau de criticat la ea si sa adunam mai multa lume in jurul nostru.

Site-u asta nu ramane la fel.Ori merge inainte ,ori regreseaza.