Galeria Foto  

View Full Version : Canon EOS 600

Soult
30-08-2006, 10:56
Vand:
Canon EOS 600 BODY
Blitz SpeedLite 300EZ
Canon 35-70 EF f3.5/4.5
Sigma 70-210 AF f4/5.6
Filtru polarizare circular Hoya, 52mm
Lentila +3 Hoya, 52mm

Aparatul vine cu husa de piele (dar care nu se poate folosi si cu speedlite), husa separata pt cel de-al doilea obiectiv, husa pt blitz. Arata si functioneaza perfect.
Pret: 200E negociabil ... cu limite de bun simt. Accept si eventuale schimburi cu carduri CF, acumulatori blm-1 pt Oly, Blitz Olympus FL-36.
Am hotarat sa il vand pt ca financiar nu ma pot implica si in analog si in digital. Mai am un Olympus E-500 la care accesoriile costa nu gluma...

Soult
12-09-2006, 14:35
La 180 E intereseaza pe cineva?

Soult
15-09-2006, 09:33
Dat fiind faptul ca ma reprofilez pe Canon (astept un 30D) - se retrag de la vanzare obiectivele. Raman Canon EOS 600 (630 in USA) Body si Blitz 300EX Speedlite - la un pret de 100E impreuna.

freestate
15-09-2006, 16:07
foarte posibil sa ma bag eu la ele.. nu de alta dar am ceva cunostinte in domeniu.. eos 500 si 300 cateva..
treaba e alta.. eu nu stiu modelul asta, imi poti da te rog un link cu detalii (muuulte detalii)

15-09-2006, 16:19
http://www.google.ro/search?q=Canon+EOS+600

l-am avut prin 90, nu l-am tzinut mult, pentru ca la ce lucram am preferat un pentax lx.

este deja un bunicutz destul de lenes dar pentru vremea lui a fost chiar sprinten. daca este bine intretzinut merita. atentie la verificarea transportului de film, datorita uzurii si a materialelor componente, transportul poate crea probleme. depinde cit a lucrat si in ce conditzii a "stat la odihna".

multzi s-au plins de declansator, n-am avut astfel de probleme niciodata.

freestate
15-09-2006, 16:21
inseamna ca nu fac nici o treaba cu el avand in vedere ca am un 500 si un 300... ms haris!

15-09-2006, 17:08
daca este functional il potzi folosi ca pe o camera de risc. te catzeri, faci alpinism, mergi prin ploaie, prin noroie,... este buna o camera de risc. este la un pretz corect. ar fi interesant de vazut.

freestate
15-09-2006, 17:09
pai eu am dat 3 mil pe 300, deci nu renteaza asta...
cat despre catarat etc... sunt bune astea (mai usoare) si eu am huse.. au cazut.. si nimic. Am huse bune!
ms pentru sfaturi!

Soult
16-09-2006, 07:39
Acum am revenit si eu... Este un body foarte solid (asta a fost principalul motiv pt care l-am luat). Nu are absolut nici o problema (sau nu mi-am dat eu seama din cele cca 40 de filme pe care le-am facut cu el). Are si o husa de piele (care nu mai arata "ca noua" - in schimb aparatul arata impecabil.
Blitzul.. ce pot sa zic - functioneaza si asta foarte bine (are si el husa lui separata), il dau pt ca vine 430EX (sau 580EX) - nu stiu exact ce o sa imi permit..)

16-09-2006, 13:42
draga Soult,
cu 100 euro in sus, in jos... nu faci mare lucru. vei avea un 30d... foarte bine. crezi ca a doua camera, pe film itzi strica?

un singur rind de optica, mai multe camere - este ideal. cind lucram la "naiba'n praznic, in locuri de care nici macar nu auzisem, stiam ca voi face un singur drum acolo, a doua oara era greu de crezut ca asi mai fi ajuns, aveam permanent 2 sau poate chiar 3 camere. pe film, atunci nu visa nimeni la digital. film color - dia - si alb negru. in a 3-a camera (daca era cazul) incarcam film de 3200 asa pentru a fotografia fara probleme in conditzii proaste de lumina. alteori o incarcam cu filmul care il foloseam mai des pentru a nu mai pierde vremea cu schimbatul filmului cind timpul era esentzial. :) apoi mi-am luat un back la f3 care mergea alimentat cu gingasele "conserve" in care era film de 250 cadre... sa tot tragi!

nu sti ce intilnesti, poate vrei sa ai si pe film ce vezi... poate ramii fara card de memorie... eos 600 este totusi un aparat corect si destul de reistent.

daca il vinzi... i-ati alt eos mai performant si mai nou pe film - second camera.