Galeria Foto  

View Full Version : Digital sau clasic?

Iordache Eugen
30-01-2004, 16:48
Se pare ca tehnologia digitala patrunde foarte rapid in fotografie. Intreb pe aceasta cale pe cei care sunt mai in tema: care ar fi avantajele si dezavantajele in a fotografia cu un aparat digital?
In prezent cel mai performant aparat pe care il am este un Nikon F90 x bine echipat si ma gandesc in perspectiva la un D100. Daca a-ti fi in locul meu ce decizie luati?

pkm
30-01-2004, 23:25
Originally posted by Iordache Eugen
Se pare ca tehnologia digitala patrunde foarte rapid in fotografie. Intreb pe aceasta cale pe cei care sunt mai in tema: care ar fi avantajele si dezavantajele in a fotografia cu un aparat digital?
Daca a-ti fi in locul meu ce decizie luati?
Daca eshti "trigger happy" ca mine se amortizeaza URGENT! Nu-tzi place o poza? O shtergi... sa-tzi mai spun ca nu trebuie sa ashteptzi pina la developare ca sa vezi ce prostie ai facut? ;)

Asha ca digitala fara discutzie. Citeam undeva ca deja Kodak nu mai vinde aparate chimice in USA! Itzi spune ceva chestia asta?

Uite nu shtiu deloc sa-tzi spun cum sta treaba la aparatele cu film lat da' la 35mm chiar nu shtiu de ce ai mai sta la aparatu' argentic!

duke
30-01-2004, 23:33
Digital tot timpul... Poti abuza de el cat vrei :D
Din cate am auzit eu singurul dezavantaj ar fi ca rezolutia care se obtine cu aparatele clasice e egalata numai de digitalele foarte scumpe si cu multi megapixeli.

DjVu
31-01-2004, 14:43
ambele ;) cumpara un D70 http://nikonimaging.com/global/news/2004/0128_01.htm
si tine si celalat.

George Harpau
05-02-2004, 02:49
Servus
Si eu sint de parerea lui Dj Vu, poti pastra linistit F 90X-ul, care ramine un aparat foarte solid, si incearca sa-ti cumperi un D 70, care va fi pus in vinzare primavara asta. Este superior lui D100 (vezi o comparatie numai de specificatii, dar destul de amanuntita, http://www.dpreview.com/articles/nikond70/).
Ca sa fiu drept, si eu astept cu mare nerabdare aparitia lui D70, eu avind tot un Nikon ca aparat clasic (un F80). Voi avea rabdare sa vad testele pe aparatul definitiv (versiunea industriala si cu softuri finalizate), pentru ca D100, atunci cind a aparut, s-a dovedit curind ca detine un captor mai putin performant decit concurenta (cit ca totusi bun), care genera "zgomot" imaginilor, incepind chiar de la iso 400.
Comparatie digital-film este o discutie lunga. Deja problema rezolutiei nu se mai pune de la nivelul a 5-6 mpix in sus - cu rezolutia asta poti face formate de A3 (sau 30x40) cu buna definitie. Sigur ca filmul lat ramine, deocamdata, neintrecut (un spate digital pentru format mediu/mare are un pret exorbitant), insa el este un format specializat, mai degraba.
Daca te gindesti sa-ti vinzi Nikonul vechi
si cu banii luati sa cumperi digitalul, faci o proasta afacere. Din cite stiu, se vinde cu 400-500 euro, unul in conditie exceptionala, mult sub ceea ce ar merita - asa ca mai bine il pastrezi.
Pentru teste si stiri despre tot ce misca in digital, iti recomand acelasi site: http://www.dpreview.com/
Dar discutie poate continua la nesfirsit, insa deja m-am lungit excesiv.
Keep in touch

Claudiu
11-12-2004, 01:03
Digitalul dupa parerea mea e un fel de pictura pe calculator in care anumite sabloane le primesti gratis...
desi se obtzin imagini frumoase eu nu le pot numi fotografii ci imagini salvate optoelectronic...
Fotografia va ramane fotografie la nivel analogic dupa parerea mea,mai ales ca sunt incepator si m-am indragostit de un pentax mz7 si imi vine greu sa cred ca va trebui sa-l substitui cu un digital...

allen_g30
11-12-2004, 10:02
Sincer? Digital!!

De ce?
FIRST : datorita costurilor reduse pentru procesarea imaginilor (elimin film, developare ... etc).
SECOND : traim intr-o era digitala, nu? de ce sa nu evoluam?

Eu am inceput cu un ZENIT, si cand am trecut la digital dupa ceva timp, am renuntat la ideea de fotografie cu aparat clasic.

Citeste si alte forumuri si ai sa vezi si alte pareri. Afara (alte tari), peste 50% din fotografii profesionisti au trecut la DIGITAL.

Narcis Virgiliu
11-12-2004, 16:19
Pace voua,

Si emulsie argentica si digital, parerea mea este ca intr-un studio tre' sa existe amandoua, altfel clientul va alege calea cea mai scurta......

For Allen,

Domnule Allen au trecut profesionistii afara la digital dar la care digital ?? Marea majoritate dintre cei ce si-au permis au ales Imaconul sau Phase One, respectiv back-urile digitale ptr. formatele medii, cu rezolutii de 16,22 Mpixel si cu preturi cuprinse intre 18-28-32.000 euroi, doar back-ul cu adaptorul ptr. camera respectiva....sunt sigur ca nu ati facut referire la cei 35mm de mult depasiti de era digitala, ptr. ca profesionisti care sa lucreze pe format ingust mai rar.....

Acu' treaba sta in felul urmator in RO marea majoritate a bosilor de pe la reviste sau de la agentii platesc cum platesc si cand platesc, ideea este ca si noi am face schimbarea la nivelul asta, evident nu si la preturile acestea sau poate, si probabil ca atunci am opta definitiv ptr. digital, in prezent eu lucrez cu un D20 si cu un Hasselblad 503CW, m-as mira ca dvs. sa nu cunoasteti care sunt diferentele atunci cand ai o imagine diapozitiv scanata profi, sincer nu se compara, deci parerea mea este sa nu le facem capu' mare acestor copii care d'abea acum deschid ochii in ale fotografiei ptr. ca este posibil ca dvs. sa nu fiti obiectiv, poate doar va place cum va sta in mana camera pe care o aveti dar daca vorbim despre calitate si despre formatul mediu atunci lucrurile stau altfel....!!!!

Sa fie pace,

Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

allen_g30
11-12-2004, 16:38
Buna Narcis,

Din ce am mai cetit si eu si din ce am mai vazut pe alte site-uri, destul de multi folosesc Canon EOS-1Ds, Canon EOS-1Ds MarkII,
Nikon D2X etc.

Cat despre roll-bak-uri, ai perfecta dreptate, sunt scumpe dar merita: http://www.photosig.com/go/photos/browse?id=19678

Si in privinta dia scanate profi ai dreptate, dar hai sa fim si realisti: oare car va mai dura? Nu cu mult timp in urma citeam un material pe dpreview.com tocmai despre acest subiect. Si sunt acolo destui care sunt constienti de avantul ce-l ia digitalul.

Eu mi-am spus numai parerea mea, repet, a mea si poate ca nu sunt obiectiv, dar este parerea mea. ;)

Apropos, banuiesc ca minunata colectie de flori nu este facuta cu digitalul, nu? Oricum felicitari!!

Sa ne auzim cu bine

Narcis Virgiliu
11-12-2004, 17:03
Domnule Allen,

Ca sa va lamuriti cum e treaba reala cu digitalul va rog sa urmariti aceasta discutie : http://www.cafeneaua.com/node/view/535 si o sa intelegeti ca nu nr. de pixeli este tot ce conteaza la un digital......

Si da colectia este facuta pe diapozitiv Kodak GX100 iar la dimensiuni uriase zau ca se vede diferenta !!!

Cu stima,

Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro

marianio
04-02-2005, 17:18
Parca imi place mai mult fotografia argentica.

florinel
04-02-2005, 18:05
Nu o sa vorbesc despre partea profesionala, ca din cate am inteles eu topicul nu se refera in exclusivitate la asta...

Ambele au avantaje si dezavantaje.

Digitalul este foarte util cand doresti un numar foarte mare de cadre, din care sa alegi doar cateva...ai avantajul vizualizarii instantanee, a prelucrarii digitale.....economie de timp....
Dezavantaje..consum de energie relativ mare, marime a imaginilor insuficienta pentru realizarea de afise de mari dimensiuni....costuri destul de ridicate la achizitionare....costuri ridicate a accesoriilor(ma refer aici la acumulatorii dedicati si carduri)...si o mare problema care inca nu este solutionata pe deplin...cardurile pot "muri" oricand, luand cu ele si cele "n" fotografii facute...

Aparatele cu film....au avantajul imaginilor cu o adancime de culoare superioara, consum redus de energie; inglobeaza destul de multi ani de experienta...plus avantajul major...imagini care suporta foarte bine mariri....
Dezavantajele sunt bine reprezentate de costurile cu achizitia filmelor, developarea lor....si implica si acestea riscul stricarii in procesul de developare(doar ca iti strica un film , pierzi doar cateva fotografii, maxim 36;nu ca in cazul digital unde poti pierde deodata cateva sute)

Este clar, totusi ce inca nu s-a inventat senzorul care sa reactioneze la lumina atat de bine ca filmul...

Eu cred ca cel mai bine este sa fie folosite in paralel, pentru a se suplini unul pe celalalt...

PS.Am uitat ceva important.Faptul ca filmele pastrate in bune conditii pot dura zeci de ani(poate..peste suta?) fara a-si pierde din calitate...nu cred ca pot spune acelasi lucru despre cele digitale, pentru care inca nu s-a gasit un mediu viabil de stocare...cd-urile si DVD-urile se exfoliaza(oricat de bune ar fi), HDD-urile te lasa cand ti-e lumea mai draga...

aegis
20-07-2005, 10:14
eu folosesc un Nikon F70 pe film si de curand mi-am inlocuit digitala (un sony F717) cu un Canon 20D.
Sincer, nu prea imi vine sa renunt la nilkonel. pozele trase cu el au o personalitate, alt fel decat scoti cu digitala

Dar probabil sunt niste orgolii personale....

mihaicolibaba
17-02-2006, 08:01
Bine spus, aegis! Pozele facute pe film au personalitate.
Am avut destule aparate digitale de vreo 4-5 incoace, si acum am un Sony Cybershot S60 (4 mpx - asta inseamna ca pot printa A4? :D nu prea cred), dar pentru lucruri mai serioase folosesc un Canon EOS 5000, care e super-low-end in categoria SLR-urilor automate, dar care totusi imi ofera niste imagini inegalabile atunci cind il folosesc corect.

Oricum, parerea mea e ca pensula nu-l face pe pictor si apreciez mai mult o imagine care ma face sa gindesc decit una superba dpdv tehnic dar... atit.:)
Lumina buna!

freestate
30-03-2006, 20:42
Digitalul este bun ptr ca nu prea ai limita la nr de cadre.. adik vezi ceva ii faci 100 de poze si acasa alegi. daca faci asa si cu analogicul dai faliment..
Oricum este bine sa le folosesti pe amandoua. Digitalul ptr poze "la gramada", unde se intampla des sa iasa poze faine; si analogicul ptr cadre mai speciale. De ex eu fac si diapozitive..cum le faci pe astea pe digital?
oricum ambele sunt faine..dar prefer analogicul! intradevar are personalitate!!

ilfenomeno1
15-06-2007, 23:07
eu prefer digital