Galeria Foto  

View Full Version : despre trepiede...

viciouskaen
21-01-2004, 16:17
Nu pot sa spun ca ma pricep la fotografie. Ce am eu de fapt nevoie e sa pot fotografia carti si reviste. Aparatul e destul de bun pentru asa ceva, doar ca nu stiu ce fel de trepied sau ce fel de accesoriu de tipul acesta trebuie sa folosesc...
Ma gandesc ca daca folosesc un trepied normal nu voi putea in nici un caz sa fotografiez imaginile dintr-o carte. Va rog mult sa ma sfatuiti sau sa-mi spuneti ce sa folosesc pentru a putea fotografia perpendicular pe carte de la distante destul de mici (macro)!
Multumesc mult.

Narcis Virgiliu
21-01-2004, 19:15
Buna,

Exista un trepied de la "manfrotto" la care tija verticala se poate pune si in pozitie orizontala, este exact ceea ce iti trebuie, stiu sigur deoarece il am in dotare..... Daca vrei sa-l cumperi il gasesti la F64 s.r.l. la Marian Alecsiu: www.f64studio.ro SUCCES !!!

www.narcisvirgiliu.ro

DjVu
22-01-2004, 11:16
In general un trepied bun este cel pe care il iei cu tine ;)
Ai doua alternative pentru macro: un trepied care are nivela cu bula de aer , sau un trepied normal + un sistem de prindere a aparatului (este ca un fel de clema si poti fixa aparatul de piciorul trebpiedului sau de o ramura de copac) sistemul are cap de trepied
Tot pentru macro ar fi util un blitz circular (pentru montat pe obiectiv).