Galeria Foto  

View Full Version : tare bine ar fi daca....

icetea
30-11-2003, 19:19
Tare bine ar fi daca unii nu ne-am turna toata colectia de fotografii pe site...inainte de a face o selectie primara....

Inteleg ca unii isi valideaza calitatea fotografiilor prin a le expune ratings-urilor. Asta totusi (sper!) nu inseamna sa nu facem o selectie elementara a fotografiilor inainte de a le posta, unele dintre ele neavand absolut nimic de-a face cu arta (imho)....

Vad ca in ultimul timp site-ul se confrunta cu cate un potop de genul asta...

pkm
30-11-2003, 20:32
Originally posted by icetea
Tare bine ar fi daca unii nu ne-am turna toata colectia de fotografii pe site...inainte de a face o selectie primara....

[...]

Vad ca in ultimul timp site-ul se confrunta cu cate un potop de genul asta...

Pai cum ziceam in alta discutzie: 'ai sa-l convingem pe Admin ( 'traitzi! :) ) sa schimbe un pic sistemul de votare. Ma rog nu chiar un pic ci un pic mai mult. La modu' ca pozele sa poata fi notate si al'fel decit cu valoarea lor 1..10. De explu sa putem "bifa" nishte casutze "Nu este de expozitzie" sau "Nu conteaza" sau cum sugera DJvu (parca...) "Nu ma bag". Daca mai mult de n membrii voteaza "Nu este de expozitzie" i se pune politicos in vedere autorului sa le shtearga; in felul asta autorul invatza din opiniile celorlaltzi (sper eu... ) care sint poze de expozitzie si care nu.

Idea asta are cel un dezavantaj major: cei care "toarna poze" or sa se bazeze pe noi ceilaltzi ca sa le sortam si asta eu unul poate ca o s-o fac o data, de doua ori, de trei ori da' p-'orma...

icetea
01-12-2003, 09:05
lol...subscriu initiativei

DjVu
01-12-2003, 11:55
:) eu as propune si o categorie 'Disposable' si sa avem casuta 'Nu e de expozitie' bifata default. :)

lasind gluma deoparte sunt de acord, dar ramine de vazut citi useri vor nota fotografiile.
O alta solutie ar fi sa limitam numarul de fotografii care se pot posta intr-o saptamina

admin
01-12-2003, 13:12
De la deschiderea site-ului si pina acum a functionat in general bine.
Sa speram ca in continuare cei ce vor posta imagini vor lua in considerare parerile expuse aici.

Astept si alte sugestii.

Narcis Virgiliu
02-12-2003, 05:54
sunt de acord 100% cu listhasii si tin sa-i felicit pe cei cu initiativa ptr. ca m-am cam saturat sa vad mititei la gratar in home page si alte chestii care sa ma ierte d-zeu nu au legatura decat cu pozatu' de concediu.....
ft. deranjant este si faptul ca se trimit 10 variante la o poza, poza nu fotografie.......
cred ca varianta cea mai buna este ca fotografiile sa fie supuse spre aprobare unui juriu, inainte sa fie postate, juriu ce va fi constituit din cativa membri ai site-ului sau din aministratia siteului.

icetea
02-12-2003, 13:17
sigur...

pozele ar fi sortate de juriu..
si cine ar alege juriul? :D

lol, nu se poate asa :)

Narcis Virgiliu
02-12-2003, 16:54
Pai tati juriul este ales in general de nea administrator si este compus din 3 sau 5 persoane dupa cum urmeaza:

1). nea administrator daca vrea sa faca o munca in plus....
2). o personalitate marcanta din lumea artei romanesti (numai daca are legatura cu site-ul si daca evident este inscris, altfel n-o sa aiba timp)
3). un critic de arta (la noi se gasesc destui.......) :-))
4). un redactor al site-ului
5). un listhas

Intr-un cuvant staff-ul site-ului

p.s. varianta cea mai simpla este din trei (administrator, redactor,listhas)

DjVu
03-12-2003, 08:12
:D Campanie electorala nu facem ? :)

icetea
03-12-2003, 08:41
sigur.
eu sunt de extrema dreapta! lol

P.S. prea multa democratie strica, in unele cazuri :D

pkm
05-12-2003, 10:57
Si io care credeam ca treaba e serioasa... :)

E simplu zic eu: pozele nu se mai pun din prima pe pagina principala. Se face o sectziune noua "Propuneri" acolo potzi sa torni cite poze vrei. Pozele care primesc cel mai mare numar de voturi sint promovate-n galerie. Am scris pozele. Adica daca am pus 7 poze si 3 din ele au primit 3 voturi si restul cite 1 atunci intra 3. Voturile trebuie sa fie peste 5.

Evident ca asta are mari dezavantaje. La o adica IMHO galeria are si un rol de "shcoala". Aici zic eu (evident ca o sa ma contrazicetzi...) potzi sa postezi si poze "artistice" nereushite. Vin p'orma Karl, Fotonicu sau Darinj si-tzi dau cite un 3 de-ncepi sa te-ntrebi unde naiba ai greshit... ;) Pe de alta parte pui 10 poze cu mititei la gratar cum zicea cineva si nimeni nu se oboseshte macar sa le noteze... pe buna dreptate la o adica; dilema! Cum facem sa limitam numaru' de mititei dar sa lasam oamenii sa-ncerce ca sa poata-nvatza din gresheli??

In mod normal ar trebui sa ne folosim de (citat din profa mea de biologie) "al 6-lea simtz: bunul simtz"...

Originally posted by icetea
sigur.
eu sunt de extrema dreapta! lol

P.S. prea multa democratie strica, in unele cazuri :D

In toate problemele importante prea multa democratzie strica. Al'ceva e important: ILUZIA democratziei. Asta e un pic al'ceva ;)