Galeria Foto  

View Full Version : Votati fotografia sapatamanii 3 - 9 aprilie 2006

rosana
13-04-2006, 22:14
Regulamentul este urmatorul:
- ultima zi in care se poate vota : miercuri 19 aprilie, ora 24.
- pot vota numai userii care au deja o galerie pe site.
-se vor acorda puncte in felul urmator:
x...... 3 puncte
y.......2 puncte
z....... 1 punct
unde x, y, z sunt titlurile exacte ale fotografiilor preferate de voi.
Va rog insistent sa scrieti titlurile cu litere mai groase, pentru a usura numararea voturilor.
- daca aveti alta propunere pentru fotografia saptamanii va rog sa dati aici titlul si link-ul. Se vor numara si aceste voturi.

Adaugati, daca se poate, si un comentariu care sa justifice alegerea facuta.
Propunerile au fost facute de mine si marius.

Iata fotografiile in ordinea postarii pe site:

..:: closer :: 2 :
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=26878&password=&sort=2&thecat=999

Pastel :
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=27243&password=&sort=2&thecat=999

Linii adanci:
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=27352&password=&sort=2&thecat=995

organic :
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=27370&password=&sort=2&thecat=999

let me fall :
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=27450&password=&sort=2&thecat=999

post scriptum la o iarna pe lac :
http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=27475&password=&sort=2&thecat=999

the rookie
14-04-2006, 06:18
La inceput nu mi-a placut nici una si mi-am zis... Ei, ce sa-i faci, o alta saptamina chioara... Cind am ajuns acasa insa si le-am pus pe "plasma", am cam ramas gura-casca. Este una dintre cele mai dificile alegeri de pina acum.

"..:: closer :: 2" are o definitie extraordinara si niste culori fantastice, iar marca neagra a autorului, da chiar foarte bine pe galben. Are structura tipica de reclama publicitara, si ramii surprins de-a dreptul sa constati ca de fapt nu are nici un scop mercantil. Atunci abia distingi frumusetea coloristica si spatiul ametitor al granitei claritatii inflorescentei, in care poti gasi o lume in sine, sau chiar mai multe.

"Pastel" arata ca o pictura superb executata cu migala, parca "din penita", nu din pensula. Titlul nu o dezminte, si ca atare eu nu simt nevoia unui punct de interes. Fotografia, executata pe un format foarte bine ales, as spune chiar fiziologic, balansul perfect pe verticala, emana o atmosfera tainica, in care pare ca te cufunzi din ce in ce mai adinc, pe masura ce o privesti, pina ce ai senzatia ca esti chiar acolo, ca simti in nari mirosul umezelii tarinei.

"Linii adanci", desi este un peisaj, are "moliciunea" unui portret si este un protret al naturii, cu o cromatica de exceptie. Fotografia pare ca defineste un adevarat relief in partea ei paminteana, iar titlul te face sa analizezi catre ce punct de interes duc oare liniile brazdelor, sa deslusesti un drum perpendicular, dupa care privirea sa-ti fie furata de siluetele dealurilor care descriu alte linii, de data asta sinuoase in anticiparea haosului care domneste in cer.

"organic" e un alt portret, de data asta al unei lalele, culorile sint cit se poate de naturale, fundalul este cel putin tot atit de expresiv ca si subiectul in sine, iar titlul defineste intreaga atmosfera ca vietuinda. Culoarea si textura ambientalului te duc cu imaginatia poate la o piele zbircita, poate muribunda, care, evident, contrasteaza cu prospetimea lalelei. Planta isi datoreaza existenta efemera unei vaze miraculoase, care face legatura cu mediul inconjurator si nu te poti opri sa nu banuiesti o eventuala simbioza, un tot unitar sau un perpetuum mobile, care functioneaza paradoxal numai datorita impietririi generate de obturator.

"let me fall" este plina de simboluri, poate una dintre cele mai complexe fotografii pe care am vazut-o in ultimul timp. Intr-adevar sint inghesuite multe lucruri intr-un loc si imi sugereaza ceva pe cit de elaborat, pe atit de comun: momentul de analiza constienta. Omnirezent in viata de toate zilele, ori de cite ori sintem la o rascruce, are o semnificate si o intensitate maximala in vecinatatea mortii. Departe de a fi comparabila cu excentricitatile si simbolistica artistilor contemporani, eu cred ca semnificatiile fotografiei depasesc constientizarea apasarii pe butonul declansator. Aici exista premeditare, regie perfecta, putere de inductie si de sugestie. Machiajul deraiat, simbolurile care sugereaza elementele naturale ale antichitatii si evului mediu, expresia totala a trupului tinerei femei, contrastul cu sordidul incaperii, mult prea mici pentru niste framintari atit de mari, totul pare sa sugereze abandonul dinaintea analizei. De ce premeditare? Fiindca nu pui laolalta o tinara cu multe dileme, un masurator de timp si mai multe oua sparte, fara sa te duci cu gindul la un singur lucru: regretul disperat al pacatului primordial, al zamislirii sau distrugerii uneia sau mai multor vieti inca nenascute, fara drept si fara tainuire fata de sine. Am sa ma opresc... ar mai fi o tona de vorbit despre aceasta fotografie, poate chiar o mie de cuvinte... eu consider ca pina aici, n-am spus nimic.

"post scriptum la o iarna pe lac" este cu mare tilc, fiindca stim cu totii ca nu exista lac cu pomi... doar atunci cind ajunge la sfirsitul de sine, adica la mal, tot asa cum iarna "degenereaza" in primavara, mai bine zis se "inalta" in primavara, pentru ca sa "invie" din nou peste un an, atunci cind unii sintem ceva mai batrini, iar altii nu mai sintem, dar existam in memoria celor ramasi precum bucatile de gheata muribunde din fotografie, niste post scriptumuri la gloria fosta si apusa. Ce inveseleste totusi este martorul ocular, cerul si serenitatea pomilor, care, ca niste copii zburdalnici, abia asteapta sa-si schimbe hainele de doliu cu cele de sarbatoare.

M-am luat cu gindurile si era sa uit sa votez:

Pastel............................................ .... 3 puncte

let me fall............................................2 puncte

post scriptum la o iarna pe lac...............1 punct

Sarah
14-04-2006, 12:12
let me fall 3p
linii adanci 2p
pastel 1p

yyan
14-04-2006, 12:29
Linii adanci......3p
organic ...........2p
Pastel .............1p

jukka_oj
14-04-2006, 20:15
LET ME FALL........3 p;
CLOSER-2............2 p;
PASTEL................1 p;

nicuh
14-04-2006, 21:49
Pastel....3p
Linii adanci...2p
Post scriptum la o iarna pe lac...1p

Have a good light!

Claudiu
14-04-2006, 23:53
Pastel............3p
post scriptum la o iarna pe lac.........2p
organic........1p

Pastel=Atmosfera aduce a vremurile trecute si de mult uitate.
post scriptum la o iarna pe lac=Nuante,compozitie,detalii placute
organic=Simplitate,ideea de viata intr-un spatiu uscat.

coolcatdesign
15-04-2006, 23:21
organic.... 3p
closer...... 2p

Organic mi se pare mai buna dpdv compozitional, iar closer am punctat pt tehnica. in schimb nu m-am putut decide pt restul...

A.Rosetti
16-04-2006, 13:34
let me fall 3 pct ( o lucrare exceptionala Felicitari autorului)

linii adanci 2pct (niste culori superbe)

closer : :2 1pct

digest
17-04-2006, 08:43
pentru ca sunt adepta mai putin obisnuitului in fotografie, saptamina asta votez:

post-scriptum la o iarna pe lac - 3 puncte, si eu am obsesia "baltilor", ideea de univers rasturnat, natura deasupra natura dedesubt

closer 2 - 2 puncte - grad de abstractivitate, intereseaza mai mult pozitia culorii

linii adinci - 1 punct - apropiat de fotografia clasica, impresioneaza prin culoare si-mi place indeosebi jocul perspectivist

felicitari tuturor finalistilor!

cristid61
17-04-2006, 11:19
Let me fall 3p

Organic 2p

Linii adinci 1p

anamaria_velicu
17-04-2006, 15:11
pastel -3p
organic -2p
let me fall -1p

Bafta in continuare!

florizarnovean
17-04-2006, 15:27
ORGANIC-3 puncte
PASTEL-2 puncte
LINII ADANCI-1 punct
M-au miscat toate trei.De aia le-am ales.Compozitie superba la "organic".Felicitari la toti.

Julia Kretsch
17-04-2006, 15:56
Let me fall - 3 p (plina de semnificatii)
Pastel - 2 p (mi-a bucurat ochii)
Organic - 1 p (foarte bine realizata)

Si celelalte mi-au placut mult.
Felicitari tuturor finalistilor!!!

marius
18-04-2006, 12:49
organic 3 puncte
Linii adanci 2 puncte
post scriptum la o iarna pe lac 1 punct

adryan056
18-04-2006, 13:02
Pastel - 3p
post scriptum la o iarna pe lac - 2p
Linii adanci - 1p

Bafta la toti, pozele sunt super.
Keep it up.

Master_of_Puppets
19-04-2006, 19:03
organic - 3p
Linii adanci - 2p
..:: closer :: 2 - 1p

freestate
19-04-2006, 22:51
umila mea parere..

Linii adanci 3p

Pastel 2p

Closer 1p

cele bune..

ionelb
21-04-2006, 23:45
Let me fall - 3 p
Pastel - 2 p
Organic - 1 p

lc_mir
24-04-2006, 15:32
Linii adanci - 3p
Pastel - 2p
organic - 1p

the rookie
27-04-2006, 16:22
Un clasament neoficial din ce e postat pe thread:

LOCUL I Pastel, felicitari!

closer 1 1 2 1 2 ________________7
pastel 2 2 2 3 2 2 3 3 3 1 1 1 3 ________28
linii 3 3 2 1 2 1 1 1 2 2 3 2 ________23
organic 1 1 3 3 1 3 2 2 1 2 _______________19
let me 3 3 1 3 3 3 3 2_______________21
ps 2 1 3 2 1 1 ________________10

check up: total points 108/6 = 18 valid voters (6 points each)

Sper sa nu fi gresit ceva... coolcatdesign, votul tau nu e valabil, ai dat doar 2 finalisti, deci nu ti se poate aplica o pondere statistica impreuna cu ceilalti, fiindca ai furnizat cu 16.67% mai putin... trebuia sa fi dat ultimul punct cuiva la nimereala, ar fi fost o aproximare mult mai buna a incertitudinii tale... sorry!

rosana
02-05-2006, 10:25
The rookie nu a fost atent la data de postare a voturilor. Se putea vota pana pe 19 aprilie, ora 24, asa ca nici voturile lui ionelb si lc_mir nu se iau in considerare.

Deci punctele valabil obtinute sunt urmatoarele:

Pastel............................................ ..24p
Linii adanci.......................................20p
let me fall........................................18p
organic........................................... .17p
post scriptum la o iarna pe lac..............10p
..:: closer :: 2....................................7p