Galeria Foto  

View Full Version : cumparaturi on-line

karl
17-07-2003, 18:21
Am shi io o intrebare: a cumparat careva de pe net? Ma refer la situri serioase din afara nu la astea romaneshti care vind marfa cu defecte.

Mirela
18-07-2003, 20:43
Parerea mea este ca cel mai bun site atat pentru cumparaturi cat si pentru vanzari este eBay.

Narcis Virgiliu
02-11-2003, 19:32
Are dreptate Mirela dar poti incerca si la firma F64 care contra unui mic comision face orice import de aparatura foto iti doresti.....

Bafta !!

pkm
04-11-2003, 22:27
Originally posted by karl
Am shi io o intrebare: a cumparat careva de pe net? Ma refer la situri serioase din afara nu la astea romaneshti care vind marfa cu defecte.

Am avut doua-ncercari:

www.infinitycamera.com. Le-a cazut site-ul inainte sa-mi dea confirmarea. Litrelamente am dat un mail catre ei si dupa o zi mi-a venit un mesaj de la victor_infinitycamera (at) hotamail.com cum ca ne pare rau da' uite ca n-avem mail. Mi-am cerut scuze de deranj. :D

A doua-ncercare, reushita, a fost www.adorama.com. Mai scumpi nitzel decit infinitycamera da' promptzi pina la un punct. Am luat de la ei de doua ori si sume relativ mari prima oara un Olympus C750 400 coco si a II-a oara doua Sandisk-uri si un Tamron total 700 de coco. Prima oara au raspuns prompt la comanda si mi-au dat track number la UPS am "vazut" cum vine produsu'. A II-a oara a fost mai straniu. Nu mi-au zis nimic si cind am intrebat au raspuns "da', se prelucreaza, itzi zicem noi cind". Si cind era sa cancelez ca ziceam ca nu se-ntimpla nimica ma trezesc cu pachetu' de la UPS pe masa! Acumaaa na...

Evident de paranoic ce sint am un card de debit nu de credit (Visa Electron, a mers fara probleme) si cred ca asta e regula de aur.

Oarecum fara legatura: Barnes&Noble sint tzepari rau la cartzi. Nu shtiu la restu' da' la cartzi e jale, Amazon e de baza.

Update: un pretenar a luat un Rebel la care ce s-a gindit el, 'ai sa puna un Tamron 28-300. Zis si facut; cum shtia ca am luat eu de la adorama a zis hai ca merge. A venit jucaria si s-a bucurat cam juma' de ora: are un bug urit de focusare pe auto. L-am invirtit in toate felurile nu avem ce sa-i facem. Pina la urma am tiparit nishte grile in Corel le-am fotografiat pe adincime si am scos doua poze care dovedesc clar ca este un bug in softul obiectivului, face la fel si pe 10D-ul meu. Va tzin la curent... :-|

catabej
26-04-2004, 09:27
ultima data mi-am cumparat un corp defect de F801 de pe ebay si dupa ce licitatia s-a incheiat undeva pe al 90 Euro , tipul care-l vindea m-a contactat si mi-a zis ca nu vrea sa mi-l mai dea ca , intre timp mai descoperise un defect la el !

in final.....dupa lungi dezbateri mi-a facut o reducere de 50 Euro ....si astfel l-am luat ...cu 40 + taxe postale !

singura problema a fost ca nu-l trimitea in romania ...asa...ca toata afacerea a trebuit s-o intermedieze o amica .....o conationala de-a lui !

deci intr-un fel nu a fost asa greu !

idee este ca se poate depinde cum ai si bafta ! :D

tano
26-04-2004, 11:03
A mai fost o discutie pe aceasta tema. Am cautat in banca de date, dar nu am gasit-o. Este posibil sa fie cuprinsa in alta discutie, pe o alta tema, cum se mai intampla pe aici.
Recomand admin-ului ca aceasta sa fie transferata din General>Diverse in Stiri si Evenimente pentru a nu mai repeta, ci doar completa.

tano
26-04-2004, 11:09
Erau cateva comentarii foarte interesante despre compromisul care se face in astfel de situatii vizavi de service. De la noi se trimit foarte putine produse inapoi pentru service, deoarece costa destul de mult, motiv pentru care si calitatea produselor trimise in aceasta regiune, la o astfel de comanda, este indoielnica.

floriano
29-04-2004, 22:17
sunt curios pkm ce ai mai facut cu adorama in ceea ce priveste bug-ul de la obiectivul ala! ma bate gandul sa cumpar ceva de la ei
si sunt indecis daca sa am incredere in prima ta intamplare, sau in cea de-a doua! tu ce zici? merita sa ma risc?
numai bine si multam anticipat pentru raspuns!

duke
30-04-2004, 00:26
care-i faza cu taxele vamale in romania?
se mai plateste ceva?
sau platesti numai produsul si transportul (UPS and stuff...)?

pkm
30-04-2004, 10:35
Originally posted by floriano
sunt curios pkm ce ai mai facut cu adorama in ceea ce priveste bug-ul de la obiectivul ala! ma bate gandul sa cumpar ceva de la ei
si sunt indecis daca sa am incredere in prima ta intamplare, sau in cea de-a doua! tu ce zici? merita sa ma risc?
numai bine si multam anticipat pentru raspuns!
Tamron-ul ala cu bug nu era al meu, era al unui pretenar care are un 300D. Ce sa-tzi spun... povestea este lunga shi urita! Tamron-ul respectiv fiind cumparat oficial avea garantzie WorldWide. N-o sa crezi am ajuns cu el la Tamronaria din Copenhaga ca asta-mi era la-ndemina ca sa-l ajut pe om, Tamronaria aproape de Bucureshti este-n Ungaria.
Aici nenea jupunezu mi-a zimbit politicos shi mi-a explicat ca n-are ce sa-i faca ca se STHIE ca modelele alea de Tamron nu merg pe Canoanele digitale. Mi-a aratat o pagina de web in care scria ceva in japoneza shi a scrolat in jos pina la un text scris cu bold shi in chenar roshu in care se xplica clar ca Tamron-ul ala nu merge pe camere digitale shi ca trebuie sa-tzi iei modelul "D". Explicatzia era, ai ghicit, tot in japoneza. ;) A ramas ca s-a rezolvat nu se poate, intre timp pretenaru' meu a luat un Canon cu IS shi a aranhjat sa vinda Tamron-ul respecitv in pierdere. Ca o potriveala cam tot in perioada asta al'cineva incerca sa vina un Canon argentic ceva mai vechi shi avea pe el un 80-300 am uita ce marca, oricum ceva obscur shi cu corpul de plastic bej! :D M-am invirtit de un test shi cu obiectivul ala 10D-ul facea exact la fel ca cu Tamron-ul de 28-300! Deci vina este cumva a camerei 10D si am convingearea ca shi 300D-ul tot la fel facea. Da' cind Andrei prietenul meu a vorbit la telefon (de la servici... ;) ) cu aia salesman-ul i-a zis claaar ca se jura sa-i putza ochiu' ca ibiectivu' ala merge cu 300D-ul.

Morala e clara: trebuie sa cashti ochii de 10 ori inainte sa dai cu banii. Uite eu m-am dus la un magazin profesional aici in Copenhaga shi cind mi-am luat Canon-ul omu' mi-a explicat clar ce shi cum shi mi-a recomandat Tamron-ul XDR . Ma tirliu cind am vrut sa-mi iau un polarizor omu' ma tzinea minte ce obiectiv am ca na, eram clientu' lui. Da' pentru servicii de genu' asta plateshti un 20% amplificare. Depinde de suma zic eu. Daca chiar nu conteaza asta e... da' cind dai de de la 4 cifre in sus pe un aparat foto sau shtii al dracului de bine despre ce e vorba sau te duci la cineva care shtie ca sa te-nvetze. Per total cred ca la aparatzele "all in one" nu pre ai ce sa patzeshti uite Canon-ul lu' prietena mea merge perfect (Doamne ajuta! ;) ) shi l-am luat de pe web.

floriano
30-04-2004, 11:00
Ok. in principiu am inteles ce si cum. intelesesem de prima oara oricum ca obiectivul nu era al tau ;) ideea era ca eu pe un aparat foto inca nu dau o suma cu 4 cifre. oricum ar fi... chiar si sub 1000 de € sau $ sunt totusi niste bani pe care oricine prefera sa ii "investeasca" decat sa ii piarda. Eu am mai facut cumparaturi online dar din Europa si n-am avut probleme. Probabil ca pana la urma o sa cumpar ce mi-am propus si eventual va tin la curent daca ceva merge "stramb". numai bine si spor la cumparaturile online!

floriano
08-06-2004, 19:23
Mi-a venit alta intrebare in cap intre timp legata de adorama.. Tu din ce tara ai cumparat? :O Auzisem ceva de Copenhaga din spusele tale.. pe acolo locuiesti? Ai platit vreo alta taxa vamala eventual? Sunt curios ca astept si eu confirmarea unei comenzi de pe adorama si nah.. m-au apucat intrebarile. Multumesc anticipat pentru raspuns ;)

floriano
17-06-2004, 09:44
Tocmai am cumparat de pe adorama (http://www.adorama.com) un aparat foto Digital Rebel si a decurs totul foarte bine. Daca vama italiana nu ar fi fost in stil romanesc economiseam chiar o suma substantiala de bani. Oricum am iesit mai ieftin.. dar nu cu cat imi calculasem initial! Aparatul a ajuns intact, prin UPS prin care am verificat permanent starea expedierii. Produsele erau toate noi deci zic eu ca s-au comportat bine pana la proba contrarie. Cam atat voiam sa impart cu voi...

duke
17-06-2004, 21:30
ce probleme ai avut cu vama?
... ca daca tot seamana cu vama romaneasca avem ceva important de retinut
10x

floriano
17-06-2004, 21:43
N-am avut probleme mari doar ce am luat pe mere am dat pe pere :) Ma incantasem ca economisesc niste €uroi... si pana la urma din cauza vamii suma s-a transformat din $ in € ... atata tot. Au facut ei calculele si au decis ca 1$ = 1€:) nu stiu in romania cum merge.. dar aici nu ma asteptam mai ales dupa ce am verificat pe lista UPS daca asta e un produs care se vamuieste in italia si nu era pe lista. Dar am avut eu gauri si mai mari ;) Bine ca a ajuns intact.. sau si mai bine... bine ca a ajuns :) ciao